Není to jen projížďka na koni, jezdci při military zažívají i strach

  11:19aktualizováno  11:19
Drezura, parkúr a oblíbený cross. Při soutěži všestranné způsobilosti zvané military musejí kůň i jezdec předvést nejen vytrvalost, ale i rychlost. Jak takové závody vypadají, ukazuje reportáž z Těšánek u Zdounek na Kroměřížsku.

Martina Chvátalová se mistrovství Zlínské oblasti v military zúčastníla s koněm Archieta of Laramie. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Mistrovství Zlínské oblasti v jezdecké všestrannosti se v areálu Gruntu Galatík zúčastnilo přes padesát jezdeckých dvojic. Většinu tvořily dívky.

Fotogalerie

O náročnosti závodu vypovídá i skutečnost, že v nejvyšší úrovni CNC 1* dokončily všechny tři disciplíny jen dvě jezdkyně. A také to, že vítězkou se stala Rakušanka Margit Appeltová, která startovala na olympiádě.

Soutěž na dva dny

Zatímco v sobotu se soutěžilo v drezuře a parkúru, neděle patřila divácky asi nejatraktivnější disciplíně - takzvanému crossu neboli skákání přes terénní překážky. V nejlehčí kategorii Hobby ZK museli koně zdolat 1 600 metrů, v té nejtěžší pak museli zvládnout 2,5 kilometru.

Čím vyšší soutěž je, tím více překážek a vyšší obtížnost má.

"Adrenalin," neváhá sedmadvacetiletá Veronika Heinová za stáje JK Němčičky u Brna s odpovědí na otázku, proč na závody přijela už podruhé.

Military

  • Původ military aneb všestrannosti je vojenský. Jde o nejnáročnější jezdeckou disciplínu. Vojenští poslové na koních museli překonávat dlouhé vzdálenosti, ale i řadu obtížných terénních překážek a nerovností.
  • Ze zkoušek vytrvalosti, rychlosti, obratnosti a poslušnosti koní se vyvinula jezdecká disciplína - soutěž všestranné způsobilosti. Angličané ji nazývají Three day event a Francouzi Concours complet, což znamená úplnou zkoušku.

"Ráda překonávám sama sebe a každý start v crossu je pro mě o překonání vlastního strachu," říká v teplém slunci babího léta ze sedla čtrnáctileté černé kobylky Glorie.

Po prvních dvou soutěžích měla sice jezdkyně "chuť se zahrabat do země a kobylku prodat", po závodu v crossu už ale jen celá zářila.

"Tak to máme za sebou. Strašně mile mě překvapila, snad si v celkovém výsledku o něco polepšíme," prohlásila s úsměvem Veronika. Uřícená Glorie po těch slovech jen rozšafně vycenila zuby a zařehtala.

Přestože běžely v té nejlehčí kategorii mimo oficiální soutěž pro jezdce bez licence základního výcviku, bylo vidět, že toho mají obě dost. Závod ve všestrannosti je obtížný hlavně tím, že jezdec i kůň musejí dokončit každou disciplínu, ale přitom vypadnout mohou jak v té první, tak i poslední.

To se také o víkendu stalo i těm nejlepším, takže v nejvyšší kategorii závody dokončily jen Jana Neklová na koni Heros 1 a vítězná Rakušanka, olympionička z Athén z roku 2004 Margit Appeltová na koni Space Jet.

Z ruin je koňský ráj

Grunt Galatík je rodinný projekt podnikatele Petra Galatíka. Ten jej za dvanáct let pozvedl z ruiny bývalého JZD na rozsáhlý areál, kolem kterého vybudoval 158 kilometrů dlouhou síť hipostezek, sady na bio ovoce a rozhlednu.

Po loňské premiéře se mistrovství Zlínské oblasti ve všestrannosti konalo v Těšánkách podruhé.

"Chtěli bychom pro sebe získat pořadatelství kvalifikačního kola seriálu nejvyšších závodů ve všestrannosti zvaného Zlatá podkova," naznačuje další plány dcera Petra Galatíka, třiadvacetiletá Ivana.

Ta spolu se svou o dva roky starší sestrou Zuzanou jezdí na koních už šestnáct let.

"Když se narodily, chtěly odmalička s koňmi. Takže tatínek plnil jejich přání," vzpomíná podnikatel Galatík, jak ke své firmě G3 vyrábějící lepicí pásky, reflexní materiály a smirkové papíry přibral ještě koně a agroturistiku.

V jeho dcerách se tak nakonec probudila rodová krev.

"Jsem sice původním povoláním letecký inženýr, pocházím ale ze zemědělské rodiny, pradědeček i dědeček dělali s koňmi," prozrazuje Galatík, odkud vzaly jména jím nedávno zbudované rybníky František a Jan.

Autor:
  • Nejčtenější

Měli jsme strach, přiznávají záchranáři, kteří byli náhodou první u požáru na D1

Nedělní nehoda s ničivým požárem cisterny a několika aut na dálnici D1 u středočeské obce Psáře mohla mít více než...

Co když Pešán všechno zase změní? obávají se kluby v kauze juniorů

Spor mezi hokejovým svazem a kluby z Havířova, Vsetína a Přerova se od podání žaloby dosud nikam nepohnul. Mládež hraje...

Chomutov deklasoval Porubu, Budějovice udolaly Frýdek Místek

Sedm zápasů 12. kola měla na programu první hokejová liga. Lídr z Poruby zavítal na led Chomutova, odkud si odvezl...

Poslední Zlín se rozhlíží v zahraničí. Hosták: S týmem se musí zatřást

Jeho místo je v kanceláři. V nedělním kritickém zápase v Litvínově si ale generální manažer zlínských hokejistů Martin...

Grygera po odchodu Csaplára: Vracíme se k modelu domácího trenéra

Přestože fotbalisté Zlína pod jeho taktovkou spadli až na předposlední místo nejvyšší soutěže, byl odhodlaný...

Premium

Pokrok po švédsku: mizející pisoáry a genderově neutrální sport

Severská země přichází s revolučními nápady, kterým aplaudují pokrokoví liberálové z celého světa. Mizí pánské pisoáry,...

Premium

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson přijede s nehudební show. Získejte vstupenky zdarma

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson se předvede v poněkud netradiční roli. V rámci večera mluveného slova představí svou...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Zájem filmařů se vyplácí, ve Zlínském kraji utratí miliony korun

Do Zlínského kraje míří čím dál více filmových štábů. Za posledních pět let se v něm točilo přes třicet titulů, letos...

Po guru Járovi neprošla stížnost na trest za „odháčkování“ ani pomocnici

S ústavní stížností proti pětiletému trestu za podíl na znásilnění studentek esoterické školy Poetrie neuspěla po...

Kvůli novým mýtným branám žádá kraj zákaz tranzitu na místních cestách

Stát chce pro nákladní vozy zpoplatnit silnici I/50, která prochází i Zlínským krajem. Do té doby vznikne u Havřic na...

Od explozí uplynulo pět let, ve Vlachovicích si na nejistotu nezvykli

Rovných pět let už trápí lidi v okolí muničního areálu ve Vlachovicích na Zlínsku nejistota i znehodnocený majetek....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz