Úterý 7. prosince 2021, svátek má Ambrož, Benjamin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 7. prosince 2021 Ambrož, Benjamin

Velkolepé Filmové žně přilákaly do Zlína celebrity, ukončili je nacisté

  11:17
Letošní ročník dětského filmového festivalu ve Zlíně nabídl mimo jiné obnovenou premiéru filmu Hotel Modrá hvězda. Snímek viděli poprvé návštěvníci Filmových žní ve Zlíně před osmdesáti lety. Tehdejší filmová přehlídka lákala celebrity jako Adina Mandlová či Oldřich Nový. Na našem území neměla obdoby. Uskutečnily se však pouze dva ročníky.

Centrem filmových žní se v letech 1940 a 1941 stalo Velké kino ve Zlíně. | foto: Archiv Jiřího Novotného

Byla polovina léta roku 1941, brány Baťových závodů se zavřely a tisíce zaměstnanců si vybíraly dovolenou. Na Kudlově ve filmových ateliérech vznikaly především dokumentární, instruktážní i školní filmy.

Pracovalo na nich osm desítek zaměstnanců, tvořili tady režisér Elmar Klos, režisérka Hermína Týrlová nebo producent Ladislav Kolda. Československo žilo třetí rok v protektorátu Čechy a Morava a kudlovský filmový ateliér byl poslední, který ještě patřil do českých rukou. Barrandov i hostivařské ateliéry už vlastnili Němci.

V této nelehké atmosféře zorganizovali pracovníci a tvůrci zlínských ateliérů druhý ročník festivalu Filmové žně.

„Přijely tři tisíce hostů z celé republiky, 700 z nich z Prahy. Takový počet byl na tu dobu nevídaný. Do Zlína dorazili režiséři, asistenti režie, scenáristé, kameramani, architekti, herci. Přijel každý, kdo v české kinematografii a kultuře něco znamenal,“ připomněl zlínský sběratel a filmař Jiří Madzia.

„Filmové žně se staly respektovanou společenskou událostí pro odbornou i širokou veřejnost a zapsaly se do dějin kinematografie. Do té doby podobná akce na našem území neexistovala, lidé znali jen festival v Benátkách. Tisk psal o tom, že se ve Zlíně zakládá tradice filmových festivalů. Třetí ročník už se ale kvůli záboru zlínského studia Němci, společenským poměrům po útoku na Heydricha nebo následnému rozsáhlému zatýkání uspořádat nemohl,“ vysvětlil.

Festival trval tehdy pět dní a nabídl množství českých premiér i krátkých filmů. Byl přehlídkou toho, co během uplynulého roku v československé kinematografii, byť za protektorátu, vzniklo.

Mimo jiné diváci ve Zlíně viděli jako první film Martina Friče Hotel Modrá hvězda. Slavní herci, kteří v něm hráli, jeho uvedení podpořili. Do města tak přijela Adina Mandlová, Nataša Gollová nebo Oldřich Nový.

Obnovenou premiéru mohli o 80 let později vidět jako první v republice znovu diváci ve Zlíně. Digitálně restaurovanou verzi představil před několika dny filmový festival pro děti a mládež. Součástí promítání byl i krátký dokument právě o Filmových žních v roce 1941.

I z něj bylo patrné, jak celá akce „hýbala“ městem. Už při prvním ročníku o rok dříve obyvatelé pochopili, že jde o velkolepou událost. Druhý ročník tento dojem jen umocnil. „V Obchodním domě, v parku i na pedikúře potkávali jinak absolutně nedostižné osobnosti. Prožívali výjimečné dny a v době protektorátu je právě taková událost odváděla od každodenních starostí,“ poukázal Madzia.

Do Zlína přijeli vládní politici i špičkoví herci

Filmy se promítaly ve Velkém kině s kapacitou 2 500 diváků, vždy v 16 a 19 hodin. Festival uvedl sedm nových celovečerních filmů, z toho pět premiér, a vedle toho dvanáct krátkých filmů.

Hrál se třeba Roztomilý člověk, Advokát chudých, Tetička nebo Noční motýl, který se stal hlavním oceněným filmem. Přijel také František Filipovský, Jan Pivec, Theodor Pištěk, Josef Kemr, Lída Baarová, Gustav Nezval, Jaroslav Vojta, producent Miloš Havel nebo ředitel Lucernafilmu Vilém Brož. Akce se účastnila také Marie Baťová, manželka zesnulého Tomáše Bati. Syn Tomáš byl tehdy v Kanadě, švagr Jan Antonín v USA.

Komedie Martina Friče Hotel Modrá Hvězda měla premiéru ve Zlíně v roce 1941. V...

Komedie Martina Friče Hotel Modrá Hvězda měla premiéru ve Zlíně v roce 1941. V rámci letošního ročníku festivalu se promítala v restaurované verzi.

„Slavnostní ráz umocňovala i přítomnost politiků protektorátní vlády. Ale podle jmen je zjevné, že byli pečlivě vybíráni. Přijel ministr průmyslu a obchodu Jaroslav Kratochvíl nebo ministr školství a národní osvěty Jan Kapras. To byli lidé, o kterých se později veřejnost dozvěděla, že byli ve spojení s odbojem, podporovali ho a byli oponenty v protektorátní vládě,“ upozornil Madzia.

Podle něj není z žádných fotografií ani dokumentů patrné, že by Němci na festival nějakým způsobem dohlíželi nebo ho kontrolovali. Zřejmě proto, že ho považovali za provinční akci.

„Byli jsme ve Zlíně, 300 kilometrů od Prahy, v moravské části protektorátu. V těchto letech, než přišel Heydrich, byly poměry volnější. Ve Zlíně na ulici běžně nebylo gestapo, město bylo pořád dynamicky se rozvíjející, prosperující. Tady nebylo příliš poznat, že jste v protektorátu. Pořád Zlín připomínal spíš americké průmyslové velkoměsto, a tím se odlišoval a vymykal,“ zdůraznil filmař.

Žně zrušili nacisté, po válce je nikdo neobnovil

Němci ale sledovali zvýšenou popularitu festivalu a tušili, že se ve Zlíně scházejí lidé, kteří mají vyhraněné názory vůči nacistům.

„Opravdu se uskutečnilo tajné setkání u Elmara Klose na Fabiánce, kde začal vznikat koncept zestátnění kinematografie. V průběhu let na něm filmaři dále tajně pracovali, a tak není náhodou, že už 11. srpna 1945 podepsal Edvard Beneš první znárodňovací dekret a ten se týkal kinematografie. A to proto, že byl velmi dobře připravený a prakticky hotový,“ doplnil Madzia.

Historickou atmosféru na červeném koberci letos připomněli členové...

Historickou atmosféru na červeném koberci letos připomněli členové Luhačovického okrašlovacího spolku Calma.

Už na konci roku 1941 pracovníci Kudlovských ateliérů věděli, že existence v českých rukách je neudržitelná. V únoru následujícího roku se jejich obavy naplnily a celý provoz převzali Němci. Ve studiu začalo období hojného kopírování, výroby krátkých filmů a laboratorního provozu.

Filmové žně se ale nepodařilo obnovit ani po válce, kdy se do vedení dosazovali komunisté a nebyl zájem navazovat na baťovské tradice. V roce 1961, dvacet let po posledním ročníku Filmových žní, se uskutečnil první ročník dnešního filmového festivalu pro děti a mládež. O čtyři roky později dostal mezinárodní rozměr.

Autor:
  • Nejčtenější

Zemřel slavný cestovatel Miroslav Zikmund, bylo mu 102 let

Zemřel legendární český cestovatel Miroslav Zikmund, bylo mu 102 let. Radiožurnálu to potvrdila jeho rodina....

Dcera Zikmundovy partnerky ve vzpomínce poodhalila rodinné soukromí

Jana Macalíková, dcera Marie Macalíkové, životní partnerky Miroslava Zikmunda, se nedávno stala revizorkou Nadace...

Slovácko - Plzeň 1:2, dva góly domácím odvolal VAR, rozhodl Beauguel

Plzeňští fotbalisté zůstanou i po 17. ligovém kole na druhém místě tabulky. K důležité výhře 2:1 na Slovácku vykročili...

Tatínek mi dal signál, že odchází, vypráví syn Miroslava Zikmunda

Premium Dětství prožil Miroslav Zikmund mladší ve zlínské vile na Nivách. A přestože se rodiče v době, kdy studoval střední...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

PONEDĚLNÍK: Ruka, rameno, paže, VAR pro silnější psy káže

Jestli se míč při zpracování letmo dotkl ruky slováckého fotbalisty Michala Kohúta, bylo to, jako když vám na tváři...

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

  • Další z rubriky

Velká centra nepomohou, vakcína musí za lidmi, zní ze Zlínského kraje

Ještě na začátku listopadu očkovali zdravotníci ve Zlínském kraji proti covidu kolem dvou tisíc lidí denně. Už v...

Kousek zadarmo, dál za peníze. Část obchvatu Otrokovic bude zpoplatněná

Když silničáři letos na podzim dokončili jihovýchodní část obchvatu Otrokovic, tedy silnice, jež je zatím posledním...

Byl tak precizní, že si připravil i parte. Zlín oplakává cestovatele Zikmunda

Na legendárního cestovatele Miroslava Zikmunda, který ve středu v noci zemřel, vzpomíná celá republika. První svíčka se...

Hradišťskou věznici postavili v 19. století, dodnes je většina původní

Odborníci z různých oborů dokončili v areálu uherskohradišťské věznice speciální průzkumy. Práce trvaly více než rok a...

SOUTĚŽ: Vyhrajte vibrátor a užijte si zábavné Vánoce!
SOUTĚŽ: Vyhrajte vibrátor a užijte si zábavné Vánoce!

Postelové hrátky už nemusí být nudné nebo stereotypní. Chce to trochu jiskru. Jak ji zažehnout? Vyhrajte vibrátor We-Vibe nebo Womanizer v hodnotě...

Žilková: Byla jsem těhotná s Menzelem, potrat byl pro mě rozvodem s Bohem

Veronika Žilková překvapila informací o tom, že kdysi čekala dítě s Jiřím Menzelem. O nevěře manžela, vztahu s...

Moje tetování nad rozkrokem vyznívá vulgárně, stěžovala si paní

Nebylo tak úplně promyšleno, kvůli přemíře alkoholu vlastně nebylo ani zamýšleno. Tetování vyznívá explicitně sexuálně,...

Psychopati za volantem: pozor na dodávky, elektromobily a bouráky dvou značek

Beránci ve škodovkách a predátoři v bavorácích? Výběr auta o vás může prozradit víc, než byste možná chtěli. Ať už se...

Měli jsme zůstat točit v Sydney, říká Chris Hemsworth o práci v Praze

Australský herec Chris Hemsworth (38) v Praze natáčí pokračování akčního filmu Vyproštěn. V české metropoli by měl štáb...

Staré panelákové jádro nahradila skvělá koupelna a ještě lepší kuchyň

Robert se narodil v Německu, ale už řadu let žije v Brně. Nyní se s manželkou rozhodli, že se přestěhují z centra na...