Úterý 26. října 2021, svátek má Erik
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 26. října 2021 Erik

Velkolepé Filmové žně přilákaly do Zlína celebrity, ukončili je nacisté

  11:17
Letošní ročník dětského filmového festivalu ve Zlíně nabídl mimo jiné obnovenou premiéru filmu Hotel Modrá hvězda. Snímek viděli poprvé návštěvníci Filmových žní ve Zlíně před osmdesáti lety. Tehdejší filmová přehlídka lákala celebrity jako Adina Mandlová či Oldřich Nový. Na našem území neměla obdoby. Uskutečnily se však pouze dva ročníky.

Centrem filmových žní se v letech 1940 a 1941 stalo Velké kino ve Zlíně. | foto: Archiv Jiřího Novotného

Byla polovina léta roku 1941, brány Baťových závodů se zavřely a tisíce zaměstnanců si vybíraly dovolenou. Na Kudlově ve filmových ateliérech vznikaly především dokumentární, instruktážní i školní filmy.

Pracovalo na nich osm desítek zaměstnanců, tvořili tady režisér Elmar Klos, režisérka Hermína Týrlová nebo producent Ladislav Kolda. Československo žilo třetí rok v protektorátu Čechy a Morava a kudlovský filmový ateliér byl poslední, který ještě patřil do českých rukou. Barrandov i hostivařské ateliéry už vlastnili Němci.

V této nelehké atmosféře zorganizovali pracovníci a tvůrci zlínských ateliérů druhý ročník festivalu Filmové žně.

„Přijely tři tisíce hostů z celé republiky, 700 z nich z Prahy. Takový počet byl na tu dobu nevídaný. Do Zlína dorazili režiséři, asistenti režie, scenáristé, kameramani, architekti, herci. Přijel každý, kdo v české kinematografii a kultuře něco znamenal,“ připomněl zlínský sběratel a filmař Jiří Madzia.

„Filmové žně se staly respektovanou společenskou událostí pro odbornou i širokou veřejnost a zapsaly se do dějin kinematografie. Do té doby podobná akce na našem území neexistovala, lidé znali jen festival v Benátkách. Tisk psal o tom, že se ve Zlíně zakládá tradice filmových festivalů. Třetí ročník už se ale kvůli záboru zlínského studia Němci, společenským poměrům po útoku na Heydricha nebo následnému rozsáhlému zatýkání uspořádat nemohl,“ vysvětlil.

Festival trval tehdy pět dní a nabídl množství českých premiér i krátkých filmů. Byl přehlídkou toho, co během uplynulého roku v československé kinematografii, byť za protektorátu, vzniklo.

Mimo jiné diváci ve Zlíně viděli jako první film Martina Friče Hotel Modrá hvězda. Slavní herci, kteří v něm hráli, jeho uvedení podpořili. Do města tak přijela Adina Mandlová, Nataša Gollová nebo Oldřich Nový.

Obnovenou premiéru mohli o 80 let později vidět jako první v republice znovu diváci ve Zlíně. Digitálně restaurovanou verzi představil před několika dny filmový festival pro děti a mládež. Součástí promítání byl i krátký dokument právě o Filmových žních v roce 1941.

I z něj bylo patrné, jak celá akce „hýbala“ městem. Už při prvním ročníku o rok dříve obyvatelé pochopili, že jde o velkolepou událost. Druhý ročník tento dojem jen umocnil. „V Obchodním domě, v parku i na pedikúře potkávali jinak absolutně nedostižné osobnosti. Prožívali výjimečné dny a v době protektorátu je právě taková událost odváděla od každodenních starostí,“ poukázal Madzia.

Do Zlína přijeli vládní politici i špičkoví herci

Filmy se promítaly ve Velkém kině s kapacitou 2 500 diváků, vždy v 16 a 19 hodin. Festival uvedl sedm nových celovečerních filmů, z toho pět premiér, a vedle toho dvanáct krátkých filmů.

Hrál se třeba Roztomilý člověk, Advokát chudých, Tetička nebo Noční motýl, který se stal hlavním oceněným filmem. Přijel také František Filipovský, Jan Pivec, Theodor Pištěk, Josef Kemr, Lída Baarová, Gustav Nezval, Jaroslav Vojta, producent Miloš Havel nebo ředitel Lucernafilmu Vilém Brož. Akce se účastnila také Marie Baťová, manželka zesnulého Tomáše Bati. Syn Tomáš byl tehdy v Kanadě, švagr Jan Antonín v USA.

Komedie Martina Friče Hotel Modrá Hvězda měla premiéru ve Zlíně v roce 1941. V...

Komedie Martina Friče Hotel Modrá Hvězda měla premiéru ve Zlíně v roce 1941. V rámci letošního ročníku festivalu se promítala v restaurované verzi.

„Slavnostní ráz umocňovala i přítomnost politiků protektorátní vlády. Ale podle jmen je zjevné, že byli pečlivě vybíráni. Přijel ministr průmyslu a obchodu Jaroslav Kratochvíl nebo ministr školství a národní osvěty Jan Kapras. To byli lidé, o kterých se později veřejnost dozvěděla, že byli ve spojení s odbojem, podporovali ho a byli oponenty v protektorátní vládě,“ upozornil Madzia.

Podle něj není z žádných fotografií ani dokumentů patrné, že by Němci na festival nějakým způsobem dohlíželi nebo ho kontrolovali. Zřejmě proto, že ho považovali za provinční akci.

„Byli jsme ve Zlíně, 300 kilometrů od Prahy, v moravské části protektorátu. V těchto letech, než přišel Heydrich, byly poměry volnější. Ve Zlíně na ulici běžně nebylo gestapo, město bylo pořád dynamicky se rozvíjející, prosperující. Tady nebylo příliš poznat, že jste v protektorátu. Pořád Zlín připomínal spíš americké průmyslové velkoměsto, a tím se odlišoval a vymykal,“ zdůraznil filmař.

Žně zrušili nacisté, po válce je nikdo neobnovil

Němci ale sledovali zvýšenou popularitu festivalu a tušili, že se ve Zlíně scházejí lidé, kteří mají vyhraněné názory vůči nacistům.

„Opravdu se uskutečnilo tajné setkání u Elmara Klose na Fabiánce, kde začal vznikat koncept zestátnění kinematografie. V průběhu let na něm filmaři dále tajně pracovali, a tak není náhodou, že už 11. srpna 1945 podepsal Edvard Beneš první znárodňovací dekret a ten se týkal kinematografie. A to proto, že byl velmi dobře připravený a prakticky hotový,“ doplnil Madzia.

Historickou atmosféru na červeném koberci letos připomněli členové...

Historickou atmosféru na červeném koberci letos připomněli členové Luhačovického okrašlovacího spolku Calma.

Už na konci roku 1941 pracovníci Kudlovských ateliérů věděli, že existence v českých rukách je neudržitelná. V únoru následujícího roku se jejich obavy naplnily a celý provoz převzali Němci. Ve studiu začalo období hojného kopírování, výroby krátkých filmů a laboratorního provozu.

Filmové žně se ale nepodařilo obnovit ani po válce, kdy se do vedení dosazovali komunisté a nebyl zájem navazovat na baťovské tradice. V roce 1961, dvacet let po posledním ročníku Filmových žní, se uskutečnil první ročník dnešního filmového festivalu pro děti a mládež. O čtyři roky později dostal mezinárodní rozměr.

Autor:
  • Nejčtenější

Revizoři zpřísňují kontroly respirátorů, agresivní cestující se s nimi hádají

Premium Starší žena sedící v trolejbusu se zaujetím mluví do telefonu a respirátor má přitom stažený pod bradou. Když ji na to...

"Floyd z Teplic" umřel kvůli pervitinu, ne vinou policie, uzavřela zpráva

Mezi zákrokem policistů a úmrtím Roma z Teplic neexistuje žádná souvislost. Vyplývá to ze znaleckého posudku,...

ZVOLNĚNÍ: Hledá se odpadlík. Jágr brání Rytíře, ve Zlíně vládne paskvil

Věděli, že to bude fuška. Ale nejspíš nečekali, že až takhle náročná. Na dně extraligy od rozjezdu sezony zůstává Zlín...

Táta Škopek ze Slunce, seno. Skvělý herec a komik, který klamal tělem

Premium Stanislav Tříska nebyl „jen“ tátou Škopkem z filmové trilogie Slunce, seno. Třicet let hrál ve Zlíně divadlo a byl...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

PONEDĚLNÍK: Stardance pro přestárlé. Jak dlouho může Slovácko zářit?

Že prý jsou přestárlí. Že prý nenahradí střelce Klimenta. Že prý nemají široký kádr. Že prý nezopakují jízdu za...

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

  • Další z rubriky

Čekání Zlína se prodlužuje, agentura rozhodne o dotaci na stadion později

Zlínská radnice si musí počkat na to, jestli dostane od státu dotace na přestavbu chátrajícího zimního stadionu....

Jízda na červenou je ve Zlíně běžný jev, řidiče budou hlídat kamery

Zlín se rozhodl zakročit proti motoristům, kteří se snaží vjíždět do křižovatek, přestože už mají červenou. Stává se to...

Výstava zapojí oči, sluch i mozek. Navazuje na Baťův Zlínský salon

Letošní Zlínský salon mladých, který je do konce října k vidění v prostorách Baťova institutu a Památníku Tomáše Bati,...

Lidé s rakovinou se báli jít k lékaři, teď plní čekárny nemocnice

Bolest břicha, nadýmání, nevolnost či ztráta chuti k jídlu. Běžné příznaky, které se dají vysvětlit mnoha důvody, mohou...

Týden plný cen od LOVI na eMimino.cz
Týden plný cen od LOVI na eMimino.cz

Milé maminky, také se už těšíte na týden plný výher? Značka LOVI si pro vás nachystala krásné ceny a každý den budete moci vyhrát hrníček LOVI a...

Čekají nás daleko horší problémy, než jaké způsobil covid, varuje OECD

Pandemie koronaviru sice zastavila výrobu, vysála státní kasy a způsobila krachy mnohých podniků, to ale není nic proti...

Pavel Liška se omluvil za reklamy pro dodavatele elektřiny a plynu

Pavel Liška měl potřebu se vyjádřit ke svému dlouholetému účinkování v reklamách pro dodavatele plynu a elektřiny...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Kostková má covid, do sobotní StarDance nezasáhne. Televize řeší, co dál

Třetí soutěžní večer oblíbené show StarDance je v ohrožení. Moderátorka Tereza Kostková byla pozitivně testována na...

Jestli bude inflace stoupat dál, lidé ztratí polovinu úspor, varuje ekonom

Současná míra inflace bude trvat ještě několik let, důvodem jsou zejména vysoké objemy pumpování peněz do ekonomiky,...