Škola ve Zlíně nabídne po čtrnácti letech obor pro dětské sestry

  10:37aktualizováno  10:37
Do studijní nabídky ve Zlínském kraji se po čtrnáctileté pauze vrací pomaturitní obor diplomovaná dětská sestra. Jeho historie sahá až do roku 1953, jeho návratu do nabídky předcházely dlouhé peripetie. Od září jej bude vyučovat zlínská vyšší odborná zdravotnická škola.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Martin Adamec, MAFRA

„Původně to byl středoškolský obor, nyní ho otevíráme jako pomaturitní studium,“ uvedl ředitel školy Hynek Steska.

„Jeho zrušení byla jedna z neuvážených a nekoncepčních věcí, které se ve zdravotnickém školství udělaly. Teď se zjišťuje, že taková kvalifikace chybí,“ dodal Steska.

Obor má svá specifika a je proto výhodné, že může navázat na zkušenosti z minula. Ani personální pokrytí předmětů díky tomu nebyl problém.

„Vítám, že škola přizpůsobuje studijní nabídku aktuálním potřebám,“ reagoval Petr Gazdík, krajský radní odpovědný za školství.

Část výuky je stejná jako u oboru Diplomovaná všeobecná sestra, tedy dalšího odvětví, které vyšší odborná škola ve Zlíně nabízí. Část se ale odlišuje. V praxi je zásadní rozdíl především v přístupu k pacientovi.

„Takovou odbornost velmi potřebujeme. Zažil jsem dobu, kdy se dětské sestry vzdělávaly, a rozhodně je to pro pediatrii obecně a speciálně dětská oddělení nemocnic výhoda,“ uvedl primář Perinatologického centra zlínské Krajské nemocnice T. Bati Jozef Macko.

„Pracovat s dětskými pacienty je něco zcela jiného než s dospělými,“ dodal.

O středoškolský obor Praktická sestra je obrovský zájem

Zlínská škola je zatím jediná v celém kraji, která obor nabídne. Od září bude k dispozici 23 míst, přihlášky mohou zájemci podávat až do konce května.

O přijetí bude rozhodovat výsledek maturitního vysvědčení a průměr známek ve druhém pololetí v posledním ročníku střední školy. Přijímací zkoušky se dělat nebudou.

Zároveň ale vyšší odborná škola přišla o obor Záchranář, který se nově bude vyučovat pouze na vysoké škole.

Zájem o novinku škola očekává dostatečný na to, aby v prvním roce třídu naplnila. Do značné míry si k tomu vytváří předpoklady tím, že má už naplněný středoškolský obor Praktická sestra. Na ten se letos hlásí zhruba dvojnásobný počet zájemců, než můžou ve Zlíně přijmout. Od loňského roku v něm přitom otevírají tři třídy.

Zdravotnickým školám přeje doba. Jednak je v praxi obrovský nedostatek zdravotníků a tomu odpovídá poptávka po nových zaměstnancích. Kromě toho se studentů zdravotnického oboru Praktická sestra, potažmo Zdravotnický asistent, netýká povinná maturita z matematiky. Jako zkoušku si ji maturanti mohou zvolit dobrovolně a část z nich to také dělá. Častěji ale volí cizí jazyk.

„Má to logiku, v praxi jej využijí mnohem častěji. A to, co potřebují znát z matematiky pro svou práci, znají i bez maturitní zkoušky,“ zmínil Steska.

Ve Zlínském kraji jsou čtyři střední zdravotnické školy, v každém z bývalých okresních měst je jedna. Shodně nabízejí obor Zdravotnický asistent, který ovšem vlivem legislativních změn mění název na Praktická sestra. Ve Vsetíně a Zlíně otevřeli tříletý učební obor Ošetřovatel a v Kroměříži je k dispozici také maturitní obor Sociální činnost.

Vyšší odborné školy jsou dvě: ve Vsetíně nabízí obor Diplomovaná všeobecná sestra, ve Zlíně Diplomovaná všeobecná sestra a nově Diplomovaná dětská sestra.

Nejčtenější

Je konec, hokejová Sparta je vyřazena. Zlín vyrovnal sérii s Boleslaví

Zklamaní hokejisté Sparty po vyřazení z předkola s Vítkovicemi

Hokejová Sparta i po roce končí v předkole. V rozhodujícím duelu doma nestačila na Vítkovice 1:5 a celkově v sérii...

Boj o baráž: vsetínská šance ještě žije, Kladno zdolalo Jihlavu

Patrik Machač z Kladna (vpravo) a Miha Štebih z Jihlavy.

Hokejisté Vsetína v semifinále Chance ligy do dnešního duelu nevstřelili Českým Budějovicím ani gól, ale tentokrát se...

Sparta ještě šanci má, Vítkovice porazila. Boleslav uspěla ve Zlíně

Hráči Sparty se radují z druhého gólu, který dal Lukáš Klimek (vlevo). Vpravo...

Hokejisté Sparty ve čtvrtek na domácím ledě porazili Vítkovice 4:3 a snížili stav série na 1:2. Ještě tak drží šanci na...

První odsouzenou ženu s náramkem čeká za porušení pravidel soud

Filip K. dostal za neplnění podmínky trest domácího vězení. Umožňuje mu to...

Vůbec první odsouzená žena, kterou při domácím vězení monitoroval elektronický náramek, neobstála a kvůli porušení...

Jihlava srovnala sérii s Kladnem, Budějovice podruhé uspěly ve Vsetíně

Kladenský Jaromír Jágr (vlevo) přijíždí ke skrumáži hráčů během druhého...

Budějovičtí hokejisté důrazně našlápli k účasti v baráži o extraligu. V druhém semifinálovém zápase na ledě Vsetína...

Další z rubriky

Nakažených salmonelózou už je 67 lidí, všichni měli v nemocnici kuře s rýží

Ilustrační snímek

Kuře s rýží coby oběd z minulého čtvrtka byl zřejmě zdrojem nákazy, která v krajské nemocnici ve Zlíně postihla...

Odpadu přibývá, kraj ale patří k nejlepším. Mezi městy jsou rozdíly

Ilustrační snímek

Přestože se chystá zákaz skládkování, produkce odpadu, který končí na smetištích, v posledních letech pozvolna roste....

Zlínský kraj schválil nové autobusové dopravce, podpisy musí počkat na ÚOHS

Ilustrační snímek

Radní Zlínského kraje schválili výběr nových autobusových dopravců, kteří budou vozit lidi dalších 10 let. Cestující se...

Najdete na iDNES.cz