Největší náklady si vyžádaly speciální sanitky. Jedna bude pomáhat při velkých dopravních nehodách, při zajištění velkých kulturních akcí a především u živelních pohrom a mimořádných událostí.
„Je to první vozidlo tohoto typu ve Zlínském kraji. Dosud šlo jen o přestavbu vysloužilých sanitek,“ vysvětlil ředitel Zdravotnické záchranné služby Zlínského kraje Josef Valenta.
„Jeho posádka je schopná díky mobilnímu nafukovacímu stanu připravit vlastní zázemí pro ošetřování postižených, k dispozici je osvětlovací technika i vlastní zdroj elektrické energie,“ doplnil Valenta.
Další nová sanitka funguje jako mobilní operační středisko. Záchranáři ji budou využívat ve chvíli, kdy bude potřeba řídit složité zásahy přímo z místa. Může být použitá i při nutnosti evakuace stacionárního operačního střediska, například při hrozbě požáru nebo bombového útoku.
Cena se v tomto případě vyšplhala na 6,5 milionu korun. „Podstatnou část tvoří IT technologie, kterými je vozidlo doslova přeplněné,“ upozornil Valenta.
Zbývajících pět sanitek pořídili záchranáři v rámci obnovy a modernizace vozového parku. Zvyšují pracovní podmínky zdravotnického personálu i komfort pro pacienty.
Tři sanitky odborníci označují jako mobilní jednotky intenzivní péče. V jejich vybavení nechybějí nosítka s hydraulickým pohonem, klimatizace, nezávislé topení v zavazadlovém prostoru, možnost komunikace s řidičem za jízdy, LED osvětlení s regulací intenzity a podobně.
Dva vozy nahradí starší dosluhující sanitky pro potkávací systém rendezvous. Mají větší zavazadlový prostor, výkonnější motor a rozšířenou elektroinstalaci, která umožní zapojení dalších zařízení, například tabletu. Část vozů zaplatila záchranka z vlastního rozpočtu, část z dotací.