(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Zemědělci zažívají zeleninovou krizi, kvůli suchu půjdou ceny nahoru

  • 4
Mimořádně špatný rok prožívají farmáři zaměřující se na pěstování zeleniny. Kvůli extrémnímu suchu během léta jim část úrody vůbec nevzešla a zbytek plodin je menší než obvykle. Své výrobky zřejmě zdraží drobní pěstitelé i potravinářská společnost Hamé.

„Nejhorší je situace u zelí, velmi špatné je to i s česnekem a bramborami,“ posteskl si Jiří Talaš z Tlumačova, který je jedním z největších soukromých pěstitelů na východě Moravy.

Hospodaří skoro 50 let, ale tak špatný rok ještě nepamatuje. Vyprahla celá pole a farmáři je neměli jak zavlažovat.

„U zelí byly prakticky spálené spodní listy, které vytvářejí hlávku. Výnosy budeme mít o dvě třetiny menší než obvykle. Česnek je kvůli suchu jen drobný, stejně tak brambory. Bude jich o třetinu méně,“ vypočítal Talaš.

Podle zelinářů zasáhla neúroda skoro celou Evropu a vypadá to, že ceny zeleniny půjdou nahoru. Možné zdražování už oznámila i největší potravinářská firma v kraji Hamé.

„Například hrášek nenasadil horní patro rostlin a bylo ho tak zhruba o čtvrtinu méně než loni, výrazně méně je i okurek. Druhým problémem je fakt, že plodiny letos zrály najednou, souběžně. To pak ztěžuje jejich zpracování, protože nikdo nemá takovou kapacitu, aby vše najednou sklidil a zpracoval v závodě,“ sdělil mluvčí společnosti Petr Kopáček.

Hamé zatím vyrobilo ve srovnání s loňským rokem zhruba o deset procent méně nakládané zeleniny a zřejmě neuspokojí veškerou poptávku do následující sezony. Firma avizovala, že nejspíš dojde ke zdražení některých výrobků o jednotky korun.

Kvůli slabší úrodě pozdrží chystané investice

A ceny půjdou nahoru i u drobných pěstitelů. „Měli jsme velký problém i s plodinami jako salát, květák, špenát či hrášek. Vyrostla sotva polovina a při prodeji se to musí v ceně zohlednit,“ vysvětlil Štefan Hatěk, jehož rodina pěstuje ovoce a zeleninu na Vsetínsku.

Prodávají především na farmářských trzích a o odbyt nemají strach. „To málo, co tam přivezeme, se prodá. Výdělek ale bude velmi malý,“ poznamenal Hatěk.

„Budeme se muset dohodnout s dalšími, ale zelí pravděpodobně zdraží. Už v září většinou krouháme, tentokrát čekáme do druhé poloviny října,“ popsal Talaš.

Ekonomický výpadek sice tlumačovskou společnost nepoloží, ale bude pro ni znamenat velký problém. Kromě menších výnosů má také větší výdaje za vodu a elektřinu.

„Budeme muset pozdržet další investice, nemůžeme nic budovat a další rozšiřování odložíme,“ sdělil zemědělec.

Nejde zavlažovat všechno

Podle předsedkyně krajské Agrární komory Jany Brázdilové místní farmáři špatnou sezonu ustojí.

„Nemáme tu příliš velkých zelinářů, řada farmářů se orientuje kromě zeleniny ještě na další produkty,“ upozornila.

Na suchý rok bylo podle ní nemožné se lépe připravit. „Pro farmáře je prakticky nemožné mít všechno pod závlahou a vláha se bohužel na pole nedostala, ve sklenících mají jen menší část úrody,“ řekla Brázdilová.

Nesrovnatelně lepší je úroda ovoce, kterému suché počasí prospělo. Rychle uzrálé ovoce ale nemusí mít vždy dobrou kvalitu a řada pěstitelů se jej tak snaží co nejrychleji zpracovat v palírnách či moštárnách.

Například před jablečnými slavnostmi v Hostětíně letos vykupovali jablka za polovinu loňské ceny.