Trať na Slovensko zrychlí díky dvěma tunelům, nádraží čekají velké opravy

  10:16aktualizováno  10:16
Stát chystá modernizaci trati z Hranic na Moravě do Horní Lidče, která je jedním z hlavních koridorů na Slovensko. Opraví na ní také nádraží, Valašské Meziříčí si ale musí počkat.

Současný tristní stav vlakového nádraží ve Valašském Meziříčí. | foto: Město Valašské Meziříčí

Je to investice, která má vyjít až na 16 miliard korun a jejíž součástí by mohly být dva tunely. Pro cestující by to znamenalo, že po trati z Hranic na Moravě do Horní Lidče díky tomu pojedou pohodlněji a rychleji.

Centrální komise ministerstva dopravy vzala na vědomí studii proveditelnosti (má posoudit, zda se stavba ekonomicky vyplatí) s tím, že musí být ještě aktualizovaná. Na tom se teď pracuje.

„Aktualizaci studie předpokládáme předložit komisi ministerstva k posouzení letos v říjnu,“ řekl mluvčí Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) Marek Illiaš.

Fotogalerie

Jedním ze základních podkladů pro aktualizaci studie je nový plán dopravní obslužnosti Zlínského kraje, který chce od prosince výrazně navýšit rozsah vlakové dopravy. Celkově to bude o 1,3 milionu kilometrů ročně (viz též Zlínský kraj ukončil monopol Českých drah, část zakázky získala Arriva).

Modernizací trati z Hranic do Horní Lidče, což je jeden ze tří hlavních koridorů mezi Českem a Slovenskem, nastanou zásadní změny. Mezi Hranicemi a Miloticemi nad Bečvou by měly vzniknout dva tunely dlouhé 1,25 kilometru a 240 metrů.

I díky tomu vlaky z Hranic do Valašského Meziříčí pojedou rychlostí až 160 kilometrů za hodinu (momentálně jezdí maximálně rychlostí 80 km/hod), čímž by se doba jízdy mezi oběma městy zkrátila ze současných 22 na 12 minut.

V úseku mezi Valašským Meziříčím a Horní Lidčí se má rychlost zvýšit na 120 kilometrů za hodinu. Kopcovitý profil trati větší zrychlení neumožňuje. Další podrobnosti vyplynou až z aktualizované studie proveditelnosti.

Nádraží v Meziříčí zatím získá novou výmalbu a zbaví se plísní

Přínosem modernizace budou také opravy železničních stanic. Zatímco ve Vsetíně se s ní začne zřejmě už letos, ve Valašském Meziříčí ještě termín není známý. SŽDC chce opravu udělat až při modernizaci trati z Hranic, což se nelíbí tamějšímu starostovi Robertu Stržínkovi. Ten už o tom jednal na zmíněném úřadu.

„Cestujícím, kteří k nám zavítají, musí být smutno při pohledu na nádražní budovu a okolí. Je to ostuda. Do budovy zatéká, jsou tam praskliny ve zdech a konstrukcích,“ popsal Stržínek.

SŽDC plánuje, že současná nádražní budova půjde téměř celá k zemi. Otázkou ale je, kdy se to stane. Podle úřadu bude třeba počkat na aktualizaci studie modernizace trati. Potom bude jasněji.

Jízdní řády

Jízdní řády vlaků, autobusů a MHD zdarma

„Pak můžeme začít připravovat projekt na opravu, případně demolici a stavbu nové výpravní budovy,“ naznačil Illiaš.

„Do doby realizace projektu budeme nádraží pouze provozně udržovat. V plánu máme novou výmalbu prostor pro cestující, odstranění plesnivých míst na zdivu a úpravu přednádražního prostoru, opravu plotů,“ vyjmenoval mluvčí SŽDC.

Místo současné budovy má vyrůst nová, jež může sloužit také cestujícím využívajícím autobusy.

„Měl by vzniknout moderní dopravní terminál, díky němuž by se mělo dát jednoduše přestoupit suchou nohou z autobusu na vlak,“ poznamenal Stržínek.

Vadí mu však, že SŽDC zatím nemá žádný časový harmonogram, podle kterého by postupovalo.

Bystřice získá nové nádraží, Rožnov se dočká opravy

Lépe jsou na tom ve Vsetíně, kde bude moderní výpravní budova sloužit jako odbavovací terminál pro vlakovou a autobusovou dopravu. Autobusy se posunou blíže k vlakům, vznikne společné nástupiště a zásadně se tak zkrátí doba přestupů.

Součástí proměny celého místa bude i podchod, který vyústí směrem k zimnímu stadionu. Hlavní část prací začne příští rok.

V roce 2020 se mají rozjet také opravy nádraží v Bystřici pod Hostýnem, kde nevzhlednou budovu nahradí zčásti prosklený objekt, či v Rožnově pod Radhoštěm, výpravní budova z první poloviny 20. století je zde v havarijním stavu, její historický ráz má ale zůstat zachovaný.

„Oprava je jednoznačně potřeba, voláme po ní už dvacet let,“ prohlásil rožnovský starosta Radim Holiš.

Při plánované modernizaci se má trať odklonit od Teplic nad Bečvou a mezi Hranicemi a Miloticemi nad Bečvou mají vzniknout dva tunely (modrá značka).

Při plánované modernizaci se má trať odklonit od Teplic nad Bečvou a mezi Hranicemi a Miloticemi nad Bečvou mají vzniknout dva tunely (modrá značka).

Mapy poskytuje freytag & berndt. Společnost také vytváří mobilní aplikaci PhoneMaps, která obsahuje turistické a cykloturistické mapy celé Evropy, aplikace je ke stažení zdarma na Apple Store a Google Play Store © freytag & berndtSHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap

Autor:

Nejčtenější

Olomouc - Zlín 3:2, domácí souboj otočili, ale sezona pro ně končí

Olomoucký David Houska oslavuje svůj gól v utkání proti Zlínu.

Olomoučtí fotbalisté dvakrát prohrávali, nevzdali se a nepříznivý stav v semifinálové odvetě skupiny o Evropu otočili....

Zlín - Boleslav 3:1, vítězové nakročili do Evropy, dva góly dal Poznar

Tomáš Poznar (vpravo) ze Zlína se raduje se spoluhráči z gólu v duelu s Mladou...

Zlínští fotbalisté nakročili ke kvalifikačnímu utkání o postup do 2. předkola Evropské ligy. V úvodním finále skupiny o...

Cestujícímu vadilo zastavení na červenou, řidiči autobusu dal ránu pěstí

Ilustrační snímek

Až dvouleté vězení hrozí muži ze Zlína, který v opilosti napadl řidiče autobusu. Nejprve mu za jízdy bezdůvodně...

Lotyši dobývají Česko. Žádná záhada. Pro extraligové kluby jsou výhodní

Lotyšští hokejisté se radují z gólu v duelu s Rakouskem.

Když se po 40 minutách podíval v kabině na statistiky, vyděsil se. „Jestli to takhle půjde dál, může na mě jít 80...

V Bílých Karpatech se objevil medvěd, chovatel dobytka ho zahnal křikem

Odlitek medvědí stopy pořízený 14. května 2019 v obci Lopeník na...

K ostražitosti nabádají ochránci přírody obyvatele a návštěvníky Bílých Karpat. Chovatel v obci Lopeník na...

Další z rubriky

Na Kroměřížsku se zřítil kus domu, sousedy museli evakuovat

Ve Zborovicích na Kroměřížsku se zřítila část starého domu (17. 5. 2019).

Několik lidí včetně malého dítěte museli evakuovat hasiči v pátek večer v obci Zborovice na Kroměřížsku. Statiku jejich...

Zlínský kraj řeší zrušení autobusového tendru, hledá dočasné dopravce

Ilustrační snímek

Zlínský kraj začal hledat dopravce, kteří dočasně zajistí autobusovou dopravu od půlky prosince. Je to reakce na to, že...

První prototyp legendární L 410 získá v kunovickém muzeu čestné místo

Matylda, jak pojmenovali první prototyp později legendární L 410, nedávno...

Za svůj „život“ nalétala téměř tisíc hodin a měla za sebou 1 648 startů. Matylda, jak odborníci tehdejší kunovické...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz