Sobota 31. července 2021, svátek má Ignác
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 31. července 2021 Ignác

Kdo strom zasadí, ten ho nezničí. Města spoléhají na komunitní sázení

  16:44
Skupinky dobrovolníků se během května zapojily do komunitního sázení stromů v Luhačovicích. Výsledkem jsou desítky nových sakur i spokojení obyvatelé. Radnice si od Projektu zasaď si svůj strom slibuje vhodné doplnění zeleně v různých lokalitách.

Skupinky dobrovolníků se zapojily do komunitního sázení stromů v Luhačovicích (květen 2021). | foto: MěÚ Luhačovice

Dospělí přišli s rýči a motykami, malé děti měly lopatky a kyblíčky. V Luhačovicích se sázelo například v okolí základní školy či městského hřbitova. Kromě vylepšení městské zeleně mají takové akce i další efekt. Posílí se vztah místních k přírodě.

„Platí, že ten, kdo strom zasadí, nemá pak potřebu žádný ničit,“ uvedl starosta Marian Ležák.

Město sázení předpřipravilo. Účastníci dostali stromy v kořenovém obalu, umísťovali je do vyhloubených jam a zasypávali nachystanou zeminou. Na konci výsadby dostali certifikát o výsadbě a „svůj“ strom si mohli označit či podepsat.

O sázení sakur byl velký zájem, radnice jej v první fázi ani nedokázala pokrýt. „Pro lidi to má velké kouzlo. Účastnily se hlavně rodiny s dětmi, každá si svůj strom pojmenovala. Budou kolem něj chodit, děti mohou během let pozorovat, jak stromy rostou,“ řekl Ležák.

„Vítáme to, je to určitě příležitost pro občany trochu se zapojit do dění ve městě a pro děti příležitost poznat nejen práci duševní, ale i fyzickou,“ ocenil Luděk Olejník, otec jedné z rodin, která se sázení zúčastnila.

Skupinky dobrovolníků se zapojily do komunitního sázení stromů v Luhačovicích (květen 2021).

V Luhačovicích si naplánovali, že stejným způsobem v blízké době vysadí ve městě okolo 200 dřevin. Další výsadby se uskuteční na podzim v části Kladná-Žilín a Řetechov. Lidé tam dokonce dostali možnost vybrat si druh stromu, který zasadí. „Vzali to prakticky, vybrali si trnky,“ usmál se Ležák.

Komunitní výsadba stromů je čím dál populárnější. Například do celorepublikové iniciativy Sázíme budoucnost se ve Zlínském kraji zapojilo v posledních letech několik desítek měst a obcí.

V Uherském Brodě přišli ještě s jiným nápadem. Místní radnice spustila na na internetu a sociálních sítích akci nazvanou pracovně Staň se patronem stromu!.

I když se jedná o zanedbatelnou výsadbu devíti stromů, pro vedení města bude mít akce zvláštní význam. „Lidé u nás mívají často výhrady ke kácení, proto jsme se je rozhodli elektronickou formou a taky letáky vyzvat, aby si přišli vyzkoušet komunitní výsadbu,“ vysvětluje brodský starosta Ferdinand Kubáník.

Radnice nakoupila po dvou kusech lípy, liliovníky tulipánokvěté, višně a tři japonské sakury. Lidem je nabídne v ceně od tří do pěti tisíc korun za kus. V současnosti jsou k mání ještě tři kusy.

Všech devět stromů zakoření do konce června u kostela Mistra Jana Husa v ulici Bří Lužů. Výběr místa není podle radního a organizátora akce Davida Surého náhodný. Právě postupné kácení u kostela, které trvalo od roku 2019 do loňska, vzbudilo emoce.

U stromů budou jména majitelů

„Postupně padlo 23 stromů, žádný z nich nebyl zdravý. Lidé z okolních ulic si však mysleli, že se děje něco nesprávného, sepsali i petici,“ připomněl radní.

Komunitní sázení stromů, jež jeho účastníky obvykle spojuje, může podle Surého přinést odpověď na otázku, nakolik to obyvatelé města myslí se stromy vážně. Aby se akce týkala pouze veřejnosti, město do podmínek prodeje zařadilo zvláštní klauzuli. Marian Ležák

„Chtěli jsme se vyhnout tomu, aby se na akci někdo zviditelnil a zpolitizoval ji,“ vysvětlil Surý. „Ke každému z nových stromů bude patřit cedulka se jménem jeho majitele. Půjde zároveň o informaci a poděkování dotyčnému, že se postaral o rozšíření městské zeleně,“dodal.

Na červnovou výsadbu u kostela naváže v září ve stejných místech ještě sázení okrasných záhonů a trvalek. Tyto práce už budou mít na starosti pracovníci technických služeb. Okolí kostela se následně promění v malé staveniště.

Radnice chce místo proměnit v novou odpočinkovou zónu, jež se od června 2022 stane součástí turistického okruhu podél historických hradeb. „Upravíme chodníky ke zvonici a kapličce, kde vznikne zastavení v podobě kruhové lavičky kolem lípy,“ přiblížil David Surý.

  • Nejčtenější

Ani do Piešťan, ani do Trenčína. Lidé hromadně ruší pobyty na Slovensku

Obyvatelé moravských obcí ruší své dovolené na Slovensku kvůli zpřísněným opatřením pro vstup do země. Nejčastějšími...

Slovácko na Plovdiv nestačilo. S poháry se loučí po penaltovém nezdaru

V první půli vyrovnali jednogólové manko z úvodního zápasu, jenže na gól Vlastimila Daníčka navázat nedokázali ani v...

Auto plné mladých lidí se převrátilo do potoka, jeden chlapec zemřel

Tragická nehoda se stala v sobotu ráno na Zlínsku. Auto, v němž jelo šest mladých lidí, vyletělo ze silnice a...

Zlín - Slavia 0:1, šampiona spasil Kuchta dvacet minut před koncem

Sedmdesát minut to bylo trápení v koncovce, chvílemi i bezradnost. Pak však udeřil nejlepší střelec minulé sezony Jan...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Obec na Zlínsku se pře se silničáři o výstavbu dálnice D49, chce méně pruhů

Zádveřice na Zlínsku se nechtějí smířit se čtyřproudovou dálnicí D49, která má vést přes jejich katastr. Po silničářích...

KOMENTÁŘ: Cesta do elektromobilního pekla. Auta přinášejí víc problémů než výhod

Premium Nová doba elektromobilní nás vrátí o půlstoletí zpátky: auto bude luxus, mobilita taky a draze to zaplatíme všichni. I...

Mlčeti zlato. Profesionální vyjednavač vysvětluje, jak jednat s dětmi či šéfem

Premium Každý člověk vyjednává v průměru pětkrát za den. Doma s partnerem, s dětmi, v práci se šéfem, s podřízenými. Radim...

Český vlk z Wall Street jde k soudu. Hlavní roli v kauze Via Chem má miliardář Sisák

Premium Schyluje se k dlouho očekávané soudní bitvě, v níž je hlavní postavou známý český finančník a miliardář Petr Sisák...

  • Další z rubriky

Ani do Piešťan, ani do Trenčína. Lidé hromadně ruší pobyty na Slovensku

Obyvatelé moravských obcí ruší své dovolené na Slovensku kvůli zpřísněným opatřením pro vstup do země. Nejčastějšími...

Burianovi dinosauři ve Zlíně jsou hitem, plánují se i večerní prohlídky

Dosud největší soubor děl legendárního malíře a ilustrátora Zdeňka Buriana ukazuje originální výstava ve Zlíně. Na...

Hřbitov v Brodě chtěli kdysi zrušit, teď tam plánují odpočinkovou zónu

Pohřebiště na kopci nedaleko centra Uherského Brodu mělo už 45 let patřit historii. Od plánů na zrušení starého...

Ponocní se na léto vrátili do Kroměříže, zahrají díla barokních mistrů

Každý prázdninový pátek a sobotu budou lidem v Kroměříži dávat dobrou noc ponocní. Nevšední role se ujali místní...

LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen
LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen

Vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi a vyhrávejte hodnotné ceny po celé léto. Sdílejte svoje oblíbená místa, hodnoťte tipy ostatních, hrajte o...

Dabéři Naked Attraction: Byli jsme v šoku, že něco takového může vůbec existovat

Nahota je televizní evergreen a stále dokáže diváky přikovat u obrazovek. Počátkem devadesátých let to bylo Tutti...

Britney Spears se ukázala nahoře bez. Prý na protest proti otci

Britney Spears (39), která s otcem bojuje u soudu kvůli opatrovnictví a správě jejího majetku, zveřejnila na sociálních...

Ostych a stud před kolegy jsou ztracená energie, míní Vica Kerekes

Slovenská herečka maďarského původu Vica Kerekes (40) přijala nabídku režiséra Tomáše Svobody a zahraje si v jeho...

Neteř princezny Diany se vdala. Vzala si o 32 let staršího miliardáře

Lady Kitty Spencerová (30) se vdala. Neteř princezny Diany si vzala jihoafrického módního magnáta Michaela Lewise (62)....

Zemřel herec Vladimír Marek, roky bojoval s rakovinou

V nedožitých 70 letech zemřel ve čtvrtek divadelní, muzikálový i televizní herec Vladimír Marek. Podle Blesk.cz se od...