Úterý 26. září 2023, svátek má Andrea
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Úterý 26. září 2023 Andrea

Nové vedení kraje vybírá šéfy nemocnic, silničářů i prázdné průmyslové zóny

  16:13
Některé příspěvkové organizace kraje možná budou mít nové ředitele. Zlínský kraj vedený novou koalicí vyhlásil výběrová řízení na pozice předsedů představenstev všech čtyř nemocnic, předsedu představenstva firmy Industry Servis, která se stará o holešovskou průmyslovou zónu, a také na jednatele Správy a údržby silnic Slovácka, Valašska, Zlínska i Kroměřížska. Přihlásit se mohou i současní ředitelé.

Výběrové řízení je vyhlášeno také na pozici ředitele zlínské nemocnice, její dosavadní šéf Radomír Maráček patřil mezi stoupence vzniku nového zařízení na opačné straně města. | foto: Zdeněk NěmecMAFRA

„Chceme tyto posty prověřit. Jsou to otevřená výběrová řízení, do kterých se mohou přihlásit i stávající šéfové. Vyhraje ten, kdo bude mít nejlepší koncepci a bude jejím garantem,“ sdělil MF DNES hejtman Radim Holiš (ANO).

Zájemci se mohou hlásit do poloviny ledna. Jestli budou chtít své posty obhájit všichni současní ředitelé, není v tuto chvíli jasné. Zřejmě nejvíce by nová koalice chtěla změnit vedení nemocnic.

„Opozice v minulém volebním období opakovaně kritizovala, že jsem byl do funkce jmenován, a ne vybrán ve výběrovém řízení. Takže je pochopitelné, že teď takto postupuje. Za sebe už mám jasno, jak se k výběrovému řízení postavím, ale nebudu to sdělovat touto cestou,“ prohlásil například ředitel Nemocnic Zlínského kraje Radomír Maráček.

Bývalý hejtman Jiří Čunek si ho jako ředitele Baťovy nemocnice vybral v únoru 2017 a odvolal Pavla Calábka, kterého do funkce v roce 2013 zvolila krajská rada vedená sociální demokracií.

Nemocnice měla před Maráčkovým nástupem vysokou kumulovanou ztrátu, faktury po lhůtě splatnosti ve stovkách milionů, špatně vykazovala pojišťovnám výkony. O pár měsíců později se Maráček stal předsedou představenstev všech nemocnic, tedy nejen ve Zlíně, ale i v Uherském Hradišti, Kroměříži a Vsetíně.

Sládek a Prousková vedou nemocnice 7 let

Ředitelé jednotlivých nemocnic mají od té doby funkci místopředsedů představenstva a členem představenstva je v každé nemocnici také Jozef Machek.

Současná vedení společností

 • Nemocnice T. Bati ve Zlíně: Radomír Maráček, předseda představenstva
 • Vsetínská nemocnice: Věra Prousková, místopředsedkyně představenstva
 • Uherskohradišťská nemocnice: Petr Sládek, místopředseda představenstva
 • Kroměřížská nemocnice: Petr Liškář, místopředseda představenstva
 • Industry Servis ZK: Věra Fousková, předsedkyně představenstva
 • SÚS Zlínska: Vladimír Kutý, jednatel
 • SÚS Valašska: Jaromír Kořístka, jednatel
 • SÚS Slovácka: Michal Hanačík, jednatel
 • SÚS Kroměřížska: Emil Vraník, jednatel
 • Pozn.: Předsedou představenstva ve všech nemocnicích je Radomír Maráček

Toto společné vedení zdravotnických zařízení vzniklo v červnu 2017. Podle bývalého hejtmana i podle Maráčka je to efektivnější, jednodušší a přínosnější i z ekonomického hlediska. Nemocnicím se za uplynulé roky podařilo snížit vnitřní ztrátu a vylepšit hospodaření, zvýšily se také mzdy.

Fúzi krajských nemocnic pod jedinou společnost se ale minulému vedení prosadit nepodařilo, proto nadále zůstaly čtyřmi samostatnými subjekty.

Nemocnici v Uherském Hradišti vede sedm let lékař Petr Sládek, který vystřídal Antonína Karáska. Stejnou dobu řídí Vsetínskou nemocnici Věra Prousková. Petr Liškář naproti tomu nastoupil do vedení Kroměřížské nemocnice teprve před rokem, kdy kraj odvolal z funkce Lenku Mergenthalovou.

„Chceme si vybrat kvalitní vedení nemocnic a je možné, že potvrdíme i to současné,“ konstatovala náměstkyně za životní prostředí a sociální oblast Hana Ančincová (Piráti).

Kraj vyhlásil výběrová řízení na čtyři předsedy představenstev, z čehož vyplývá, že ve společném řízení dál pokračovat nechce.

Změní se vedení zóny i silničních správ?

Zájemce musí k povinným dokumentům a k vlastní vizi a strategii řízení doložit i jména členů představenstva, se kterými by nemocnici chtěl vést. Zejména jde o oblast ekonomicko-provozní a oblast zdravotnických oborů.

„Je to možná neobvyklé, ale my chceme, aby uchazeč předložil svou koncepci a strategii řízení a dokázal představit i svůj manažerský tým,“ upřesnil náměstek pro dopravu Radek Doležel (ANO).

Nová krajská koalice prověří také vedení společnosti Industry Servis, která spravuje málo využitou průmyslovou zónu v Holešově. Podle Doležela je potřeba přivést na toto místo zahraniční firmy.

Současná ředitelka Věra Fousková, která společnost vede necelé čtyři roky, nesdělila, jestli se soutěže zúčastní. „Každé vedení kraje má na výběr předsedy představenstva právo. Já o tom budu přemýšlet,“ naznačila.

Změny mohou nastat také u silničářů, přestože jejich práci koalice nekritizuje. Naopak, systém fungování společností Správa a údržba silnic je mezi kraji ojedinělý, efektivní a Zlínský kraj finančně tolik nezatěžuje.

„Musíme mít kromě práce pro kraj také svou vlastní výdělečnou činnost. To znamená, že si až polovinu zakázek sháníme jinde. Tento formát je ojedinělý a funkční,“ prohlásil jednatel SÚS Valašska Jaromír Kořístka, který správu řídí od jejího vzniku v roce 2003.

Kraj také vypsal výběrové řízení na ředitele Centrály cestovního ruchu Východní Moravy, kterou dva a půl roku vede Petra Psotková.

Autor:
 • Nejčtenější

Řidič po hádce u supermarketu vytáhl zbraň, druhého střelil do nohy

Krátce po páteční 13. hodině vyjížděli záchranáři k postřelenému muži u supermarketu v Uherském Hradišti. Podle prvního...

Stokrát silnější než morfin, žena zemřela po užití náplasti s fentanylem

Po aplikaci náplasti s obsahem fentanylu zemřela šestatřicetiletá žena ze Zlínska. Tragický případ ukazuje na to, že...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vrbovo zoufalé období. Užírá se, dumá, co změnit. Jenže nezabírá nic

Když prohraje, často vypadá zdrceně. Jako by se mu zhroutil svět. Někdy z něj čiší jen zklamání a beznaděj, jindy kolem...

Dokážu hrát ještě líp. Sparťan Birmančevič o výkonu proti Slovácku

Dva góly plus asistence spoluhráči před prázdnou bránu. Sparťanský útočník Veljko Birmančevič byl v nedělní lize proti...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Psi žili mezi hromadami odpadků, chovatelka je domů natahala od popelnic

Inspektoři Státní veterinární správy ze Zlínského kraje před pár dny navrhli odebrat chovatelce z Kněžpole na...

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Při výchově sourozenců nejde být úplně spravedlivý, vysvětluje psycholožka

Premium Do pracovny za ní chodí rodiče, kteří tápají ve výchově ratolestí, řeší komplikované vztahy sourozenců či výchovu...

Jsme firma na zážitky. Ředitel Sparty Křivda o Priskem i novém stadionu

Premium Dodnes ho zabolí nohy, když si vzpomene, jak hrála Sparta naposledy v Edenu. V loňském derby dostala takovou...

Závodní auta pojedou v srdci Hanáckých Athén, Kroměříž bude částečně uzavřená

Obrovský zájem posádek i diváků a jako vrchol víkendu rychlostní zkouška v ulicích města. Charakteristiku, která platí...

Řidič po hádce u supermarketu vytáhl zbraň, druhého střelil do nohy

Krátce po páteční 13. hodině vyjížděli záchranáři k postřelenému muži u supermarketu v Uherském Hradišti. Podle prvního...

Giacomo Agostini v Kroměříži. Pobavil historkami a rozdal podpisy

Přehlídku tuningových aut, oldtimerů, supersportů a historických vozů MG nazvanou Help cup hostilo v sobotu Výstaviště...

Jablka kam se podíváš. Hostětín po dvacáté hostil Jablečné slavnosti

Jablka, jablečné moučníky, mošt a další dobroty přilákali návštěvníky na Jablečné slavnosti do Hostětína na...

Kojenecké lahvičky, které šetří přírodu? Vyzkoušejte je s námi zdrama!
Kojenecké lahvičky, které šetří přírodu? Vyzkoušejte je s námi zdrama!

Jestli máte doma malé miminko a zároveň je pro vás důležitá starost o naši planetu, pak rozhodně otestujte nové kojenecké lahve NUK For Nature s...

Já vím své, říká modelka Taťána Kuchařová k třetí svatbě Brzobohatého

Taťána Kuchařová (35) zavzpomínala na své dětství i dospívání v Opočně a popsala své aktuální plány do budoucna....

Jiří Paroubek se potřetí oženil, expremiér si vzal bývalou poslankyni ČSSD

Po opožděné páteční oslavě svých 71. narozenin se bývalý premiér Jiří Paroubek o víkendu oženil, tentokrát už potřetí....

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Žiju se ženou, přiznala farářka ze StarDance Martina Viktorie Kopecká

Farářka Církve československé husitské Martina Viktorie Kopecká (37), která zaujala televizní diváky v soutěži...

Toxická laguna v Rumunsku pohlcuje vše živé. Katastrofa není daleko

V té krajině není nic lidského, a nebýt věže kostela, která ční z bahnité hmoty, ani by tu nic přítomnost člověka...