Sobota 1. dubna 2023, svátek má Hugo
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 1. dubna 2023 Hugo

Školství nebude po covidu stejné jako dřív, zkouší se hybridní výuka

  12:51
Učí prvňáčky i středoškoláky a mají rozdílné podmínky či metody. Školy ve Zlínském kraji, které se zapojily do ověřování, jak funguje hybridní výuka, se však shodují, že tato metoda má v budoucnosti školství místo. Do pilotního projektu se v tomto školním roce zapojilo 72 škol napříč republikou.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Zdeněk NěmecMAFRA

„Ve Zlínském kraji jde o tři základní a dvě střední školy,“ uvedla krajská radní pro školství Zuzana Fišerová.

Ředitelé škol se svými týmy mohli nastavit turnusy, kdy v jednom jsou žáci ve škole a v druhém se učí distančně. Nebo zkrátit prezenční výuku na několik dnů v týdnu, případně udělat distanční formou jen některé dny či týdny v pololetí.

Díky jejich zkušenostem a kreativitě se podaří ověřit více modelů najednou, což ministerstvo školství vítá. „Cílem je zjistit, jaké modely jsou efektivní, anebo naopak pro daný typ školy nebo některé předměty nejsou vhodné,“ vysvětlil ředitel tiskového odboru ministerstva Ondřej Macura.

I když je po třech měsících výuky příliš brzy na hodnocení, první odpovědi už se rýsují. „Naši studenti hlásili, že se jim tento typ výuky nezdá vhodný pro matematiku,“ naznačil ředitel kroměřížské Střední průmyslové školy mlékárenské Michal Pospíšil.

Týdně tam mají čtyři hodiny matematiky a jedna z nich připadá na pátek, kdy jsou dvě třetiny studentů na distanční výuce. Tři hodiny týdně tak absolvují s učitelem, čtvrtou samostatně. Fungovat by to mělo, možná ale hraje roli skutečnost, že matematiku studenti považují za obtížný předmět. Strašákem je dlouhodobě a v celé zemi.

Škola chce nový systém vyhodnotit v pololetí a podle výsledků možná upraví parametry. „Pokud zjistíme, že se nám to nelíbí, můžeme to změnit. Ale faktem je, že školství po covidu už nikdy nebude stejné jako dřív a musíme být schopní na změny reagovat,“ uvedl Pospíšil.

Model čtyři dny ve škole a pátý doma zvolili proto, že jsou odborná škola. Studenti mají řadu hodin v laboratořích a v rámci praktických cvičení. Jsou pro ně zásadní a nedají se přenést do online prostoru.

Naopak Střední průmyslová škola v Otrokovicích zvolila jiný systém. Do hybridního vyučování zapojila sedm tříd, z toho čtyři maturitní. Pro ně udělala kombinaci dnů a týdnů, které se během pololetí budou učit doma. Učební obory mají dva týdny v pololetí.

Je nezbytné dopředu nastavit podmínky

„Sedli jsme si k učebním plánům a vybrali, jaký typ učiva je vhodný. Samozřejmě to není možné aplikovat na praktickou výuku a hlavně je nezbytné, aby všichni věděli dopředu, kdy je co čeká,“ popsal ředitel Libor Basel.

V kombinaci samostatné práce a výuky ve škole vidí především zpestření studia. Žáky vede k samostatnosti a odpovědnosti. Využít se dá při práci na dlouhodobějších projektech. „Není to pro ně žádná úleva, méně práce to neznamená ani pro učitele. Jako doplňková forma výuky to má budoucnost,“ dodal Basel s tím, že osobní kontakt je a zůstane nenahraditelný.

Na základní škole v Ostrožské Lhotě mělo zájem o kombinovanou formu výuky jen pár rodičů. A část z nich později změnila názor. Aktuálně tedy mají jednoho žáka na prvním a jednoho na druhém stupni. Ti jsou vždy několik dnů doma a několik ve škole.

Podle ředitele školy Libora Daňhela je to ideální možnost pro děti mimořádně intelektově nadané nebo mladé sportovce či umělce. Dává jim to prostor rozvíjet jejich nadání a talenty.

„Kombinovat výuku ve škole a doma je správná cesta, proto jsme se do ověřování zapojili. Když to bude fungovat, mohlo by to našemu školství pomoct,“ uvažuje Daňhel.

Škole se osvědčily týdenní plány

V Ostrožské Lhotě museli výuku upravit jen mírně. „Dohodli jsme se, že když budou tito žáci doma, nebudou vyučující probírat nové učivo, ale opakovat a procvičovat,“ vysvětlil Daňhel. Navíc se žáci v kombinované formě mohou kdykoliv připojit k hodině a mluvit s vyučujícím.

Po technické stránce s tím škola nemá problém. Byla jedna z prvních v kraji, které během uzavření škol rozjely plnohodnotnou distanční výuku. Její učitelé už dříve využívali některé funkce MS Teams, s nímž pak pracovali.

Také na základní škole ve Střílkách se na začátku přihlásilo víc zájemců a část pak rozhodnutí změnila. „Usoudili, že raději chodí do školy každý den,“ usmál se zástupce ředitelky Michal Prchlík.

Škole se osvědčilo, že už delší dobu pracuje na principu týdenních plánů. To znamená, že se děti na začátku týdne dozvědí, co mají do pátku zvládnout. Přechod do online prostoru je díky tomu snadnější. „Jsme malá škola a individualizaci výuky běžně děláme, toto je pro nás jen další možnost,“ zhodnotil Prchlík.

Ministerstvo školství očekává, že hybridní model výuky povede k větší samostatnosti žáků a přizpůsobí vzdělávání více na míru dětem, které jsou například dlouhodobě nemocné nebo mají jiný důvod, proč upřednostnit distanční výuku.

  • Nejčtenější

Hokej se změnil v jatka. Píše o nich i Wikipedie, extraliga se styděla

Premium Jen co se ve zlínském kamrlíku pro rozhodčí potkal Roman Polák s kolegy, hned měli jasno: „Pánové, dnes to může být...

Zemědělci nevědí, kam dají letošní úrodu. Sklady jsou stále plné loňského obilí

Premium Zemědělci mají obavy, aby prodali produkci z loňska a měli kam uskladnit letošní úrodu. Například zemědělská společnost...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Děti svěřili na hlídání sousedovi. Netušili, že byl odsouzený za pedofilii

Ve Zlíně začalo soudní líčení s 56letým mužem obviněným ze sexuálních kontaktů s dětmi. Za pohlavní zneužívání...

Ve Zlíně mají nové kamery u silnice, měřit rychlost chce stále víc radnic

Nová zařízení na měření rychlosti začali využívat v některých částech Zlína. Řidiče na ně upozorňují dopravní značky. S...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Česká zbrojovka omezila výrobu. Chybí zakázky z USA

Česká zbrojovka od středy téměř na dva týdny odstavila část výroby. Závod v Uherském Brodě na Uherskohradišťsku tím...

Starý dům už neprodáte. Unijní směrnice ale může být protiústavní, tvrdí právníci

Premium Zateplování, výměna kotle i oken, solární panely na střechu… Nechcete starý dům opravovat „po evropsku“? Rychle se jej...

Přežila Terezín i Osvětim. Bůh není, takové utrpení by nedopustil, říká

Premium Měla si užívat bezstarostné mládí, namísto toho si musela na kabát přišpendlit židovskou hvězdu. V 15 letech ji...

Hokej se změnil v jatka. Píše o nich i Wikipedie, extraliga se styděla

Premium Jen co se ve zlínském kamrlíku pro rozhodčí potkal Roman Polák s kolegy, hned měli jasno: „Pánové, dnes to může být...

Nový rektor zlínské univerzity Milan Adámek složil slavnostní slib

Milan Adámek včera při slavnostní inauguraci převzal akademické symboly a složil rektorský slib. Vedení Univerzity...

Ovocnáři se snaží zachránit úrodu u Buchlovic, meruňkám v noci topili

V sadech společnosti Lukrom plus u Buchlovic na Uherskohradišťsku hořely v noci na dnešek a ráno ohně. Pěstitelé se...

Ve Zlíně začíná zásadní dopravní omezení, komplikace potrvají skoro rok

Od 3. dubna startují ve Zlíně v souvislosti s opravami silnic a křižovatky změny v dopravě, které velmi pravděpodobně...

Jídelny zažívají renesanci, hosty lákají levné a rychlé obědy

Cena obědových meníček v restauracích neustále roste, mnozí lidé tak chodí na obědy raději jinam. Profitují z toho...

Rozjívené fracky tu nechceme. Kde končí svoboda dětí ve veřejných prostorách?

Vlnu vášní vyvolalo vyjádření pražského bistra, které na sociálních sítích publikovalo pravidla, jak se mají chovat...

Horníci leželi na pokojích na břichu. Skrývali erekci. A zrodila se viagra

Modrá pilulka slaví pětadvacet let. Spustila svého druhu kulturní i farmaceutickou revoluci, preformátovala vnímání...

PŘEHLEDNĚ: Pošta zveřejnila, které pobočky od léta zruší

Česká pošta zveřejnila seznam poboček, které v rámci úspor uzavře. Nejvíce jich je v Moravskoslezském kraji a v Praze....

ČNB se propadla do obří ztráty 412 miliard, za rok je jedenáctinásobná

Česká národní banka (ČNB) loni vykázala rekordní ztrátu 411,9 miliardy korun. V roce 2021 měla ztrátu 37,7 miliardy...

Paltrowová si po srážce na lyžích myslela, že jde o sexuální útok

Herečka Gwyneth Paltrowová (50) v pátek opět vypovídala před soudem v případu údajného neposkytnutí první pomoci...