Například otrokovická pneumatikárna Continental Barum, kde pracuje přes pět tisíc lidí, přidá zaměstnancům jedenáct procent. „Jako největší zaměstnavatel Zlínského kraje patříme i nadále k těm, jejichž nárůst mezd se řadí v regionu k těm vyšším,“ upozornil jednatel Libor Láznička.
Ačkoli je současná situace pro firmy složitá, neboť jim vzrůstají náklady na provoz o třicet procent i více kvůli drahým energiím i pohonným hmotám, mzdy se v Continentalu zvyšují nejvíce za poslední roky. Loni to bylo o sedm procent, předloni o tři procenta. V minulém roce navíc zaměstnanci dostali 13. a zčásti i 14. plat, na podzim rovněž příspěvek 15 tisíc korun na zvládnutí inflace.
Většina dalších podniků přidává zaměstnancům kolem šesti procent, přičemž jednání s odbory byla někde složitější. Ve zlínské Kovárně Viva zvedají tarifní mzdy o 6,4 procenta.
„Loni proběhlo několik kol vyjednávání, která byla složitá, ale konstruktivní z obou stran. Požadavky odborů byly vyšší než jiné roky,“ nastínil ředitel firmy František Červenka. „Růst mezd ale musí jít ruku v ruce se zvyšováním produktivity práce,“ doplnil.
Ve zlínské plastikářské společnosti Promens přidávají šest procent. „Bylo to náročné rozhodování zejména s ohledem na nejistoty mimo náš okruh vlivu,“ přiblížil ředitel Robert Zatloukal. „Další navýšení budeme zvažovat až později v roce, podle dosažených výsledků.“
V nábytkářském podniku TON v Bystřici pod Hostýnem se mzdy zvedají na základě víceleté kolektivní smlouvy, která vedení zavazuje k minimálnímu každoročnímu navýšení o 5,5 procenta. K tomu dojde od dubna 2023. „S odborovou organizací máme dobré vztahy,“ předestřela mluvčí společnosti TON Anna Handlová. „Vyšli jsme si vstříc zejména díky mimořádnému navýšení mezd o více než dvacet procent v loňském roce.“
V nemocnici zvýšili odměny za pohotovost
Mzdy zvedají nejen výrobní podniky, ale třeba i Univerzita Tomáše Bati. Ta přidala se začátkem akademického roku v říjnu 2022 lidem deset procent. „Jednání složitá nebyla, zvýšení mezd jsme debatovali také s vedením jednotlivých fakult,“ nastínila mluvčí univerzity Petra Svěráková.
V Krajské nemocnici Tomáše Bati ve Zlíně letos přidávat nebudou, ale nastavili si nový mzdový řád, podle něhož budou plat dorovnávat těm, kteří berou méně, než odpovídá jejich zařazení.
„Platy se zde v minulosti zvyšovaly nesystémově,“ upozornila mluvčí nemocnice Danuše Lipovská. „Změny v rámci nového mzdového řádu přijdou na 120 milionů korun.“ Od nového roku zvyšují ve špitále také odměny za pohotovosti.
Ne všude ale mají o přidávání jasno. V chemičce Deza ve Valašském Meziříčí a plastikářské společnosti Fatra v Napajedlích vyjednávání zahájí v lednu. Během loňska lidem dávali odměny, ve Fatře to byl v říjnu i inflační bonus 10 tisíc korun. „Snažíme se přidávat individuálně, abychom zohlednili i práci každého zaměstnance,“ uvedl Pavel Heřmanský, mluvčí holdingu Agrofert, pod nějž oba podniky patří.
I proto, že se Agrofertu náklady na energie přibližně zdvojnásobily, však Fatra propustila téměř dvacet lidí a Deza zastavila nábor nových zaměstnanců.
Firmy vylepšují bonusy pro zaměstnance
U vsetínského výrobce rozbušek Austinu Detonator chtějí mít kolektivní smlouvu uzavřenu v lednu, avšak plánují tam stejné zvýšení jako před rokem. Za oba roky by šlo o nárůst o patnáct procent. „I v této nákladově složité době si chceme udržet zaměstnance,“ zdůraznil ředitel Austinu Otta Grebeň.
Zlínská plastikářská společnost Spur by moha přidávat na konci prvního čtvrtletí 2023. Loni dala zaměstnancům prémii 17 tisíc korun. „Naší povinností není kompenzovat rostoucí životní náklady, to je role státu,“ je přesvědčen ředitel Tomáš Dudák.
Většina firem se rovněž snaží vylepšovat bonusy. V Continentalu Barum budou mít zaměstnanci, kteří v podniku pracují déle než 25 let, o čtyři dny dovolené více. Také tam zvýší příspěvek na penzijní pojištění o 200 korun na dva tisíce. V platnosti zůstává nákup pneumatik za lepší ceny, lázeňské a rehabilitační pobyty či bezúročné půjčky.
V Promensu zvažují posílení aktivit zaměřených na zdraví a rozšíření těch na firemní kulturu. V Austinu plánují některým zaměstnancům navýšit příspěvek na penzijní připojištění a uvažují o rozšíření dne volna na očkování proti koronaviru i chřipce.
Univerzita Tomáš Bati nově zmírňuje podmínky pro získání penzijního připojištění. Zaměstnanec má na něho právo po třech letech práce, dosud to bylo po pěti. Ve zlínské nemocnici například zvýšili příspěvek na penzijní připojištění a ke dvěma „sick days“ přidali třetí.