Pro Kurovice hlasovalo celkem 697 čtenářů. Tvrz tak v konečném součtu s náskokem předstihla někdejší pivovar Brumov, venkovskou usedlost v Rusavě i zámek Zdislavice, které na 2. až 4. příčce naopak dělily jen minimální odstupy. Celkem čtenáři mezi památky rozdělili 2 744 hlasů.
Vyberte z 13 finalistů památku, která stojí za záchranu |
Stavby, které jsou nejvíce ohrožené, eviduje na speciálním seznamu Národní památkový ústav (NPÚ). Právě z něj server iDNES.cz uchazeče vybíral. O hlasy čtenářů se tak ucházela následující šestice.
Tvrz Kurovice
Kurovice patří z architektonického hlediska k nejvýznamnějším sídlům nižší šlechty na Moravě. Jde o pozdně gotickou stavbu opevněnou okružním příkopem. Do současné podoby byla přestavěná kolem roku 1630.
Unikátní je mimo jiné tím, že se v ní dochovalo středověké zdivo a cenná kamenická výzdoba v interiérech. Tvrz má za sebou podle památkářů některé nevhodné stavební úpravy.
"Objekt vykazoval nadále statické poruchy, jsou narušené stropní konstrukce, vnitřní i vnější omítky. Na objektu probíhají od roku 2007 zajišťovací práce, jejichž součástí je i provedení definitivního statického zajištění," uvádějí v hodnocení památkáři.
Kompletní výsledky hlasování najdete zde |
Současně také oceňují aktivity současného majitele, díky němuž se stav památky v posledních letech zlepšil natolik, že existuje šance, že kategorii "nejohroženějších" časem opustí.
Zámek Zdislavice
Zámek na okraji Zdislavic obklopený rozlehlou zahradou vznikl na místě předchozí tvrze v 17. století. Dnešní dispozice stavby je dílem Antonína Valentina Kaschnitze z Weinbergu, který zámek přebudoval v roce 1790. Další úpravy pak provedli Dubští z Třebomyslic po roce 1830.
Na historickému významu zchátralé památce přidává skutečnost, že zámek je rodištěm slavné rakouské spisovatelky Marie von Ebner-Eschenbach (1830 - 1916), která patří k nejúspěšnějším německy píšícím novelistům 19. století.
Spisovatelka označovaná také jako rakouská Božena Němcová, které již během jejího života udělil císař František Josef I. vyznamenání za umění a vědu, má ve Zdislavicích i pomník. Zdislavský zámek proto i přes zdevastovaný stav přitahuje pozornost mnoha turistických výprav především z Rakouska.
"Celý areál včetně přilehlého parku s cennými zahradními stavbami, například čínským pavilonem, chátrá. Od navrácení původnímu majiteli je objekt bez pravidelné údržby a bez využití," podotýkají památkáři. Nyní je zámek dokonce v nabídce realitní kanceláře za 23 milionů korun.
Zámek Cetechovice
Barokní zámek vybudoval na místě někdejší tvrze Josef Antonín Mayer z Mayerswaldu, který Cetechovice vlastnil v letech 1731-38, a jehož erbovní desky s aliančním znakem jsou v něm zachovány.
Do dnešní podoby zámek přebudoval s pomocí neznámého architekta Amand Antonín Petřvaldský z Petřvaldu. Vesnické panské sídlo má čtyři křída s nádvořím uprostřed.
"Ohrožení vyplývá z nedostatečně prováděné údržby v minulých desetiletích. Tím došlo k zanedbání technického stavu objektu," hodnotí chátrající zámek památkáři.
Pivovar Brumov
Historie pivovaru sahá až do 16. století, ale současný areál tvoří převážně stavby z konce 19. století.
Pivo se v Brumově vařilo až do devadesátých let minulého století. "Areál je nyní dlouhodobě nevyužívaný a neudržovaný. Dochází k dílčím poruchám staveb vlivem zatékání. Likvidaci opuštěné stavby urychlují také vandalové," hodnotí stav památky odborníci z Národního památkového ústavu.
Venkovská usedlost v Rusavě
Původní venkovské stavení - dvoutraktová chalupa se zděnými chlévy v zadní části a samostatnou stodolou - stojí v Rusavě u hlavní silnice. Objekt představuje typickou ukázku dřevěných staveb charakteristických pro oblast Zlínska a Valašska.
Usedlost se dochovala z konce 18. století. "Nyní je z původního souboru dochována chalupa, která je výrazně staticky narušena. Další části usedlosti byly v minulosti zbořeny," podotýkají odborníci.
Na rozdíl od kamenných staveb jako jsou hrady, zámky či tvrze, je chátrání původních dřevěných objektů mnohonásobně rychlejší.
"Zatímco hrady přetrvávají staletí, byť mnohdy jen jako zříceniny, u těchto dřevěných staveb často stačí pouhé desetiletí bez řádné údržby a objektům hrozí úplné zničení," podotkla Klára Hodaňová, náměstkyně pro výkon památkové péče pobočky Národního památkového ústavu v Kroměříži, který se o památky ve Zlínském kraji stará.
Zámek Loučka
Půvabný zámeček, který od roku 1928 patřil Tomáši Baťovi, stojí v centru obce Loučka, na místě původní renesanční tvrze.
Postavil ho v 60. letech 17. století Michal Paris Kaltschmied z Eisenberku a po roce 1769 jej přebudoval hrabě Leopold z Lamberka.
Zámek tvoří areál společně s přilehlým parkem a kostelem. "Vlivem dlouholetého nevyužívání jsou některé partie zámku v havarijním stavu a objekt nadále chátrá," shrnují památkáři. V novější budově v komplexu sídlí Ředitelství Lesů Tomáše Bati.