Jde o jeden ze způsobů, jakým chce fond v letošním roce získávat pozornost mladé generace.
„Přemýšleli jsme, jak předat toto téma dětem a zapojit je do něj. Komiks je formát, který je jim blízký. Líbí se mi i forma pracovního sešitu, kterou tento komiks má. Chtěli jsme, aby ho děti používaly stejně jako Mirek, který si své myšlenky zapisoval do deníků,“ vysvětlil předseda Nadačního fondu Zikmundova vila Čestmír Vančura.
Školáci totiž mají k dispozici i prázdné stránky, na které si mohou zapisovat své postřehy.
Komiks přibližuje důležité momenty Zikmundova života. Tím zásadním bylo seznámení s Jiřím Hanzelkou. Kresby však připomínají i několikaletou přípravu zahraniční cesty napříč pěti světadíly, projetí Núbijské pouště v ikonické Tatře 87, stěhování do Zlína nebo zákaz tvorby po roce 1968. Děti mimo jiné zjistí, jak bylo možné cestovat bez navigace nebo sociálních sítí.
Komiks zabral více než 120 hodin
Za ilustracemi stojí Zuzana Oharek Bahulová, která vystudovala animovanou tvorbu na zlínské Univerzitě Tomáše Bati, navrhuje olympijské dresy pro zahraniční sportovní týmy a působí jako dramaturgyně krátkých animovaných filmů mezinárodního festivalu pro děti a mládež.
U mistra doma. Zlínské království pana Zikmunda se otevírá světu![]() |
Namísto předpokládaných několika desítek hodin zabrala práce na komiksu více než 120 a ze zamýšlené černobílé varianty nakonec vznikla barevně podkreslená.
„Poměrně náročné bylo vystihnout charaktery obou cestovatelů. Ilustrátorka si je studovala z různých materiálů i fotografií. Jen abychom se domluvili na tom, jak bude vlastně vypadat obsah, co z života Miroslava Zikmunda je důležité, nám zabralo celý den,“ prozradila ředitelka fondu Dagmar Výlupková, která na komiksu také pracovala.
Získat jej mohou návštěvníci vily, ale i školní kolektivy, které si do zahrady přijdou zahrát novou interaktivní hru s názvem Buď zdráv, dobrodruhu! Jejím smyslem je podnítit cestovatelského ducha, a to nejen v dětech, ale i dospělých.
K dobrodružství zve sám Zikmund
Má osm stanovišť, které jsou rozeseté po celé zahradě. K účastníkům na nich v doprovodném textu „promlouvá“ sám Miroslav Zikmund: „Čeká nás společně cesta plná dobrodružství, jaká se z pohodlí pohovky v obývacím pokoji zažít nedá. Jako první míříme do Afriky.“
Začala obnova Zikmundovy zahrady. Vyrůstá v ní dub se jménem cestovatele |
Jde o dobrodružnou stezku, která je inspirovaná první cestou slavné dvojice. Každé stanoviště je jinak pojaté a potřebuje jiný doprovodný materiál. Někde pracují děti se starým rádiem, jinde s kompasem, lupou nebo dalekohledem.
„Mladý dobrodruh musí vyřešit úkol a zapsat si do cestovatelského deníku kód nebo heslo. Když splní osm stanovišť, otevře se mu cestovatelská truhla, kde na něj čeká odměna,“ upřesnila Výlupková.
Sezona začíná na konci března
Hra se zájemcům otevře stejně jako vila, tedy na konci března. Termíny budou vypsány jednou až dvakrát za měsíc, pro školy podle domluvy.
„Vila má omezenou kapacitu a celé školní třídy sem vzít nemůžeme. Při hraní hry si ale mohou procházet zahradu, a tím se také spoustu věcí dozvědět. Mohou tady strávit odpoledne a je možné si také domluvit další aktivitu, třeba opékání špekáčků,“ naznačila ředitelka. Komiks i hra vznikly za finanční podpory Fondů EHP a Norska.
Po vrzajících schodech do koupelny Miroslava Zikmunda. Vila se otevře![]() |
I v letošním roce budou pokračovat komentované prohlídky vily, ve které Zikmund strávil 70 let svého života a která je od roku 2000 zapsaná mezi kulturní památky. V plánu je také úspěšné spojení prohlídky vily Tomáše Bati s prohlídkou Zikmundovy vily, které si oblíbili návštěvníci ze vzdálených koutů České republiky. Loni si vilu prohlédlo 1 500 lidí z Česka i zahraničí.
Unikátní prostor, který láká cestovatele, architekty i obdivovatele Miroslava Zikmunda, se veřejnosti otevřel v roce 2022. V dalších letech jej čeká citlivá rekonstrukce.