Pondělí 17. ledna 2022, svátek má Drahoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 17. ledna 2022 Drahoslav

Zakázky jsou, šičky scházejí, výrobce obuvi proto otevře dílnu na Ukrajině

  9:20
Valašský výrobce obuvi Prabos chce předejít možným budoucím potížím s nedostatkem šiček v Česku. Rozhodl se proto zřídit dílnu na Ukrajině.

Ve Zlínském kraji, který dlouhá desetiletí stál hlavně na obuvnickém průmyslu, nebude mít v brzké budoucnosti kdo vyrábět boty. Po krachu několika obuvnických firem včetně největšího Svitu přestal být mezi ženami zájem o profesi šiček. A bez nich se bota vyrobit nedá.

Tento problém si uvědomuje i slavičínská firma Prabos, která je největším českým výrobcem obuvi (250 až 270 tisíc párů ročně) a nedávno získala od armády zakázku na vojenské boty za 500 milionů korun.

Fotogalerie

Proto nyní otevírá šicí dílnu ve městě Ilarionovo nedaleko Dněpropetrovsku na Ukrajině. Nejde jí primárně o úsporu výrobních nákladů, ale je to spíše pud sebezáchovy v dlouhodobějším výhledu do budoucna.

„Na Ukrajině je pracovní síla, které u nás ubývá a neobjevuje se nová. Během deseti až patnácti let tady nebudou žádné šičky. Nikdo se tuto práci neučí, nikdo ji nechce dělat,“ posteskl si spolumajitel Prabosu Jaroslav Palát.

„Naši zaměstnanci budou postupně odcházet do důchodu a stroji je nikdy úplně nenahradíme,“ upozornil.

I rekvalifikovaní lidé šli nakonec do jiného oboru

V ukrajinské dílně Prabosu, který se zaměřuje především na výrobu pracovní a vojenské obuvi, bude zpočátku pracovat 25 dělnic, později 50. Zájem o práci byl však několikanásobně vyšší – přihlásilo se 300 vyučených šiček.

„U nás chce být každý manažer a pracovat v kanceláři. A když nějaké šičky jsou, odláká je automobilový průmysl,“ všiml si Palát.

Jeho slova potvrzuje i ředitelka zlínského úřadu práce Miriam Majdyšová.

„O tyto profese je na trhu práce dlouhodobý zájem a škol, na kterých se dá obor šička vystudovat, je v rámci republiky velmi málo. Firmy proto přijímají alespoň švadleny nebo jiné podobné profese, které mají k šičkám blízko,“ uvedla Majdyšová.

Úřad práce v minulosti zajišťoval rekvalifikační kurzy zaměřené na tuto profesi. Zájem ze strany uchazečů byl však minimální.

„A i ti, kteří jej absolvovali, se nakonec rozhodli vykonávat jinou činnost,“ doplnila Majdyšová. Podle ní je proto krok Prabosu směrem na východ pochopitelný.

Výrobce obuvi, v jehož slavičínských halách pracuje 220 lidí, bude na Ukrajině dělat jen svršek, ne celou obuv. Náklady budou včetně logistiky asi o patnáct procent nižší než v Česku.

„Je to pro nás i vstupenka na ukrajinský trh. Budeme tamní výrobce a na Ukrajině je silné národnostní cítění,“ podotkl Palát.

Boty za půl miliardy pro armádu

Firma před pár týdny podepsala zakázku s českou armádou na dodávku pěti druhů bot za 500 milionů korun.

Prabos vstoupil na burzu

Výrobce obuvi ze Slavičína Prabos plus se letos rozhodl vstoupit na burzu. Peníze půjdou na částečné pokrytí úvěrů firmy, což je necelých 50 milionů korun, a také na její rozvoj.

„Nemáme problém se získáváním úvěrů, jenže podmínky bank se mi úplně nelíbí. Musím zastavovat svůj soukromý majetek, což bych chápal před šesti lety, kdy byl Prabos v horší situaci. Teď už se mi to zdá jako neopodstatněné,“ řekl spolumajitel firmy Jaroslav Palát.

Firma se nyní rozhodla zpřístupnit své akcie i menším investorům a přistoupila na nabídku denního obchodování na RM-Systému, kde se začala obchodovat od tohoto týdne. Společnost, která v květnu vstoupila na nový trh Start pražské burzy, to oznámila v tiskové zprávě.

Prabos zároveň sníží na pětinu velikost lotu v aukčním systému na pražské burze. Akcie se tak budou na trhu Start obchodovat zhruba od 50 tisíc korun. Na trh Start, který je určen pro malé a střední podniky, vstoupila jako jedna z prvních firem 15. května.

Mezi nové investory byl umístěn pětiprocentní podíl společnosti v hodnotě přes 22 milionů korun. Prabos již v květnu oznámil, že je rozhodnut nabídnout zbývající akcie do maximálně 15procentního podílu na společnosti, tedy za dalších 38 milionů korun při ceně 400 korun za akcii.

„Již před vstupem na pražskou burzu jsme cítili velký zájem o akcie ze strany menších investorů, pro které byla minimální investice 250 tisíc korun příliš vysoká,“ uvedl Palát.

Společnost podnikla potřebné kroky i na pražské burze, kde se bude s akciemi obchodovat v aukčním systému s menšími loty. Ty byly sníženy z 625 kusů akcií na pětinu, tedy na 125.

„V prvním kole úpisu byly akcie upsány s významným diskontem téměř 26 procent. Očekávám, že si nyní cena akcie začne žít svým vlastním životem a pozvolna poroste k naší doporučené ceně 538 korun,“ odhadl František Bostl, ředitel poradenské společnosti Starteepo, která je manažerem úpisu akcií Prabosu.

„Už při nástupu do funkce jsem si jako jednu z hlavních priorit stanovila zajištění výstroje a balistické ochrany pro vojáky. Smlouvy na přilby a polní obuv jsou konkrétním příkladem,“ konstatovala ministryně obrany v demisi Karla Šlechtová.

Prabos během tří let dodá armádě klasickou vysokou vojenskou obuv (obdoba dřívějších kanad), zateplenou a do pouště, dále boty pro letce a letištní personál.

„Znamená to třicet procent ročního obratu, takže můžeme dobře plánovat. Zakázka je vhodná i jako dobrá reference do tendrů, které vypíší jiné armády,“ poznamenal Palát.

Slavičínský výrobce dodává armádám Německa, Nizozemska či Litvy, jedna zakázka směřovala také k afghánské armádě, kde mívají monopol američtí výrobci.

Prabos uspěl i v tendru české policie za 80 milionů korun na 40 tisíc párů dvou modelů vysoké obuvi. Dodává rovněž boty pro zaměstnance firmám Panasonic, Samsung, Škoda nebo ČEZ.

„Zahraniční firmy mají měřítko kvality z Německa, ale hledají nižší cenu. Kmenovým zaměstnancům kupují naši obuv, ale agenturním levnější od konkurence z Číny a Indie,“ popsal druhý spolumajitel Prabosu Juraj Vozár.

Prabos (Pracovní boty Slavičín) je největším tuzemským výrobcem obuvi, jehož tradice sahá do roku 1860. Palát a Vozár jej koupili v roce 2006. O dva roky později firmu prodali polské společnosti Protektor. Vstup nového investora však málem dospěl ke krachu. Oba tak Prabos v roce 2012 koupili zpět.

Firmě loni stoupl čistý zisk meziročně o 80 procent na 42,5 milionu korun. Tržby se zvýšily o 0,5 procenta na 330 milionů. Letos Prabos plánuje tržby 349 milionů korun.

Autor:
  • Nejčtenější

Ohromné úsilí, nadšení a dřina. Památkáři ocenili NEJ zachráněné stavby

Nález v klášteře na Velehradě, záchrana gotického domu v Žatci či obnova jídelny Libušín po rozsáhlém požáru. Už poosmé...

Sesuv půdy na Vsetínsku na osm týdnů uzavřel železniční trať na Slovensko

Sesuv půdy zastavil dopravu na železnici v úseku Valašská Polanka – Horní Lideč na Vsetínsku. Od soboty tady začne...

Na Pustevnách začal festival ledových soch. O délce rozhodne příroda

Přes čtyřicet tun ledu spotřebovalo sedm umělců z Česka a Slovenska na výjimečnou přehlídku pětadvaceti ledových soch,...

K pytláctví bylo Valašsko jako stvořené díky samotám, přetrvává dodnes

Používali zbraně, které se daly schovat pod kabát, i drátěná oka. Pytláci působili na Valašsku po staletí a nezmizeli...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zlín začne stavět družstevní byty v Prštném, další mohou následovat

Město Zlín chce letos v létě začít stavět bytový dům v lokalitě Na Slanici v Prštném. Přednedávnem tam zbouralo starý...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

  • Další z rubriky

Konec jízdy po chodníku, Jižní svahy spojí s centrem Zlína cyklostezky

Dosud musejí cyklisté jezdit z největšího zlínského sídliště Jižní Svahy do centra po cestě, nebo po chodníku. To se...

Omezovat spoje je krajní řešení. Máme záložní řidiče, slíbili dopravci

Dopravní podniky i autobusoví dopravci mají připravené záložní řidiče, aby kvůli nemocným a lidem v karanténě nemuseli...

Zlínská koalice má poslední rok vládnutí, část slibů zůstala na papíře

Zlínská radniční koalice ANO, STAN, ODS a Piráti zahajuje poslední rok své vlády ve Zlíně. Na počátku svého vládnutí...

Na Pustevnách začal festival ledových soch. O délce rozhodne příroda

Přes čtyřicet tun ledu spotřebovalo sedm umělců z Česka a Slovenska na výjimečnou přehlídku pětadvaceti ledových soch,...

Co bolí nejvíc? Ani porod, ani kopanec do varlat. Lékaři sestavili žebříček

Bolí nejvíc porod, nebo když muže nakopnete do varlat? Ani jedno. Podle průzkumu britské Národní zdravotnické služby...

Lela má poměr s jiným. Hrál si na kamaráda, spal s mou ženou, říká Vémola

Karlos Vémola (36) se v emotivním nočním živém vysílání na sociálních sítích svěřil s tím, že opět řeší problémy ve...

Ženy před objektivem: Když činžák ukrývá milovnici BDSM

Je to jako nahlédnout do života neobyčejné obyvatelky obyčejného domu. Fotoset slovenské modelky Patrície naznačuje, že...

Chybné ceny Lega vyvolaly vlnu nákupů. E-shop objednávky stornoval

První lednový víkend byl plný slev napříč všemi kategoriemi. Ovšem pro milovníky Lega se stal infarktovým momentem. Na...

Zemřela Adalia Rose. Holčička, která předčasně stárla

Adalia Rose byla velkou bojovnicí. Podle lékařů měla zemřít kvůli progerii krátce po porodu. Dožila se ovšem patnácti...