Středa 23. června 2021, svátek má Zdeňka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 23. června 2021 Zdeňka

Mladí a ozbrojení. Věk zájemců o palné zbraně ve Zlínském kraji klesá

  8:45
Novela zákona pomohla zvýšit zájem o palné zbraně, k nimž není potřeba zbrojní průkaz. Experti a lidé z branže si všímají, že ve Zlínském kraji si je pořizují stále mladší lidé a přibývá mezi nimi také žen.

V rámci zbraňové amnestie lidé nosí policistům zbraně. | foto: Policie ČR

„Pokud jde o věkovou strukturu nakupujících, mezi mladšími a staršími ročníky to vidím půl na půl. V posledních letech ale mladých zákazníků stále přibývalo. Zajímají se především o krátké palné zbraně,“ uvedl Luděk Karásek, majitel kroměřížské prodejny Zbraně a střelivo KM.

Zájem mladých lidí o zbraně se potvrzuje také na veřejných střelnicích. V regionu fungují dvě, v Otrokovicích a Pozděchově. Po rozvolnění protiepidemických restrikcí mají hodně návštěvníků.

„Naplněnost je velká, průměrný věk zájemců šel v posledních pěti letech hodně dolů. Odhadem na třiadvacet, maximálně pětadvacet roků,“ zmínil majitel Střelnice Pozděchov Richard Zicha.

V jeho areálu se střílí pod širým nebem a zbraň tady mohou dostat do ruky za dohledu instruktora i nezkušení střelci bez zbrojního průkazu.

Otrokovický Guncenter je zase krytou střelnicí pro použití všech ráží včetně vojenských a plně automatických zbraní. „Párkrát jsem si zastřílel z revolveru a chystám se vyzkoušet i kulomet,“ říká dvaadvacetiletý vysokoškolák Robert, pravidelný návštěvník ze Zlína.

Zájemců o nový zbrojní průkaz letos mírně ubylo, policisté od ledna zaevidovali pouze 98 žádostí. To je o více než polovinu méně než v jiných letech. Důvod je ale zřejmý, jsou jím vládní opatření kvůli šíření koronaviru. Život na střelnicích se zastavil a vypsání termínů zkoušek odborné způsobilosti žadatelů se přesunulo do letošního jara.

„Zkoušky jsme znovu nastartovali až v dubnu, a to za dodržování přísných hygienických podmínek a jen pro omezený počet žadatelů. Do jediného dne jsme nakonec zařadili tři termíny tak, abychom vyhověli co největšímu počtu žadatelů,“ uvedla policejní mluvčí Lenka Javorková.

Úprava zákona pomohla obchodu

Podle policejní evidence vlastnilo ke konci loňského roku zbraň 16 905 lidí v kraji. Z dostupných dat lze vyčíst, že trendem je především snaha získat průkaz skupiny E. Právě ten opravňuje jeho držitele použít zbraň k ochraně života, zdraví a majetku.

„Dlouhodobě se jedná o nejpočetněji zastoupenou skupinu,“ konstatovala Javorková. Mezi žadateli o nový průkaz také převažují lidé, kteří mají zájem nosit zbraň při sobě.

Samostatnou kapitolou jsou zbraně, k jejichž pořízení není od letošního ledna díky novele zákona potřeba získat žádné povolení. Jedná se o palné zbraně k výcviku, obraně a sportu. Mezi podmínky nákupu a držení zbraně patří plnoletost, bezúhonnost, zdravotní způsobilost, svéprávnost, ohlášení nabytí zbraně a trvalý pobyt na území republiky.

„Úprava zákona našemu obchodu pomohla, zájem je bez nadsázky obrovský. Často nestíháme vyřizovat objednávky,“ líčí majitel jednoho z internetových obchodů, který chce zůstat v anonymitě. Lidé se zajímají zejména o takzvané plynovky, jež vystřelují různé dráždivé látky.

Zbraňová amnestie občas přinese kuriozity

„Dobře jdou na odbyt také signální zbraně a tasery. Ty vystřelují až do vzdálenosti sedmi metrů elektrody, které projdou šaty i kůží a následně vás paralyzují elektrickým šokem,“ dodal prodejce.

Velkým hitem jsou také airsoftové zbraně, jež vypalují plastové nebo BIO kuličky. Nejsou nebezpečné, ale při střelbě na krátkou vzdálenost mohou způsobit menší úraz.

Vlastnit zbraň bez platného povolení a být za to přistižen, to představuje téměř stoprocentní jistotu až dvouletého vězení. Příležitost, jak se vyhnout problémům, představuje zbraňová amnestie. Ta letošní začala v únoru a potrvá do července. „I kdyby lidé odevzdali jen malé množství zbraní, amnestie má smysl,“ je přesvědčená Javorková.

Poslední taková akce se konala před sedmi lety, lidé v kraji tehdy odevzdali 244 zbraní a 8 757 kusů munice. Letošní čísla zatím činí 65 zbraní a 1 367 kusů střeliva.

Až policie ukončí balistickou expertizu, odevzdávající si zbraň může zlegalizovat registrací. Pokud nemá zájem, zbraň i munice propadnou státu. Zbraňové amnestie přináší i kuriozity. V roce 2014 jí byla pistole ráže 9 mm Parabellum, která se objevila v Uherském Hradišti. Zbraň pocházela z Polska, a i když byla vyrobena před druhou světovou válkou, nesla nacistické symboly a znak s přidělením čísla konkrétnímu důstojníkovi wehrmachtu.

  • Nejčtenější

Zbraň proti zlodějům. Syntetická DNA mění odcizené kolo v bezcenný artikl

Premium Města ve Zlínském kraji objevují silnou zbraň proti zlodějům kol – forenzní značení pomocí syntetického kódu DNA mění...

Slovácko vyzve Lokomotiv Plovdiv, Plzeň narazí na Dynamo Brest

Českou premiéru v nově vzniklé Konferenční lize zažije Plzeň. Fotbalová Viktoria začne kvalifikaci evropského poháru...

V kroměřížské Lennonově uličce se propadla zem, v dlažbě zůstal kráter

Lennonova ulička v centru Kroměříže je uzavřená kvůli havárii kanalizace. V minulých dnech se tam propadla země a...

Kariéru mu brzdili komunisti. Lékař přesto pozvedl okresní kliniku na špičkovou

Premium Jako chlapec si prožil hrůzy druhé světové války. Později se musel jako nestraník a věřící člověk potýkat s nepřízní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Rybářům na Slovácku hrozí milionová pokuta za uhynulou ropuchu v tůni

Místní organizaci Moravského rybářského svazu z Kostelan nad Moravou na Uherskohradišťsku hrozí milionová pokuta za...

Kdo staví dům, musí si připlatit. Kvůli prudkému nárůstu cen nestačí hypotéky

Premium Martin Hájek buduje v lokalitě Loukovec v Příhrazských skalách v Českém ráji dům, do kterého se nejspíš s rodinou nikdy...

Ralsko 30 let poté. „Český Černobyl“ je skanzenem sovětské okupace

Premium Zem je tu děravá jako ementál, naládovaná střelivem a nasáklá ropnými látkami. Co krok, to azbukou vyrytý nápis. Tu na...

Sledujeme začátek rituální sebevraždy lidstva, říká Čech s IQ 206

Premium Je jedním z nejchytřejších Čechů, ale jako robot nepůsobí. Při osobním setkání je Karel Kostka, vzděláním učitel,...

  • Další z rubriky

Není, kdo by sklízel, tak ho nesázejí. Česnek mizí z polí, vozí se z Polska

Premium Dobrá zpráva. Deštivé jaro pomohlo kvalitě česneku a sklizeň, která začne na konci června, bude dobrá. Horší zprávou...

Zbraň proti zlodějům. Syntetická DNA mění odcizené kolo v bezcenný artikl

Premium Města ve Zlínském kraji objevují silnou zbraň proti zlodějům kol – forenzní značení pomocí syntetického kódu DNA mění...

Rybářům na Slovácku hrozí milionová pokuta za uhynulou ropuchu v tůni

Místní organizaci Moravského rybářského svazu z Kostelan nad Moravou na Uherskohradišťsku hrozí milionová pokuta za...

Za 25 milionů slibovali nižší tresty za únos, říká o trojici mužů žalobce

Nezvyklou dohru má případ únosu podnikatele, který se odehrál v roce 2014 na Zlínsku. Jako pachatele policie tehdy...

Primark v Praze otevřel: fronta až od koně, hasiči lidi ve vedru kropili

S ročním zpožděním způsobeným koronavirovými restrikcemi se na Václavském náměstí otevřela pobočka irského řetězce s...

Nabídka lokálních potravin za hranicemi vyrazí dech, v Česku rozhoduje cena

Je všední letní den v bavorském příhraničí na německé straně Šumavy. Česká rodina si právě nakoupila v supermarketové...

Dojemné parte Šafránkové. Nikde mě nehledejte, jsem všude, také tedy ve vás

Pozůstalí po herečce Libuši Šafránkové ve čtvrtek zveřejnili netradiční smuteční oznámení. Dominuje mu černobílá...

Václav Kopta se pochlubil dcerami. Obě jsou pescetariánky

Václav Kopta se coby pyšný tatínek pochlubil dcerami Františkou a Janou. Společně dorazili do primácké Show Jana...

Kdo vám dovolil fotit? A my, že jsme tady doma. Takhle odcházeli Sověti

Před třiceti lety odešli z bývalé ČSFR poslední sovětští vojáci. Jejich odchod zachytila ale jen hrstka dokumentaristů....