Pravěkou venuši z mamuta přivezla na výstavu do Hradiště policejní eskorta

  9:54aktualizováno  9:54
Je stará více než 30 tisíc let a tehdejší obyvatelé dnešní Moravy ji vyrobili z části prstního článku mamuta. Plastika venuše patří mezi nejvzácnější artefakty ve střední Evropě. Do Slováckého muzea v Uherském Hradišti ji proto z Moravského zemského muzea v Brně převážela tři policejní auta a policisté v neprůstřelných vestách se samopaly.

Venuše jako národní kulturní památka totiž podléhá přísným bezpečnostním opatřením. Spolu s dalšími exponáty je součástí nové výstavy nazvané Pravěk umění, umění pravěku.

„Policisté nás bedlivě hlídali už v Brně, když jsme předměty přesunovali z trezoru do kufru. V autě jsem na sobě musela mít neprůstřelnou vestu a nebylo možné, abychom během cesty zastavili, proto jsme křižovatky ve městech projížděli s majákem,“ řekla mluvčí brněnského muzea Barbora Javorová.

Pod zpřísněným dohledem jsou nejvzácnější exempláře umístěné i v sále Slováckého muzea. Do speciálních vitrín zapůjčených z Jihomoravského muzea ve Znojmě je pracovníci přenesli v bílých rukavičkách. Během výstavy je bude hlídat větší počet bezpečnostních čidel.

Fotogalerie

Výstava představuje počátky umění a projevy estetického cítění lidí žijících převážně na území dnešní Moravy. Nejstarší kus pochází z období 50 tisíc let před naším letopočtem, nejmladší připomínají 9. století a Velkou Moravu.

„Máme tady artefakty, které nemají v Evropě srovnání, protože jižní a jihovýchodní Morava byla pro počátky výtvarného umění významnou oblastí,“ upozornila kurátorka výstavy a archeoložka Slováckého muzea Dana Menoušková.

Na mysli má například 50 tisíc let starý pěstní klín. „Vidíme, že už i neandrtálci měli estetické cítění, a tento pěstní klín můžeme považovat za první ukázku. Je vyrobený z unikátní barevné suroviny, jejíž zpracování vyžadovalo více času a schopností,“ uvedl vedoucí Ústavu Anthropos Moravského zemského muzea v Brně Petr Neruda.

Většina vystavených předmětů není běžně k vidění, z depozitářů a trezorů se dostávají jen velmi výjimečně. Jednání o jejich zapůjčení proto trvala zhruba rok.

Muzeum ukazuje například dýku z čelisti koně, na které jsou vyryté hlavy zvířat a podle odborníků je stará asi 15 tisíc let. Dalším unikátem je plastika žehnající ženy „venuše“ vzniklá mezi lety 4300 až 4100 před naším letopočtem, kterou během druhé světové války našli archeologové v Hlubokých Mašůvkách na Znojemsku.

„Není sice tak známá jako Věstonická venuše, ale zase na sobě nese zbytky unikátní červeno-žluté malby. A také je větší než ostatní,“ doplnil Zdeněk Hájek z Archeologického ústavu brněnského muzea.

Návštěvníci se seznámí rovněž s obdobím doby bronzové, starší doby železné nebo obdobím stěhování národů, a to prostřednictvím řemeslně zpracovaných šperků, ozdob, nádob nebo zbraní. Součástí výstavy je replika jeskyně s kopiemi španělských a francouzských jeskynních maleb, keltská svatyně nebo předměty z doby Velkomoravské říše.

Expozice bude ve Slováckém muzeu v Uherském Hradišti k vidění do 22. září. Během tradiční Noci muzeí, 24. května, chystá kurátorka Menoušková komentovanou prohlídku.

Autor:

Nejčtenější

Poslance Feriho na vinařské slavnosti napadli dva muži, skončil v nemocnici

Dominik Feri na konferenci k 20 letům Česka v NATO. (12. března 2019)

Poslance TOP 09 Dominika Feriho napadla na koštu vín v obci Boršice na Uherskohradišťsku dvojice mužů. Zraněný Feri byl...

Jen hospodská rvačka, řekl o napadení poslance Feriho jeden z útočníků

Jeden z útočníků na poslance Feriho promluvil

Jako běžnou hospodskou rvačku označuje jeden z účastníků incidentu s poslancem z TOP 09 Dominikem Ferim, který se...

Řidiče, který najel do lidí v podchodu, nově obvinili z pokusu o vraždu

Pokus s figurínou ukazuje, že kdyby se senior nedokázal pevně přitisknout ke...

Kriminalisté zpřísnili a rozšířili obvinění pětatřicetiletého řidiče, který loni v létě vjel do lidí v podchodu v...

Nejslavnější duel na závěr nadstavby. A kdo také může hrát o poháry

Jakub Yunis (v modrém uprostřed) z Olomouce v hlavičkovém souboji s teplickým...

Když slávisté ve zbývajících šesti kolech udrží první příčku, trofej za triumf ve fotbalové lize převezmou po utkání se...

Trpišovský po porážce: Změny nám neprospívají, Zlín je noční můra

Slávistický trenér Jindřich Trpišovský sleduje hru svých svěřenců ve Zlíně.

Za statečný výkon na Stamford Bridge pršela na jeho družinu ze všech stran chvála. Tři dny po zápase s Chelsea však...

Další z rubriky

Zlín chystá v části Letná bydlení pro schizofreniky, obyvatelé jsou proti

V blízkosti zařízení Horizont na zlínské Letné má vzniknout 11 nových bytů pro...

Zlínská radnice oprášila starý nápad na vznik bydlení pro lidi se schizofrenií v části Letná. Plán však znovu vyvolal...

Kdyby se otec dozvěděl o podvodech, končím, řekl soudu lihový boss Březina

Radek Březina u zlínského soudu.

Za mimořádných bezpečnostních opatření začal u zlínského soudu vypovídat dlouholetý šéf lihové mafie Radek Březina....

VIDEO: U baťovských domků mají popeláři trápení, auta míjejí o centimetry

Zaparkovaná auta komplikují průjezd vozu technických služeb ve zlínské čtvrti...

Zlínští popeláři denně prokazují řidičské umění, když v některých čtvrtích projíždějí podél zaparkovaných aut úzkými...

Advantage Consulting, s.r.o.
NÁBOROVÝ SPECIALISTA

Advantage Consulting, s.r.o.
Zlínský kraj
nabízený plat: 28 000 - 33 000 Kč

Najdete na iDNES.cz