Za nelegální výrobu cigaret v bývalé školce dostali muži pět let vězení

  12:42aktualizováno  12:42
Pětiletý trest vězení Vojtěchu Koutnému a o půl roku přísnější Zdeňku Menšíkovi uložil zlínský soud za nelegální výrobu cigaret v bývalé školce v Chropyni na Kroměřížsku. Muži také musejí nahradit škodu ve výši několika milionů korun. Další tři obžalovaní dostali podmíněné tresty.

Obžalovaní vinu popřeli. Za zkrácení daně a porušení práv k ochranné známce všem hrozilo až desetileté vězení. Rozsudek není pravomocný. Koutný se proti němu odvolal, zbylí obžalovaní a státní zástupkyně si ponechali lhůtu na rozmyšlenou.

Předsedkyně senátu Iveta Šperlichová uvedla, že o vině obžalovaných nebylo pochyb.

„Měli jsme spoustu důkazů, jak jednotlivě, tak ve svém souhrnu, (které) jednoznačně prokazují vinu všech obžalovaných a proto byli uznáni vinnými ve smyslu podané obžaloby. Pokud jde o pány obžalované Zdeňka Menšíka a Vojtěcha Koutného, to byli hlavní pachatelé,“ řekla Šperlichová.

Státní zástupkyně Pavlína Nesvadbová vyčíslila škodu způsobenou státu na spotřební dani na více než 1,5 milionu korun. U DPH mohla být přes 500 tisíc korun, v tomto případě však zůstala pouze ve stadiu pokusu.

Podle spisu se však část obžalovaných připravovala na výrobu většího množství cigaret, kdy by hrozil daňový únik až 51 milionů korun.

Fotogalerie

Hájili se mimo jiné tím, že nešlo o výrobky podléhající spotřební dani a nikomu nenabízeli cigarety k prodeji.

„Soudí mě, protože mi policie zabavila balicí linku na cigarety řádně vedenou v účetnictví. Tato linka není schopna vyrábět cigarety,“ řekl po vynesení rozsudku Menšík.

Nelegální podnikání podle obžaloby zahájili Menšík a Koutný, který bývalou školku vlastnil. Menšík uvedl, že hodlali vyrábět malé série cigaret s logem konkrétních restaurací a podniků, které by od nich výrobky kupovaly.

S přispěním dalšího obžalovaného, Jiřího Loučky, sehnali starší výrobní a balicí linku, použitelná však byla jen ta balicí. Zaplatili za ni 300 tisíc korun, u finančního úřadu však uvedli, že stála tři miliony korun a neúspěšně se pokusili uplatnit vyšší odpočet DPH.

Loučka dostal podmíněný trest na tři roky se čtyřletou zkušební dobou.

Po renovaci linku potřebovali Menšík s Koutným podle obžaloby vyzkoušet při plné zátěži, koupili proto zhruba 600 tisíc padělků cigaret. Podle odborníka z firmy, která stroj opravovala, byla linka schopna v ideálních podmínkách zabalit až 200 krabiček cigaret za minutu.

Obžalovaní podle spisu od konce roku 2016 do března 2017 zabalili přes 550 tisíc cigaret, a to do krabiček opatřených ochrannými známkami a nápisy Marlboro. Následně je vkládali do celofánového obalu a kartonů.

Podle spisu vyrobili a předali dalším lidem ke spotřebě nelegální padělky, které nebyly zdaněny spotřební daní. Zneužili také ochrannou známku Marlboro.

Kriminalisté s celníky dále zjistili, že dva z obžalovaných připravovali výrobu a následný prodej dalších asi 20 milionů kusů nezdaněných cigaret. Oslovovali společnosti z České republiky i ze zahraničí ve snaze pořídit si výrobní linku na cigarety. Postupně si podle policie obstarávali materiál potřebný k výrobě cigaret a sháněli a kontaktovali případné distributory.

Padělané cigarety obžalovaní podle spisu prodávali za podstatně nižší ceny, než je běžné. Na krabičkách scházely povinné odstrašující obrázky, nepravé byly i kolky.

Na nezákonném podnikání se podle spisu podíleli i Marcela Polsterová, která se podle žalobkyně starala o účetnictví, a Richard Řezníček, který stroj po převozu do Chropyně seřizoval a cigarety dále nabízel potenciálním zákazníkům. Polsterové soud uložil podmíněný trest dvou let se zkušební dobou tří let, Řezníčkovi 2,5 roku se zkušební dobou čtyř let. 

Autoři: ,

Nejčtenější

Poslance Feriho na vinařské slavnosti napadli dva muži, skončil v nemocnici

Dominik Feri na konferenci k 20 letům Česka v NATO. (12. března 2019)

Poslance TOP 09 Dominika Feriho napadla na koštu vín v obci Boršice na Uherskohradišťsku dvojice mužů. Zraněný Feri byl...

Altrichter: Mám na děti frňák, s rozmazlenými smrady mě nebaví pracovat

Brankář Martin Altrichter slaví se Zlínem titul.

Den před naším rozhovorem si pustil dokument Cesta za titulem. Když sledoval staré záběry, znovu měl husí kůži. Už je...

Řidiče, který najel do lidí v podchodu, nově obvinili z pokusu o vraždu

Pokus s figurínou ukazuje, že kdyby se senior nedokázal pevně přitisknout ke...

Kriminalisté zpřísnili a rozšířili obvinění pětatřicetiletého řidiče, který loni v létě vjel do lidí v podchodu v...

Trpišovský po porážce: Změny nám neprospívají, Zlín je noční můra

Slávistický trenér Jindřich Trpišovský sleduje hru svých svěřenců ve Zlíně.

Za statečný výkon na Stamford Bridge pršela na jeho družinu ze všech stran chvála. Tři dny po zápase s Chelsea však...

Přivažte se, letíme do pole. Zkušební pilot vzpomíná na drama v Bulharsku

Zkušební pilot firmy Stanislav Sklenář.

S letadlem L-410, které dnes slaví padesát let od prvního startu, je Stanislav Sklenář coby zkušební pilot svázaný více...

Další z rubriky

Na Valašsku zazní z rozhlasu tlukot srdcí, připomene vypálené obce

Dobový snímek z Ploštiny, kde na konci války řádili nacisté.

Čtyři místa na Valašsku, která na konci druhé světové války vypálili němečtí vojáci, připomene v pátek nezvyklá pietní...

Část nadjezdu v Otrokovicích úplně zmizela, auta tudy projedou až v září

Oprava nadjezdu v Otrokovicích potrvá až do září.

Otrokovický nadjezd ke čtvrti Baťov vypadá, jako by ho dělníci právě stavěli. Přitom jde o jeho generální opravu....

Vědkyně a cestovatelka pojmenovala řasu z Antarktidy po Zikmundovi

Polární vědkyně Marie Bulínová.

Jméno Miroslava Zikmunda už není známé jen mezi cestovateli a spisovateli, ale také v odborných biologických kruzích....

Najdete na iDNES.cz