Školy ve Zlínském kraji patří ke špičce, i díky rostoucímu vzdělání učitelů

  16:20aktualizováno  16:20
Zlínský kraj má víc učitelů s patřičným vzděláním, než je v Česku obvyklé. Kromě toho jsou zdejší kantoři ochotní na sobě dál pracovat. I v této oblasti je na tom kraj lépe než jiné regiony.

Pedagogové ze Zlínského kraje mají úspěchy také v celostátní anketě Zlatý Ámos, která hledá nejoblíbenějšího učitele napříč celou republikou. Například v roce 2013 zvítězila učitelka chemie Růžena Hlůšková ze Základní školy Kunovice (na snímku). | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Vyplývá to z detailního hodnocení základních a středních škol, které přivezli do kraje ministr školství Robert Plaga a ústřední školní inspektor Tomáš Zatloukal.

„Neřešili jsme každodenní potíže jako financování školství nebo maturitu z matematiky, ale otázku, jak se vyvíjí vzdělávací soustava. Zlínský kraj má strategii jasnou. Uzpůsobuje nabídku oborů tomu, co bude v budoucnu v kraji potřeba,“ uvedl Plaga.

Zpráva České školní inspekce potvrdila dobré výsledky, které se týkají maturantů. Těm patří dlouhodobě druhá až třetí nejvyšší příčka v rámci České republiky.

Pozitivně hodnotí poměr počtu studentů na všeobecných a odborných školách. U učebních oborů uvádí, že není potřeba navyšovat počty studentů, ale kvalitu jejich přípravy. A definovala také obory, které jsou podstatné pro budoucnost kraje – informační technologie, telekomunikace a výpočetní technologie, zdravotnické obory, učitelství a sociální práce.

Sázka na rekonkurzy

Kraj na to reagoval v předstihu. Zdravotnictví posílil od tohoto školního roku, kdy se ve Zlíně otevřel obor Dětská sestra. Kromě toho se už v minulém školním roce navýšil počet míst v prvních ročnících oboru Praktická sestra na zdravotnických školách ve Zlíně a Vsetíně. A Střední průmyslová škola polytechnická ve Zlíně nabídne od příštího školního roku obor Informační technologie.

„Důležité je, že Zlínský kraj vytváří školy s příbuznými obory, kde je možné využít potenciál a znalosti pedagogů, a to je věc, která zdaleka neprobíhá ve všech krajích stejně,“ upozornil Zatloukal.

Co se týká zvýšení kvality učebních oborů, cesta, kterou se kraj vydal, vede přes ředitele škol. Ti mají funkční období zákonem omezené na šest let a na jeho konci mají znovu projít konkurzem a svou práci obhájit. Není to povinnost, kraj se ale takzvaných rekonkurzů drží.

„Máme s tím dobré výsledky. Druhá možnost je, aby stát finančně oceňoval přímo školy, které vykážou kvalitní výstupy,“ uvedl krajský radní odpovědný za školství Petr Gazdík. „Tomu by předcházela změna na celostátní úrovni, o které už se bavíme. Musela by obsahovat také zkvalitnění závěrečných zkoušek,“ naznačil.

Mladých strojařů přibylo

Důvody, proč si střední školy ve Zlínském kraji stojí v republikovém srovnání dobře, jsou tři. Oborová nabídka, která se setkává s tím, co potřebují místní zaměstnavatelé, je jen jedním z nich.

Stejně významné je složení pedagogických sborů na jednotlivých školách. V kraji je nejvíc kvalifikovaných učitelů v rámci republiky. A víc než jinde je také těch, kteří jsou ochotní učit se dál. Platí to shodně pro základní i střední školy.

Třetím důvodem je takzvaný sociální kapitál rodin. Na vzdělání jim záleží a považují ho za důležité. To potvrzují také různá sociologická šetření a průzkumy kvality života. Nebo sami učitelé.

Komunikaci s rodiči považuje za problematickou méně než polovina učitelů na základních a zhruba třetina učitelů na středních školách. Jakkoliv se to zdá hodně, v porovnání s dalšími kraji je to třetí nejlepší výsledek.

S odpovědným přístupem ke vzdělání souvisí také nízký počet žáků, kteří ze školy odcházejí před ukončením studia, nebo nižší počet neomluvených absencí. Také tento aspekt se potkává se snahou hejtmanství.

Bylo první, které v roce 2007 začalo podporovat studenty učebních oborů, o něž byl enormní zájem mezi zaměstnavateli. Podařilo se tak přilákat více zájemců o strojírenské obory, v současnosti je v podporovaných oborech napříč profesemi 1 430 studentů.

Za posledních pět let na to kraj vydal z rozpočtu 21 milionů korun a jednou z podmínek je právě řádná docházka do školy.

Pomáhají i preventisté

Oproti ostatním krajům je nižší podíl žáků, kteří jsou zasaženi záškoláctvím, konzumací alkoholu či drog. Přesto se s některým z projevů rizikového chování setkalo přes 70 procent základních a přes 80 procent středních škol.

„Školíme preventisty ve školách, financujeme prevenci a pracujeme na tom, aby bylo více možností, kam se mohou oběti nebo i svědci takového chování obrátit,“ uvedl Gazdík.

Naprostým základem je totiž důvěra, a pokud ji žák nemá k učiteli či řediteli školy, musí pro něj být pomoc dosažitelná jinde. „Mohou se obrátit přímo na mě, a také to dělají,“ dodal Gazdík.

  • Nejčtenější

Zemědělcům se nelíbí plán na menší pole. Ať to stát nechá na nás, žádají

Ministerstvo plánuje omezení, podle něhož by zemědělci mohli pěstovat jednu plodinu na ploše o rozloze maximálně 30...

Valentův Synot spojil vinné sklepy bez povolení, hrozí mu milionové tresty

Nový sklepní komplex ve známé Vinohradské ulici v Uherském Hradišti, který spadá pod holding Synot senátora a...

Sparta hraje v poháru doma s Baníkem, Plzeň hostí Mladou Boleslav

Sparťanští fotbalisté se ve čtvrtfinále domácího poháru utkají doma s Baníkem Ostrava, posledním finalistou soutěže....

Kabinky na Pustevny vyjdou na 150 milionů, v plánu je i obnova lyžování

Plynulejší a komfortnější cestu na jeden z nejnavštěvovanějších vrcholů na Moravě chystají Pustevny. Současnou...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Budějovice - Slovácko 2:0, skvělá forma nováčka, vyhrál popáté v řadě

Fotbalisté Českých Budějovic potvrdili vynikající fazonu, v 16. kole nejvyšší soutěže si připsali páté vítězství po...

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

Premium

Hra o 80 tisíc: kolik peněz navíc mohou rodiče získat a jak to udělat

Rodičovský příspěvek se od ledna zvýší ze současných 220 tisíc korun až na celkových 300 tisíc. MF DNES přináší návod –...

Premium

Test celoročních pneumatik. Jak si vedou za sucha, za mokra a na sněhu

K celoročním pneumatikám výrobci přistupovali po dlouhá léta macešsky. Konečně se však vrátily do jejich přízně....

  • Další z rubriky

Po změně času přibývá srážek se zvěří. Uhýbání je rizikové

Intenzivně brzdit a pokud je srážka neodvratná, raději volit čelní střet než strhnout řízení. Taková je rada odborníků...

Sestry braly ve Zlínském kraji více než učitelé, ukazuje žebříček profesí

Loňská statistika výplat podle profesí ukazuje, že ve Zlínském kraji braly například zdravotní sestry se specializací...

Holešov na žádost obyvatele zrušil čestné občanství Klementa Gottwalda

Třicet let po pádu komunistického režimu odebrali zastupitelé Holešova na Kroměřížsku čestné občanství někdejšímu...

Spolupráce s památkáři končí, kroměřížský zámek začne spravovat církev

V únoru vyprší smlouva mezi olomouckým arcibiskupstvím a Národním památkovým ústavem o správě Arcibiskupského zámku...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz