V posledních patnácti letech se jeden muž ocitl na záchytce už devadesátkrát. Stále se tam vrací také žena, která má za stejné období za sebou více než sedmdesát pobytů. Záchytná protialkoholní a protitoxikomanická stanice v Kroměříži potvrzuje, že počet lidí závislých na alkoholu roste.
V roce 2017 přijali 1389 klientů, předloni 1518 a loni to bylo 1588 lidí.
„Řada klientů je v naší péči opakovaně. Stává se nám dokonce, že některé lidi přijímáme i dvakrát během jednoho dne, protože se ihned po propuštění znovu vrhnou na pití, a během pár hodin je tady máme zpátky,“ popsal Martin Kuhn, vedoucí lékař záchytné stanice, která je součástí Kroměřížské nemocnice.
Právě tito lidé zřejmě nepatří mezi ty, kteří by se ze závislosti na alkoholu léčili. Počet alkoholiků, kteří hledají pomoc v protějším areálu Psychiatrické nemocnice v Kroměříži nebo jinde v protialkoholních léčebnách po republice, však také stoupá.
Podle Ústavu zdravotnických informací a statistiky se ze závislosti na alkoholu léčilo v roce 2015 dohromady 202 lidí ze Zlínského kraje. O dva roky později jich bylo o stovku více a předloni dosáhli počtu 445.
Stoupá i počet lidí, kteří se k léčbě přihlásili poprvé v životě. V roce 2015 jich v regionu bylo 70, což tehdy bylo nejvyšší číslo v republice. Mezitím už Zlínský kraj jiné regiony předběhly, i když číslo předloni vyrostlo na 189 lidí.
„My máme kapacity stále plné, takže změny nevidíme. Ale zdá se mi, že k nám na léčení přicházejí lidé ve stále horším fyzickém stavu, s různými nemocemi, prostě své problémy nechávají dojít dál a jejich léčba je pak komplikovanější,“ konstatovala primářka Adéla Stoklasová z protialkoholního oddělení Psychiatrické nemocnice v Kroměříži.
Opilých žen je výrazně méně, jsou však agresivnější
Na záchytce se nejčastěji ocitají lidé bez domova, klienti s různými psychickými problémy nebo ti, kteří se vyrovnávají se složitou životní situací.
K tomu, aby alkohol považovali za svůj problém a šli se léčit, lékaři na základě zákona nemohou nikoho nutit.
A to ani v případě, když závislost odhalí příbuzní a volají, aby si pro alkoholika lékaři přijeli. Jednou z hlavních podmínek léčby je totiž svobodné rozhodnutí, že s pitím chce člověk přestat.
ZPOVĚĎ: Málem jsem se upil k smrti, přiznává fotbalista, který začínal s Barošem |
Léčba na lůžkovém oddělení přichází na řadu až po ambulantní léčbě, která je pro klienty dostatečně dostupná a mohou při ní chodit do práce, bydlet doma a stýkat se s rodinou.
„Ale funguje to samozřejmě jen v počátečních fázích,“ upozornila Stoklasová.
Mezi klienty záchytky je podle zkušeností zdravotníků výrazně méně žen, ale práce s nimi bývá často obtížnější.
„Ženy hůře snášejí alkohol, bývají u nás agresivnější a méně spolupracují. To ale neznamená, že bychom tu neměli agresivní muže nebo naopak klidnější ženy. Chování v těžké opilosti je opravdu individuální. Bezdomovci bývají obecně klidnější, jsou rádi, že mají kde přespat, ale také to neplatí vždycky,“ popsal Kuhn.
Kroměřížská záchytka má kapacitu sedm lůžek, naráz tak může přijmout maximálně sedm klientů, ale jak už bylo zmíněno, tato kapacita se občas během jediného dne naplní i dvakrát.
Poplatek za pobyt na záchytce činí 1300 korun, zaplatit jej je ochotna zhruba třetina klientů. Jen v loňském roce tak klienti neuhradili poplatky ve výši 1,26 milionu korun a celkově už neuhrazené pohledávky za pobyt na kroměřížské záchytce přesáhly 37 milionů.