Hospody ve Zlínském kraji jsou v zákazu kouření nejpřísnější, říká studie

  17:28aktualizováno  17:28
Se zákazem kouření se hosté i provozovatelé restaurací ve Zlínském kraji vyrovnali. Podle nedávno zveřejněné studie jsou zde hospodští dokonce nejpřísnější v zemi. Dva roky platnosti zákazu však zároveň dokazují, že na něj doplatily mnohé vesnické podniky.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Provozuje čtyři restaurace a ve dvou, které se nacházejí ve větším městě, problém se zákazem kouření nemá. Další dvě restaurace jsou ale na vesnici a v menším městě.

„A tam mi zákaz kouření zkazil kšeft,“ řekl provozovatel uherskohradišťské restaurace U Dolečka Milan Bubelíny.

I přes potíže jsou restauratéři ve Zlínském kraji nejpřísnější a zákaz kouření striktně vyžadují. Ukázal to průzkum, který se od ledna do března konal ve 280 náhodně vybraných podnicích napříč republikou.

„Výsledek mě potěšil. Ve Zlínském kraji si hosté ve většině restaurací nezapálí ani elektronickou nebo zahřívanou cigaretu, jejíž používání je na benevolenci provozovatele,“ uvedl lékař a senátor Jaroslav Malý, který průzkum inicioval.

V každém z krajů tým oslovil dvacet restaurací. Z nich šest bylo v obcích do tří tisíc obyvatel a čtyři naopak v krajském městě. Deset pak vybral tak, aby byla zastoupena města a obce různých velikostí.

Z výsledků se dá vyčíst, že 16 z 20 dotazovaných restaurací ve Zlínském kraji nepřipouští kouření žádných cigaret. Číslo 80 procent je vůbec nejvyšší v Česku, celorepublikový průměr činí 53,6 procenta. Pro porovnání, na Moravě je druhým nejpřísnějším Olomoucký kraj s jedenácti zcela nekuřáckými restauracemi. Také on se s 55 procenty dostal nad celostátní průměr.

Mnozí hosté si zvykli

Výsledky průzkumu korespondují s názory restauratérů, které oslovila MF DNES. Někteří šli dokonce zákazu naproti a ze svých provozoven udělali nekuřácké ještě před jeho přijetím.

Restaurace Pod starou knihovnou v Kroměříži zakázala kouření zhruba o rok dříve. O několik stálých hostů-kuřáků tím na začátku přišli. Po zkušenostech ale nápad hodnotí kladně.

„Zákazníci to přivítali a poměrně rychle si zvykli,“ líčí servírka Zdeňka Janková.

Dobrou zkušenost mají i v Pivovaru Malenovice, který je nekuřácký od samého počátku. Otvíral v roce 2013, tedy čtyři roky před plošným zákazem.

„Výhoda je, že v našich prostorách nikdy dřív hospoda nebyla a lidé sem tedy nebyli zvyklí přijít a zapálit si,“ popsal sládek Martin Velísek.

Vystačili si s informační cedulí, a hosté to pochopili i z toho, že na stolech nebyly popelníky.

„Ani jsme to nemuseli nijak zvlášť vysvětlovat. Samozřejmě se občas stane, že se někdo pokusí zapálit si, ale v klidu ho upozorníme. Respektují to,“ dodal Velísek.

Napříč republikou uvedlo 41 procent provozovatelů restaurací, že umožňují kouřit elektronické a zahřívané cigarety. Pět procent z nich přitom rozlišuje mezi oběma typy a povoluje jen jeden z nich. Mírně větší benevolenci přitom zaznamenávají kuřáci nahřívaných cigaret, které oproti elektronickým produkují méně kouře.

Třeba obě zmíněné restaurace, které byly nekuřácké už před platností zákazu, je ale netolerují. „Když už, tak už,“ usmála se Janková. „Obvykle se hosté zeptají, jestli smějí kouřit elektronické verze cigaret, a když řekneme, že ne, není to problém,“ doplnila.

Ve vztahu k e-cigaretám je Zlínský kraj nejpřísnější, naopak poměrně vstřícná je Praha a Královéhradecký kraj. Zároveň průzkum zjistil, že 0,7 procenta restaurací zůstává kuřáckých. Z 280 respondentů to představuje dvě restaurace v rámci republiky.

Dopady zákazu kouření na vesnicích jsou citelnější

Zatímco ve městech se po zavedení zákazu částečně obměnila klientela a restaurace jedou dál, na vesnicích jich několik zaniklo. Provozovatelé se shodují, že dopady jsou citelné.

Třeba restaurace Ve Dvoře, která je ve Zdounkách, bývá večer prázdná. Rozdíl v počtu zákazníků je velký a podle obsluhy klesly obraty všem restauracím v obci.

„Lidé pijí doma v garážích, kde mohou kouřit, jak chtějí. Zákaz jejich zdraví nijak neochránil,“ potvrdil Bubelíny.

Zastánci zákazu ale argumentují tím, že bude mít pozitivní dopad na výdaje ve veřejném zdravotnictví a také odkazují na zkušenosti ze zahraničí. „Země, kde zákaz platí delší dobu než u nás, vykazují úbytek počtu kuřáků až 14 procent,“ uvedl Malý.

Odhaduje, že dva roky trvání zákazu znamenají až 20 tisíc lidí, kteří nemuseli být hospitalizovaní s mrtvicí a srdečními příhodami.

Hygienici za tu dobu provedli na území celého Česka bezmála jedenáct tisíc kontrol. Z toho ve 420 případech udělili pokuty v celkové výši 311 tisíc korun.

Nejčtenější

Sparta - Slovácko 0:2, bez šancí, bez gólů, hosté trestali špatný výkon

Sparťanský útočník Libor Kozák nevěří svým očím během duelu se Slováckem.

Sparťanští fotbalisté vstoupili do nového ročníku levou nohou. V 1. kole Fortuna ligy proti Slovácku sehráli ve všech...

Zemřel spoluzakladatel Tescomy, k hrncům se s kamarádem dostali od muziky

Jiří Vaculík měl ve společnosti Tescoma na starosti vývoj.

Před pár dny nečekaně zemřel jeden ze zakladatelů zlínské společnosti Tescoma vyrábějící kuchyňské potřeby. Jiřímu...

Kouč Jílek: Dostali jsme pořádnou facku, hodně lidem to nahraje

CO S TÍM? Zadumaný sparťanský trenér Václav Jílek během neúspěšného zápasu se...

Nikdy na jeho tým nepřišlo doma tolik fanoušků. „Skoro patnáct tisíc lidí, fantastická atmosféra a my se jim odvděčíme...

Zlín - Slavia 0:1, body pro obhájce zařídil po šťastném odrazu Hušbauer

Slávistická radost ve Zlíně, střelec gólu Josef Hušbauer (vpravo) v objetí...

Slávističtí fotbalisté za obhajobou titulu vyrazili vítězstvím. V úvodním kole nového ročníku na něj dosáhli ve Zlíně,...

Na Slovácku stále žijí potomci Velkomoravanů, žasne archeolog Galuška

Archeolog, historik a publicista Luděk Galuška je odborníkem na období Velké...

Shodná DNA současných obyvatel ze Slovácka s kosterními pozůstatky lidí žijících v období Velkomoravské říše překvapila...

Další z rubriky

Řidič neohlásil, že srazil cyklistu, pak měl pozitivní test na drogy

Ilustrační snímek

Těžké zranění utrpěl cyklista, kterého na Zlínsku srazilo nákladní auto. Jeho řidič mu sice poskytl první pomoc, nehodu...

Kraj i Zlín začínají opravovat cesty ve městě, souběh může způsobit potíže

Plánovaná podoba točny ve zlínské části Vršava.

Začínají opravy dvou důležitých cest ve Zlíně, obě mohou sloužit jako příjezd na největší sídliště ve městě Jižní...

Dění kolem zlínské nemocnice mi nepřidalo, říká Vajdák o odchodu do Brna

Vlastimil Vajdák je členem představenstva zlínské nemocnice, kde má na starosti...

Po téměř dvou letech odchází z vedení Baťovy nemocnice Vlastimil Vajdák, který zodpovídal za ekonomiku a provoz. Od...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz