Pondělí 28. listopadu 2022, svátek má René
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 28. listopadu 2022 René

Zlín dokončuje páteřní trasu, cyklisté se dočkají i podjezdů pod mosty

  7:39
Ve Zlíně začala stavba důležitého úseku cyklostezky podél řeky Dřevnice na Tyršově nábřeží a Výletní ulici. Radnice usiluje o plynulé propojení s Otrokovicemi a Vizovicemi.

Jeden z cyklopodjezdů vznikne ve zlínské části Cigánov poblíž fotbalového stadionu. | foto: Google Street View

Kilometr a půl dlouhá část cyklostezky povede po ulici Výletní a po Tyršově nábřeží kolem obchodního centra Čepkov a fotbalového stadionu. Za mostem na Cigánově se napojí na stávající úsek vedoucí po Fügnerově nábřeží až k nemocnici.

Jde o mimořádně důležitou část, která se plánuje už několik let. Stavbaři se do ní pustili před pár týdny.

„Cyklostezka povede částečně po stezkách se společným provozem chodců a cyklistů, částečně ve vozovce zklidněné komunikace a částečně po novostavbách samostatných komunikací,“ popsal zlínský radní pro oblast dopravy Michal Čížek.

Stavebně nejnáročnější úseky zavedou trasu pod mosty, po nichž jezdí s vysokou frekvencí auta. „Bude se jednat o mimoúrovňové řešení cyklostezky, kdy vzniknou podjezdy pod mosty v části Cigánov a u nákupního centra Čepkov,“ doplnil Čížek.

Toto řešení radnice zvolila kvůli nebezpečnému křížení cyklistů s automobilovou dopravou. Protože trasa zasahuje do koryta Dřevnice, vyrostou podél ní opěrné stěny.

Stavba tohoto úseku vyjde radnici na 50 milionů. „Hlavní stavební práce by měly být dokončeny do konce roku 2019. Celkový termín dokončení je poté plánován na červen 2020,“ upřesnila Nikola Jurigová z odboru dopravy.

Jakmile bude tento úsek hotový, bude to znamenat, že se cyklisté dostanou bezpečně z Otrokovic až ke krajské nemocnici. Stále sice bude chybět úsek vedoucí podél řeky od obchodu Lidl směrem do Prštného, ale ten lze v současnosti objet areálem Rybníky po ulici Cyklistická.

Stále chybí cyklistické propojení centra a Jižních Svahů

Zlín se tak přiblíží dlouho proklamovanému cíli: souvislé trase Otrokovice–Zlín–Vizovice. Kromě drobného přerušení v Lužkovicích se Zlín bude ještě muset vypořádat s chybějící stezkou podél krajské nemocnice.

 „Ve směru na Vizovice a Slušovice jde o klíčový úsek. Dokud není jasno, zda se bude nemocnice stěhovat a jaké tedy budou dopravní nároky na tuto lokalitu, není hospodárné zde zahajovat stavbu,“ upozornil Lukáš Fabián z tiskového oddělení radnice.

Zlínu se loni podařilo dotáhnout trasu Příluky–Lůžkovice–Klečůvka, která dovede cyklisty až po most u železniční stanice v Lípě. Z Lípy by brzy mohlo přibýt pokračování na Zádveřice-Rakovou.

Problém však představuje překonání takzvané slušovické dálnice, tedy čtyřproudové cesty z Lípy do Slušovic. Řeší se i další pokračování do Vizovic, které komplikují nevykoupené pozemky.

Zlínu se zatím také nepodařilo dotáhnout cyklistické propojení Jižních Svahů s centrem. Město přitom ví, kudy chce trasu vést.

„Stezka by z ulice Výletní navázala od Baťovy vily směrem nahoru k Teplu Zlín. Bohužel se kvůli terénu a sklonu bude jednat o technicky a tedy i finančně náročnou stavbu, na kterou nelze získat dotaci,“ sdělil Fabián.

Město navíc aktuálně vede jednání se zahraničními vlastníky pozemku, který v trase leží.

V Kroměříži vázne cyklostezka na Rataje i Postoupky

Cyklostezky připravují i další velká města ve Zlínském kraji. Vsetín ještě letos začne za osm milionů stavět první etapu cyklostezky Rokytenka. Ta v budoucnu spojí Vsetín, Lhotu a Liptál.

V Uherském Hradišti se momentálně pracuje na projektech úseků, které by měly v příštích letech cyklodopravu ve městě výrazně vylepšit. Chybí například ještě postavit krátké úseky na trase, která propojuje souměstí Staré Město, Uherské Hradiště a Kunovice.

„Například část z Rybáren do Starého Města. Tu bude možné řešit společně s výstavbou zastávky MHD v Rybárnách a přes silnici I/55. Jde i o kolizní úsek stezky na tř. M. Malinovského mezi zaslepenou částí ulice 28. října a ulicí Solná cesta,“ vyjmenoval mluvčí hradišťské radnice Jan Pášma.

Projektuje se podle něj i Cyklotrasa Mojmír propojující železniční most s ulicí J. E. Purkyně a následně podjezdem pod tratí a cyklopruhy v ulici Jiřího z Poděbrad. Připravená už je stezka z městské části Sady na sídliště Východ, ale město se tu zatím nedohodlo s vlastníky pozemků.

Kroměříž v minulosti usilovala o propojení s místní částí Postoupky a blízkou obcí Rataje. Zatím však obě stavby váznou.

Ve směru na Postoupky jednali zástupci města o možné stavbě podjezdu železnice se Správou železniční dopravní cesty. Momentálně je však stavební řízení zastaveno a čeká se na rozhodnutí vedení města o tom, zda, kdy a v jaké formě bude stavba pokračovat.

Komplikace jsou i ve směru na Rataje. „Někdejší cyklokoordinátor radnice konstatoval, že stavební akci nelze realizovat bez vypořádání s jednou majitelkou pozemku, se kterou se však na prodeji či pronájmu zmíněného pozemku nedohodl. Příprava akce proto byla zastavena,“ informoval mluvčí radnice Jan Vondrášek s tím, že město hledá další možnosti, jak cyklostezku, která by propojila Kroměříž a Rataje, realizovat.

Nové cyklopodjezdy mají vzniknout pod mosty v části Cigánov u fotbalového stadionu (modrá značka) a u nákupního centra Čepkov (červená).

Nové cyklopodjezdy mají vzniknout pod mosty v části Cigánov u fotbalového stadionu (modrá značka) a u nákupního centra Čepkov (červená).

Mapy poskytuje freytag & berndt. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost také vytváří knižní sérii Toulavá kamera s tipy na výlety po celém Česku, která je ideálním dárkem pro obdivovatele krás naší vlasti.

  • Nejčtenější

Black Friday v pohřebnictví? Nevhodný vtip na internetu řeší magistrát

Na sociálních sítích se objevila fotografie budovy zlínské pohřební služby s nápisem upozorňujícím na známou...

Chcete solární panely na střechu? Máte smůlu, distribuční síť už nestačí

Premium Současná energetická krize sice nahrává fotovoltaice, ale pořídit si solární panely na vlastní dům a začít čerpat...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Janečkova zpověď: vězení, alkohol, život bez domova. A kam zmizel Maradonův dres?

Premium Když ho konečně doženete, musíte zbystřit, jestli vás smysly neklamou. Jak může člověk, který se už patnáct let...

Překvapení ve fotbalové lize, trenér Vrba jedná o angažmá ve Zlíně

Do předchozího angažmá ze svého přerovského bydliště jezdil na sever do Ostravy. Až za prací pojede od prosince, bude...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pohanští bohové, skvělé obsazení a Valašsko dávají nové pohádce sílu

Vánoční pohádku Největší dar točili filmaři ve skanzenu v Rožnově pod Radhoštěm, na Pustevnách a šafránových loukách v...

Zubařka Saxana a dvě mrtvoly. Doma pořádala seance, policie ji viní z vraždy

Premium Policie zadržela dvě ženy a prověřuje, zda byly členky sekty. Obvinila je z vraždy. Jednou z žen je úspěšná dentistka,...

Jím jednou denně a často mi stačí spát jen čtyři hodiny, říká kardiolog Neužil

Premium Mluví rychle, a i když sedí, máte pocit, že je v neustálém pohybu. Jinak by nejspíš nemohl stihnout to, co dělá. Petr...

USA byly pro nás symbolem svobody a blahobytu. Teď nám vhánějí slzy do očí

Premium Amerika nás naučila cestovat. Obdivovali jsme ji pro její svobodu, sílu i neomezené možnosti. Se svým manželem jsme do...

Zlínský kraj zatím odložil plán zdražit lidem znovu vlaky a autobusy

Linkové autobusy a regionální vlaky ve Zlínském kraji se od příštího roku zdražovat nebudou, ačkoliv vedení kraje...

Film v prostoru, medvědí brloh a chytrý pařez. Trezor přírody překvapí

Nově otevřený Trezor přírody v Horní Lidči skutečně ukrývá to, co ve svém názvu slibuje. Je to docela jiný svět....

Advent o víkendu propukne naplno, Zlín láká na vyhlídkové kolo

Advent ve Zlíně letos láká na vyhlídkové kolo, prodejní stánky, jarmark a koncerty. Vánočně ozdobené stánky zaplní...

Žalobu miliardáře Jiřího Šimáně na Zlínský kraj zatím nebude řešit soud

Už tento čtvrtek se mělo u okresního soudu ve Zlíně uskutečnit první jednání o určení vlastnictví pozemku, který...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Přemýšlím o sebevraždě, říká Obermaierová kvůli plynu a drahým energiím

Herečka Jaroslava Obermaierová (76) prozradila, že má strach z drahých energií a nedostatku plynu. Kvůli tomu dokonce...

Vsadil na neobvyklý nápad, už má 35 zaměstnanců a rostou i do světa

Lukáš Legát začal podnikat před devíti lety. Z původně garážové firmy je dnes společnost s pětatřiceti zaměstnanci,...

Raketa byla Ukrajince, nebo Rusa? rýmuje Nohavica na kanálu Bobošíkové

Problematiku rakety dopadlé na polské území zpracoval ve své nové písni Jaromír Nohavica. „Ta raketa byla Ukrajince,...

Metro v plamenech. Londýnská tragédie odhalila nový fyzikální jev

Metro patří k nejbezpečnějším dopravním prostředkům na světě. Přesto ani jemu se nevyhnou nehody s desítkami mrtvých....

Jím jednou denně a často mi stačí spát jen čtyři hodiny, říká kardiolog Neužil

Premium Mluví rychle, a i když sedí, máte pocit, že je v neustálém pohybu. Jinak by nejspíš nemohl stihnout to, co dělá. Petr...