Pondělí 26. října 2020, svátek má Erik
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 26. října 2020 Erik

Školy ve Zlínském kraji patří ke špičce, i díky rostoucímu vzdělání učitelů

  16:20
Zlínský kraj má víc učitelů s patřičným vzděláním, než je v Česku obvyklé. Kromě toho jsou zdejší kantoři ochotní na sobě dál pracovat. I v této oblasti je na tom kraj lépe než jiné regiony.

Pedagogové ze Zlínského kraje mají úspěchy také v celostátní anketě Zlatý Ámos, která hledá nejoblíbenějšího učitele napříč celou republikou. Například v roce 2013 zvítězila učitelka chemie Růžena Hlůšková ze Základní školy Kunovice (na snímku). | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Vyplývá to z detailního hodnocení základních a středních škol, které přivezli do kraje ministr školství Robert Plaga a ústřední školní inspektor Tomáš Zatloukal.

„Neřešili jsme každodenní potíže jako financování školství nebo maturitu z matematiky, ale otázku, jak se vyvíjí vzdělávací soustava. Zlínský kraj má strategii jasnou. Uzpůsobuje nabídku oborů tomu, co bude v budoucnu v kraji potřeba,“ uvedl Plaga.

Zpráva České školní inspekce potvrdila dobré výsledky, které se týkají maturantů. Těm patří dlouhodobě druhá až třetí nejvyšší příčka v rámci České republiky.

Pozitivně hodnotí poměr počtu studentů na všeobecných a odborných školách. U učebních oborů uvádí, že není potřeba navyšovat počty studentů, ale kvalitu jejich přípravy. A definovala také obory, které jsou podstatné pro budoucnost kraje – informační technologie, telekomunikace a výpočetní technologie, zdravotnické obory, učitelství a sociální práce.

Sázka na rekonkurzy

Kraj na to reagoval v předstihu. Zdravotnictví posílil od tohoto školního roku, kdy se ve Zlíně otevřel obor Dětská sestra. Kromě toho se už v minulém školním roce navýšil počet míst v prvních ročnících oboru Praktická sestra na zdravotnických školách ve Zlíně a Vsetíně. A Střední průmyslová škola polytechnická ve Zlíně nabídne od příštího školního roku obor Informační technologie.

„Důležité je, že Zlínský kraj vytváří školy s příbuznými obory, kde je možné využít potenciál a znalosti pedagogů, a to je věc, která zdaleka neprobíhá ve všech krajích stejně,“ upozornil Zatloukal.

Co se týká zvýšení kvality učebních oborů, cesta, kterou se kraj vydal, vede přes ředitele škol. Ti mají funkční období zákonem omezené na šest let a na jeho konci mají znovu projít konkurzem a svou práci obhájit. Není to povinnost, kraj se ale takzvaných rekonkurzů drží.

„Máme s tím dobré výsledky. Druhá možnost je, aby stát finančně oceňoval přímo školy, které vykážou kvalitní výstupy,“ uvedl krajský radní odpovědný za školství Petr Gazdík. „Tomu by předcházela změna na celostátní úrovni, o které už se bavíme. Musela by obsahovat také zkvalitnění závěrečných zkoušek,“ naznačil.

Mladých strojařů přibylo

Důvody, proč si střední školy ve Zlínském kraji stojí v republikovém srovnání dobře, jsou tři. Oborová nabídka, která se setkává s tím, co potřebují místní zaměstnavatelé, je jen jedním z nich.

Stejně významné je složení pedagogických sborů na jednotlivých školách. V kraji je nejvíc kvalifikovaných učitelů v rámci republiky. A víc než jinde je také těch, kteří jsou ochotní učit se dál. Platí to shodně pro základní i střední školy.

Třetím důvodem je takzvaný sociální kapitál rodin. Na vzdělání jim záleží a považují ho za důležité. To potvrzují také různá sociologická šetření a průzkumy kvality života. Nebo sami učitelé.

Komunikaci s rodiči považuje za problematickou méně než polovina učitelů na základních a zhruba třetina učitelů na středních školách. Jakkoliv se to zdá hodně, v porovnání s dalšími kraji je to třetí nejlepší výsledek.

S odpovědným přístupem ke vzdělání souvisí také nízký počet žáků, kteří ze školy odcházejí před ukončením studia, nebo nižší počet neomluvených absencí. Také tento aspekt se potkává se snahou hejtmanství.

Bylo první, které v roce 2007 začalo podporovat studenty učebních oborů, o něž byl enormní zájem mezi zaměstnavateli. Podařilo se tak přilákat více zájemců o strojírenské obory, v současnosti je v podporovaných oborech napříč profesemi 1 430 studentů.

Za posledních pět let na to kraj vydal z rozpočtu 21 milionů korun a jednou z podmínek je právě řádná docházka do školy.

Pomáhají i preventisté

Oproti ostatním krajům je nižší podíl žáků, kteří jsou zasaženi záškoláctvím, konzumací alkoholu či drog. Přesto se s některým z projevů rizikového chování setkalo přes 70 procent základních a přes 80 procent středních škol.

„Školíme preventisty ve školách, financujeme prevenci a pracujeme na tom, aby bylo více možností, kam se mohou oběti nebo i svědci takového chování obrátit,“ uvedl Gazdík.

Naprostým základem je totiž důvěra, a pokud ji žák nemá k učiteli či řediteli školy, musí pro něj být pomoc dosažitelná jinde. „Mohou se obrátit přímo na mě, a také to dělají,“ dodal Gazdík.

  • Nejčtenější

Poslední šichta před zavřením pánského holičství končila v šest ráno

Pobolívala jej kolena a chodidla, ale cítil se nabitý energií. V šest hodin ráno mu skončila směna, kterou neplánoval....

Praktici nechtějí testovat. Nakažení ohrozí ostatní pacienty, obávají se

Jsou přetížení, na mnoha místech pracují bez sestry, někteří navíc zaskakují za své nemocné kolegy. Praktičtí lékaři ve...

Ve Zlínském kraji přibudou tři nová odběrová místa, zvýší počet testů

Zdravotníci ve Zlínském kraji denně odeberou vzorky od 2 700 lidí. Nápor pomohou zvládnout nové odběrové stany ve...

Auto na Zlínsku po nárazu do stromu začalo hořet. Zemřely dvě ženy

V neděli ráno se stala vážná nehoda na silnici spojující obce Jasenná na Zlínsku a Liptál na Vsetínsku. Řidička auta...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

V domovech nákaza decimuje klienty i personál, záchranou jsou studenti

Sociální služby začínají ve Zlínském kraji při druhé vlně koronavirové epidemie kopírovat situaci zdravotníků....

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

  • Další z rubriky

Přijde medová krize, brzy nebudeme mít co prodávat, varují včelaři z kraje

Včelaři v kraji zažívají jeden z nejhorších roků vůbec. Trápilo je deštivé počasí i slabá včelstva, která se...

Praktici nechtějí testovat. Nakažení ohrozí ostatní pacienty, obávají se

Jsou přetížení, na mnoha místech pracují bez sestry, někteří navíc zaskakují za své nemocné kolegy. Praktičtí lékaři ve...

Baťův památník láká stále více návštěvníků, hledá se jeho další náplň

Obnovený Památník Tomáše Bati ve Zlíně má za sebou po svém znovuotevření necelou druhou návštěvní sezonu, kterou...

Poslední šichta před zavřením pánského holičství končila v šest ráno

Pobolívala jej kolena a chodidla, ale cítil se nabitý energií. V šest hodin ráno mu skončila směna, kterou neplánoval....

Cukrářka Iveta Fabešová se rozvádí. Přišla o své provozovny

Cukrářka Iveta Fabešová (36) se na sociálních sítích svým fanouškům svěřila, že se s manželem rozvádějí. Kvůli tomu...

Česko dál padá do covidové propasti. Má nejvíce případů i úmrtí na světě

Česko se pevně usadilo na špičce světových koronavirových statistik. Již delší dobu jsme mezi zeměmi, které mají...

V 47 letech zemřela herečka Daniela Krhutová, pohádková Marie Růžička

Po dlouhé nemoci zemřela herečka a zpěvačka Daniela Krhutová, bylo jí 47 let. Její nejznámější rolí byla Marie Růžička...

N-word jsem měla vypustit, omluvila se z rasismu nařčená Čvančarová

Jitka Čvančarová (42) se ocitla pod palbou kritiky mnoha uživatelů sociálních sítí. Při imitování raperky Cardi B v...

Na porod jsem se těšila, ale všechno bylo jinak, říká Míša z Malých lásek

Za jedenáct let pomohla porodní asistentka Michaela Malotinová na svět asi sedmi tisícům dětí. První minuty života...