Středa 8. února 2023, svátek má Milada
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 8. února 2023 Milada

Tunel pod Zlínem se odkládá, koronavirus pozastavil i další investice

  16:06
Zvažovaný silniční tunel pod centrem Zlína radnice prozatím odkládá, přestože ještě na začátku roku na něho chtěla vypsat studii. Důvodem jsou úspory kvůli pandemii koronaviru. Podobně dopadly i další investice ve městě. A opatrní jsou také v ostatních velkých městech ve Zlínském kraji.
Doprava ve Zlíně se má v budoucnu zásadně změnit.

Doprava ve Zlíně se má v budoucnu zásadně změnit. | foto: Zdeněk Němec, MAFRA

Původně měla být studie na kilometrový tunel pod středem Zlína hotová už v roce 2018. Přípravy se ale protahovaly, takže radnice chtěla vypsat soutěž až během začátku letošního roku. Kvůli koronaviru to ale odkládá prozatím na červen s tím, že se pak rozhodne co dál.

„Pozastavili jsme některé investiční akce, které byly před vyhlášením soutěží. Vyhlašovat je teď nebudeme. Týká se to i studie na tunel, není to tak urgentní věc, že bychom nemohli počkat dva měsíce,“ nastínil primátor Jiří Korec (ANO).

Studie proveditelnosti má prověřit, za jakých podmínek by mohl tunel vzniknout a zda se vůbec městu vyplatí. Měl by výrazně ulevit dopravně přetíženému centru města, které je ve špičkách špatně průjezdné.

„Myšlenka na zklidnění centra pomocí hloubeného tunelu je zajímavá. Přestože se nejedná o levné řešení, je stále nejvýhodnější z posuzovaných asi 10 variant,“ nastínil radní přes dopravu Michal Čížek (ANO).

Tunelem by denně projelo odhadem 18 tisíc aut

Krátký hloubený tunel s betonovým skeletem by měřil asi kilometr. Denně by jím podle odhadů projelo kolem 18 tisíc aut. Z povrchu v centru by zmizela zhruba polovina aut.

Vozovka v tunelu by měla zřejmě dva jízdní pruhy (plus jeden odstavný). Pod zem by se zanořila poblíž 21. budovy baťovského areálu, odtud by pokračovala pod hlavní cestou I/49 a vynořila by se u divadla.

Jako nejideálnější řešení vyplynul tunel z generelu dopravy, který si město nechalo zpracovat před pár lety. Studie prověří jeho trasu a navrhne také úpravy nad ním, ať už jde o chodníky, cesty, křižovatky, nebo cyklostezky. Z třídy Tomáš Bati by se mohla stát silnice široká jenom šest metrů.

„V ulicích Štefánikova a Osvoboditelů se předpokládá obousměrný provoz, včetně přestavby dotčených křižovatek,“ poznamenal mluvčí magistrátu Tomáš Melzer.

Studie se bude zabývat i náklady, jež mohou přesáhnout miliardu korun. Přestože už ji schválili radní, vyhlašovat se zatím kvůli koronaviru nebude. A o tom, jestli se bude tunel nakonec stavět, rozhodnou v budoucnu zastupitelé.

„Vzhledem ke specifické geografické poloze města zde neexistuje levná varianta řešení především tranzitní dopravy. Proto je dobré se zabývat všemi možnostmi, včetně odklizení dopravy pod zem,“ zmínil opoziční zastupitel Ivo Mitáček (Rozhýbejme Zlín).

„Neprotnutý střed města hlavní silnicí bychom si také přáli,“ podotkl opoziční zastupitel Čestmír Vančura (Zlín 21).

Nejisté jsou i peníze do pavilonu slonů v zoo

Podobně jako tunel minimálně dočasně dopadly i některé další plánované investice, mimo jiné výměna oken na radnici i na zlínském zámku, úpravy domu seniorů v Malenovicích či školní jídelny v Hradské ulici.

Nejisté jsou peníze do chystaného pavilonu slonů a jaguárů v zoologické zahradě Lešná. Město vybralo investice za zhruba 200 milionů korun, našlo už i úspory v provozu ve výši 50 milionů.

„Jedná se zatím o pozastavení těchto výdajů, definitivní rozhodnutí o dalším postupu odsouváme na konec června, kdy bude možné již vyhodnotit první konkrétní dopady sníženého výběru daní na příjmovou stránku rozpočtu,“ nastínil ekonomický náměstek primátora Bedřich Landsfeld (STAN).

Naopak pro město strategické investice by žádné odklady potkat neměly, ať už jde o připravované opravy zimního stadionu, Velkého kina nebo tržiště Pod Kaštany, které má začít měnit svoji podobu ještě letos.

„Naší snahou ale je, abychom žádné investice nezrušili. Za sebe očekávám, že se vláda bude snažit oživit ekonomiku dotacemi do investic,“ dodal Korec.

Města nechtějí omezovat investice

Města napříč Zlínským krajem začala vytvářet krizové plány s ohledem na dopady koronavirové pandemie. Projektů, které se připravovaly léta, se ale vzdávat nechtějí.

V Rožnově pod Radhoštěm proto nedávno vyhlásili veřejnou zakázku na stavbu kulturního centra za víc než 200 milionů korun.

Ve Vsetíně se zase soutěží příprava dokumentace na proměnu přednádražního prostoru. „Chystáme krizový scénář, který by se ale neměl dotknout už rozjetých investic a našich priorit,“ uvedl starosta Vsetína Jiří Růžička.

Jednou z nich je právě přednádraží. Jde o obří investici, v níž se podařilo spojit tři finanční zdroje – státní Správu železnic, město a soukromého investora. Ten už má dokončenou svoji část, jíž je obchodní pasáž. Správa železnic opraví koleje, nástupiště nebo postaví novou výpravní budovu. Ta bude sloužit jak pro vlakovou, tak také autobusovou dopravu. Celkem asi za dvě miliardy korun.

Město přidá zázemí pro autobusy, parkovací dům a celkovou proměnu prostoru tak, aby autobusy mohly zastavovat v těsné blízkosti vlakových nástupišť. Jen projektová dokumentace k parkovacímu domu vyjde město na 900 tisíc korun.

Podobně dlouhodobý je také projekt na rožnovské kulturní centrum. Město na stavbu několik let šetří a dokáže ji zaplatit, aniž by tím omezilo další investice. Vzhledem k situaci ale nechce vydat všechny peníze.

„Soutěžíme zakázku proto, abychom se dozvěděli reálnou cenu a mohli udělat revizi rozpočtu. Stavět budeme jen v případě, že dostaneme dotaci,“ popsal starosta města Radim Holiš. Tím by získali asi 50 milionů korun na pasivní standard budovy.

Jak to bude s dotacemi, je ale otázka. „Celý ten systém je nyní paralyzovaný a města nemají informace o tom, co bude,“ reagoval starosta Uherského Hradiště a zároveň poslanec Stanislav Blaha.

Předpokládá, že propad ekonomiky bude mohutný. „Města a obce jsou financovány z rozpočtového určení daní, což je podíl na daních. Ty ale budou podstatně nižší,“ vysvětlil.

Velké projekty pro nejbližší období už zahájili, například stavbu sportoviště na největším sídlišti ve městě Mojmír. Nebo rekonstrukce komunikací v místních částech.

Naopak ve Valašském Meziříčí vyčkávají. „Počítáme s tím, že propad v příjmech bude, ale v tuto chvíli je to předčasné,“ reagoval starosta Robert Stržínek. Město má z předchozích let finanční rezervu téměř 50 milionů korun.

Autor:
  • Nejčtenější

Výrobce pneumatik se stoletou tradicí ve Zlíně omezí výrobu, bude propouštět

Po necelých sto letech prakticky končí ve zlínském baťovském areálu výroba pneumatik. Společnost Trelleborg Wheel...

Syn političky obíral o nemovitosti lidi ve finanční tísni, dostal šest let

Za podvody v realitách a praní špinavých peněz uložil dnes zlínský krajský soud Janu Šojdrovi souhrnný trest šesti let...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Exmanželka lihového bosse Březiny půjde do vězení za ovlivňování svědků

Za ovlivňování svědků v kauze lihové mafie potvrdil dnes olomoucký vrchní soud bývalé manželce Radka Březiny čtyři roky...

PONEDĚLNÍK: Nový Dočkal, poklady z druhé ligy, starý Zlín a kalibrované vápno

Přehled, hlava nahoře, průnikové přihrávky, dobrá střela. Hru zrychluje myšlenkou, i když sám rychlík není. Našla...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ať přijdou k soudu Babiš s Brabcem, vyzývá firma obžalovaná z otravy Bečvy

Zástupci firmy Energoaqua, která se před soudem zodpovídá kvůli kauze otrávené řeky Bečvy, plánují do soudní síně...

Kriminalista Karel Tichý: Jestli se Radovan Krejčíř vrátí, budu první mrtvý

Premium Podle Karla Tichého už dříve Radovan Krejčíř vyslal signál, že chce zpátky do Česka. A byl za to ochotný vysvětlit...

Trable s láskou v posteli. Když chce jeden z partnerů víc než ten druhý

Premium „Ty už mě nemiluješ! Vůbec tě nevzrušuju!“ protne noční ticho výčitka ostrá jako břitva a následuje vzlykot, nad nímž...

Závislost na alkoholu? Při odvykání můžete vidět bílé myši, vysvětluje odbornice

Premium Dvě skleničky vína ještě neznamenají závislost na alkoholu. „Aby člověk mohl být označen za závislého, musí splnit...

Unikátní výzkum prokázal, že pravěké šípy z Holešova měly zabíjet lidi

Maličké hroty šípů měřící maximálně pár centimetrů objevili náhodou už před sedmdesáti lety při hloubení odvodňovacího...

Nemá žádné limity, míní o modrotisku lektorka kurzů ve Slováckém muzeu

Slovácké muzeum v Uherském Hradišti pořádá v zimních měsících rukodělné workshopy. O víkendu se tam zájemci mohli...

Vlivní lidé z ANO ve Zlínském kraji stojí za Babišem, štěpení odmítají

Nápad moravskoslezského hejtmana a místopředsedy ANO Ivo Vondráka, že by v největším českém politickém hnutí mohla...

Finanční nejistota brzdí velké investice, vedení Zlína radši nic neslibuje

Vedení Zlína představilo plány na další čtyři roky, kvůli nejisté ekonomické situaci ale neslibuje mnoho konkrétního. V...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Z jídelníčku vyřadila zánětlivé potraviny. Za půl roku zhubla 9 kilo

Paní Petra byla vždy sportovně založená. Problém přišel po operaci nohou, kdy musela omezit sport, což se projevilo na...

Každý má nějakou erotickou slabůstku či fetiš. Které patří mezi nejčastější?

Mít v sexuálních hrátkách nějakou více či méně podivnou „úchylku“, která nám dělá dobře, rozhodně není hřích. Je to...

A TOTO VÍTE? K čemu je ten tlustý válec na hlavních moderních tanků

Seriál I na tanku lze identifikovat věci, které mohou u někoho vzbudit otazníky. Například tlustší válec na hlavni kanonu....

Zemřela zpěvačka Naďa Urbánková. Proslavila se hity Závidím či Drahý můj

Ve věku 83 let zemřela v pátek zpěvačka a herečka Naďa Urbánková, držitelka pěti Zlatých slavíků, interpretka hitů...

Žena vypadá jako holčička, lidé zaměňují jejího manžela za tatínka

Třicetiletá Carolyn Fulltzová z USA už je trojnásobnou maminkou, ale stále vypadá jako malá holka. Její o tři roky...