Úterý 26. října 2021, svátek má Erik
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 26. října 2021 Erik

Trať na Slovensko zrychlí díky dvěma tunelům, nádraží čekají velké opravy

  10:16
Stát chystá modernizaci trati z Hranic na Moravě do Horní Lidče, která je jedním z hlavních koridorů na Slovensko. Opraví na ní také nádraží, Valašské Meziříčí si ale musí počkat.

Současný tristní stav vlakového nádraží ve Valašském Meziříčí. | foto: Město Valašské Meziříčí

Je to investice, která má vyjít až na 16 miliard korun a jejíž součástí by mohly být dva tunely. Pro cestující by to znamenalo, že po trati z Hranic na Moravě do Horní Lidče díky tomu pojedou pohodlněji a rychleji.

Centrální komise ministerstva dopravy vzala na vědomí studii proveditelnosti (má posoudit, zda se stavba ekonomicky vyplatí) s tím, že musí být ještě aktualizovaná. Na tom se teď pracuje.

„Aktualizaci studie předpokládáme předložit komisi ministerstva k posouzení letos v říjnu,“ řekl mluvčí Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) Marek Illiaš.

Fotogalerie

Jedním ze základních podkladů pro aktualizaci studie je nový plán dopravní obslužnosti Zlínského kraje, který chce od prosince výrazně navýšit rozsah vlakové dopravy. Celkově to bude o 1,3 milionu kilometrů ročně (viz též Zlínský kraj ukončil monopol Českých drah, část zakázky získala Arriva).

Modernizací trati z Hranic do Horní Lidče, což je jeden ze tří hlavních koridorů mezi Českem a Slovenskem, nastanou zásadní změny. Mezi Hranicemi a Miloticemi nad Bečvou by měly vzniknout dva tunely dlouhé 1,25 kilometru a 240 metrů.

I díky tomu vlaky z Hranic do Valašského Meziříčí pojedou rychlostí až 160 kilometrů za hodinu (momentálně jezdí maximálně rychlostí 80 km/hod), čímž by se doba jízdy mezi oběma městy zkrátila ze současných 22 na 12 minut.

V úseku mezi Valašským Meziříčím a Horní Lidčí se má rychlost zvýšit na 120 kilometrů za hodinu. Kopcovitý profil trati větší zrychlení neumožňuje. Další podrobnosti vyplynou až z aktualizované studie proveditelnosti.

Nádraží v Meziříčí zatím získá novou výmalbu a zbaví se plísní

Přínosem modernizace budou také opravy železničních stanic. Zatímco ve Vsetíně se s ní začne zřejmě už letos, ve Valašském Meziříčí ještě termín není známý. SŽDC chce opravu udělat až při modernizaci trati z Hranic, což se nelíbí tamějšímu starostovi Robertu Stržínkovi. Ten už o tom jednal na zmíněném úřadu.

„Cestujícím, kteří k nám zavítají, musí být smutno při pohledu na nádražní budovu a okolí. Je to ostuda. Do budovy zatéká, jsou tam praskliny ve zdech a konstrukcích,“ popsal Stržínek.

SŽDC plánuje, že současná nádražní budova půjde téměř celá k zemi. Otázkou ale je, kdy se to stane. Podle úřadu bude třeba počkat na aktualizaci studie modernizace trati. Potom bude jasněji.

Jízdní řády

Jízdní řády vlaků, autobusů a MHD zdarma

„Pak můžeme začít připravovat projekt na opravu, případně demolici a stavbu nové výpravní budovy,“ naznačil Illiaš.

„Do doby realizace projektu budeme nádraží pouze provozně udržovat. V plánu máme novou výmalbu prostor pro cestující, odstranění plesnivých míst na zdivu a úpravu přednádražního prostoru, opravu plotů,“ vyjmenoval mluvčí SŽDC.

Místo současné budovy má vyrůst nová, jež může sloužit také cestujícím využívajícím autobusy.

„Měl by vzniknout moderní dopravní terminál, díky němuž by se mělo dát jednoduše přestoupit suchou nohou z autobusu na vlak,“ poznamenal Stržínek.

Vadí mu však, že SŽDC zatím nemá žádný časový harmonogram, podle kterého by postupovalo.

Bystřice získá nové nádraží, Rožnov se dočká opravy

Lépe jsou na tom ve Vsetíně, kde bude moderní výpravní budova sloužit jako odbavovací terminál pro vlakovou a autobusovou dopravu. Autobusy se posunou blíže k vlakům, vznikne společné nástupiště a zásadně se tak zkrátí doba přestupů.

Součástí proměny celého místa bude i podchod, který vyústí směrem k zimnímu stadionu. Hlavní část prací začne příští rok.

V roce 2020 se mají rozjet také opravy nádraží v Bystřici pod Hostýnem, kde nevzhlednou budovu nahradí zčásti prosklený objekt, či v Rožnově pod Radhoštěm, výpravní budova z první poloviny 20. století je zde v havarijním stavu, její historický ráz má ale zůstat zachovaný.

„Oprava je jednoznačně potřeba, voláme po ní už dvacet let,“ prohlásil rožnovský starosta Radim Holiš.

Při plánované modernizaci se má trať odklonit od Teplic nad Bečvou a mezi Hranicemi a Miloticemi nad Bečvou mají vzniknout dva tunely (modrá značka).

Při plánované modernizaci se má trať odklonit od Teplic nad Bečvou a mezi Hranicemi a Miloticemi nad Bečvou mají vzniknout dva tunely (modrá značka).

Mapy poskytuje freytag & berndt. Společnost také vytváří mobilní aplikaci PhoneMaps, která obsahuje turistické a cykloturistické mapy celé Evropy, aplikace je ke stažení zdarma na Apple Store a Google Play Store. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap

Autor:
  • Nejčtenější

Revizoři zpřísňují kontroly respirátorů, agresivní cestující se s nimi hádají

Premium Starší žena sedící v trolejbusu se zaujetím mluví do telefonu a respirátor má přitom stažený pod bradou. Když ji na to...

"Floyd z Teplic" umřel kvůli pervitinu, ne vinou policie, uzavřela zpráva

Mezi zákrokem policistů a úmrtím Roma z Teplic neexistuje žádná souvislost. Vyplývá to ze znaleckého posudku,...

ZVOLNĚNÍ: Hledá se odpadlík. Jágr brání Rytíře, ve Zlíně vládne paskvil

Věděli, že to bude fuška. Ale nejspíš nečekali, že až takhle náročná. Na dně extraligy od rozjezdu sezony zůstává Zlín...

Táta Škopek ze Slunce, seno. Skvělý herec a komik, který klamal tělem

Premium Stanislav Tříska nebyl „jen“ tátou Škopkem z filmové trilogie Slunce, seno. Třicet let hrál ve Zlíně divadlo a byl...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

PONEDĚLNÍK: Stardance pro přestárlé. Jak dlouho může Slovácko zářit?

Že prý jsou přestárlí. Že prý nenahradí střelce Klimenta. Že prý nemají široký kádr. Že prý nezopakují jízdu za...

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

  • Další z rubriky

"Floyd z Teplic" umřel kvůli pervitinu, ne vinou policie, uzavřela zpráva

Mezi zákrokem policistů a úmrtím Roma z Teplic neexistuje žádná souvislost. Vyplývá to ze znaleckého posudku,...

Čekání Zlína se prodlužuje, agentura rozhodne o dotaci na stadion později

Zlínská radnice si musí počkat na to, jestli dostane od státu dotace na přestavbu chátrajícího zimního stadionu....

Táta Škopek ze Slunce, seno. Skvělý herec a komik, který klamal tělem

Premium Stanislav Tříska nebyl „jen“ tátou Škopkem z filmové trilogie Slunce, seno. Třicet let hrál ve Zlíně divadlo a byl...

Hospodští v kraji se bojí hádek a sporů, nechtějí kontrolovat hosty

Provozovatelům restaurací ve Zlínském kraji se nelíbí, že by měli podle nařízení vlády od začátku listopadu kontrolovat...

Čekají nás daleko horší problémy, než jaké způsobil covid, varuje OECD

Pandemie koronaviru sice zastavila výrobu, vysála státní kasy a způsobila krachy mnohých podniků, to ale není nic proti...

Pavel Liška se omluvil za reklamy pro dodavatele elektřiny a plynu

Pavel Liška měl potřebu se vyjádřit ke svému dlouholetému účinkování v reklamách pro dodavatele plynu a elektřiny...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Kostková má covid, do sobotní StarDance nezasáhne. Televize řeší, co dál

Třetí soutěžní večer oblíbené show StarDance je v ohrožení. Moderátorka Tereza Kostková byla pozitivně testována na...

Jestli bude inflace stoupat dál, lidé ztratí polovinu úspor, varuje ekonom

Současná míra inflace bude trvat ještě několik let, důvodem jsou zejména vysoké objemy pumpování peněz do ekonomiky,...