„Jde především o kamenné kříže, které byly rozmístěny v okolí. Zhruba od šedesátých let tyto památky od silnic mizely, většinou při opravách,“ vysvětlil historik Karel Bartošek z holešovské radnice.
Kamenné památky skončily v lapidáriu v prostorách hospodářského dvora v Rymicích. Po listopadové revoluci se k nim přidaly i odstraněné sochy někdejších komunistických pohlavárů.
Muzeum Kroměřížska v současné době chátrající dvůr v Rymicích rekonstruuje a lapidárium bylo potřeba vystěhovat.
„Památkáři radí v takových případech zakopat kamenné artefakty do země, v muzeu však chtěli raději najít obec, která by se sbírky ujala,“ popsal Bartošek.
V Holešově se podařilo domluvit, že město najde prostor pro starší kamenné památky, a minulý týden je převezli do zámeckého příkopu. Jsou mezi nimi například barokní kříže z 18. století, další pomníčky a sakrální objekty z 19. století. Mají tady zůstat trvale.
„Řada těch věcí není řádně popsaná a roztříděná. Uvažujeme, že vypíšeme malý grant pro někoho, kdo se zabývá historií, aby tyto památky určil. Později bychom k nim chtěli vyrobit cedulky s popisky,“ naznačil Bartošek.
Pískovcové předměty odborníci nechají zakonzervovat a část sbírky pak bude vystavena na vydlážděné ploše přímo v příkopu.
„Rádi bychom tuto část zámku oživili. Do příkopu se lidé, kteří by chtěli, dostanou už dnes, ale zatím nemají moc důvodů tudy chodit,“ řekl historik.
Menší a hodnotnější kousky pak najdou místo v útrobách barokního mostu, který vede pod příjezdovou rampou do zámku. Návštěvníci se sem dostanou v rámci speciálních prohlídek.