„Patříme mezi dobře vyzbrojené kraje,“ uvedl náměstek ředitele krajské policie Bohdan Varyš. „Historicky je tady mnoho myslivců, zejména na Vsetínsku a Uherskohradišťsku, ale také na Zlínsku. Tam všude jsou silné myslivecké svazy,“ poznamenal.
Roli hraje i existence České zbrojovky v Uherském Brodě. „To je naše specifikum, takže je zde i mnoho sportovních střelců. Kontakt a zkušenost se zbraní má velké množství lidí, nárůst ale není dramatický,“ doplnil Varyš.
Mladí a ozbrojení. Věk zájemců o palné zbraně ve Zlínském kraji klesá |
Drtivou většinu zbraní ve Zlínském kraji vlastní muži. Důvodem, proč si lidé zbraň pořizují, je nejčastěji ochrana života, zdraví nebo majetku. Takových průkazů je 13 389. Pro sportovní účely je to přes deset tisíc a k loveckým pak osm tisíc.
Policie loni ve větší míře vyjížděla ke kontrolám. Vydala 401 nových průkazů a 42 jich odebrala. „Odnímáme zbraně i průkazy na základě vlastního zjištění nebo upozornění lékařů,“ zmínil Varyš. „Teď je s nimi daleko lepší komunikace, než byla před lety. V případě jakýchkoliv psychických problémů nás upozorní a my pak na základě šetření vydáme rozhodnutí,“ dodal.
Pomáhá i novelizovaný zákon o zbraních a střelivu, na základě kterého mají prodejci zbraní povinnost hlásit podezřelý nákup.
Zlínský podnikatel vymyslel pistoli. Přinesli jsme do zbraní design, říká![]() |
„Pak následují okamžité kroky. Provádí se lustrace, zjišťuje se, co je to za člověka, kde se nachází, jestli je nutné mu zbraň odebrat nebo jej zajistit a vyslechnout. Informace přebíráme v jakékoliv denní či noční době, naše reakce je okamžitá,“ zdůraznil náměstek.
Při násilných trestných činech, kdy pachatel použije zbraň, jde většinou o zbraň drženou nelegálně a případů není mnoho.