Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Funkcionáři KSČ mě stále zdraví, říká studentský vůdce ze Zlína

  18:10
Příběh Jířího Deváta je až pohádkový. Jako zapálený student bojoval ve Zlíně za změnu režimu, v novém společenském uspořádání se pak výrazně prosadil a řídil prestižní firmy zabývající se IT technologiemi, byl i ředitelem tuzemského zastoupení společnosti Microsoft.

V MRAKODRAPU. Jiří Devát doprovázel v prosinci 1989 Tomáše Baťu mladšího při jeho návštěvě Zlína. | foto: archiv Jiřího Deváta

Jiří Devát ve Zlíně vedl studenty a pracoval v Občanském fóru v revolučních dnech roku 1989. Jak s odstupem času vzpomíná na tehdejší události?

„V roce 1989 lidé na chvíli propadli ideálům o tom, jak by měla společnost vypadat. Naivně si mysleli, že budeme nejskvělejší demokracie na světě. Nestalo se. Řada pozitivních věcí se ale podařila,“ říká pětačtyřicetiletý Devát.

Jak jste prožil pátek 17. listopadu 1989?
Kuriózně. Má sestra se právě vracela ze Spojených států a já ji čekal před Velkým kinem převlečený za Strýčka Sama. Měl jsem na hlavě cylindr oblepený bílým papírem s červenými pruhy a na tváři stříbrné vousy. Tehdy mě už sledovala Státní bezpečnost, která sestru vyslýchala i před jejím odjezdem. Když jsme přišli domů, hlásili na Hlasu Ameriky, že pražský pochod studentů nedopadl dobře.

Jiří Devát

Jiří Devát vedl v roce 1989 studentské protesty ve Zlíně.

Narodil se v roce 1969.

Po gymnáziu vystudoval zlínskou Technologickou fakultu VUT Brno.

Ve zlomových listopadových dnech roku 1989 se výrazně angažoval. Na škole spoluzaložil stávkový výbor a působil také v Občanském fóru ve Zlíně. Byl jedním z jeho dvou mluvčích a účastnil se jednání s vedením podniků a národních výborů. Sledovala ho Státní bezpečnost.

Po převratu ještě během studia absolvoval stáž v Japonsku. V roce 1996 odjel studovat informatiku do Austrálie.

Po návratu se stal ředitelem zastoupení společnosti Microsoft pro Česko a Slovensko. Působil ve vedení Českých aerolinií, následně řídil firmu Cisco Systems.

Teď se věnuje vlastním projektům, mimo jiné ve spolupráci s Univerzitou Tomáše Bati ve Zlíně vyvíjí sportovní vozík pro handicapované.

Mezi jeho zájmy patří hlavně kinematografie.

A vy jste se rozhodl angažovat?
Zlomové bylo pondělí, kdy jsme měli mít vojenskou přípravu. Považovali jsme za nemožné pochodovat v tuto dobu ve vojenských mundúrech přes město. Odmítli jsme nastoupit. Z vedení školy padaly vyhrůžky. Bylo to jako roznětka. Přišlo rozhořčení, žádali jsme omluvu za to, co se stalo v Praze. Zástupci režimu nás odmítli. Došlo nám, že je nutná hlubší změna.

Proto jste začal spoluorganizovat studentské protesty?
Dohodli jsme si setkání s vedením fakulty (zlínská technologická fakulta, která tehdy spadala pod VUT Brno - pozn. red.), jenže dopadlo tristně. Vedení školy nám vyhrožovalo vyhazovem ze studií. Vzápětí jsme založili stávkový výbor a koncem týdne začali spolupracovat s Občanským fórem. Zpočátku jsem si to ale nedovedl představit.

Proč?
V Občanském fóru byly tři buňky, které spolu moc nemluvily. Radikálnější křídlo tvořili mladí disidenti Pavel Jungmann či Bedřich Koutný, kteří chtěli pokračovat v „bojůvkách“. Pak byla skupina zkušenějších lidí jako Karel Pavlištík a František Bobák. A působili tam i herci, kteří se v první fázi spíše nadchli pro velké drama, aniž by si uvědomovali všechny souvislosti. Rozpory ale záhy pominuly. Stal jsem se jedním ze dvou mluvčích Občanského fóra a účastnil se jednání s vedením podniků i národních výborů.

Komplikovali vám život estébáci?
Jednou jsme s kolegyní vyrazili autem do Prahy a v Buchlovských kopcích se za nás pověsily dvě volhy Státní bezpečnosti. Odbočili jsme na Střílky, protože jsme se jim chtěli ztratit na okreskách. Na náledí jsme ale dostali smyk a skončili v potoce. Na cestě nad námi zastavily volhy a vystoupili z nich lidé. Když zjistili, že nás nemusí zachraňovat a že se z vody nedostaneme, tak nasedli a odjeli pryč. Státní bezpečnost se kolem nás hemžila neustále, provokovala a kladla pasti.

Zkoušela i nějaké fígle?
Její lidé nabízeli Občanskému fóru pomoc, třeba odvoz. Tehdy to dělala řada lidí spontánně a upřímně. Nebylo snadné to odhalit. Naši lidé jeli jednou do tiskáren diskutovat se zaměstnanci, ale než tam dojeli, zatkla je StB. Byla to past.

Jak se k převratu stavěli komunističtí funkcionáři?
Z návštěvy okresního národního výboru jsme odcházeli zdrcení. Pořád tam drželi stranickou linii. Doufali, že se to přežene a vrátí do starých kolejí. Říkali nám: „Zhodnoťme spravedlivě práci lidí, jsme snad zločinci? V daných podmínkách jsme udělali opravdu všechno.“ (čte se smíchem z deníku, který si tehdy vedl - pozn. red.) Ani my jsme ale netušili, že se mění celý společenský systém.

Kdy vám došlo, co se v celé společnosti opravdu děje?
Zlomová byla generální stávka 27. listopadu. Bylo jasné, že jde o masovou záležitost, a režim to chápal, začínal couvat. Poprvé jsme ale zvolnili až při volbě prezidenta před koncem roku. Lidé se šli ukázat domů.

Jak vypadal běžný pracovní den členů Občanského fóra?
Jezdili jsme po podnicích, školách nebo obcích, kde měli málo informací. Bylo to hektické. Spali jsme tři hodiny. Za den jsme vypili čtrnáct káv, snědli trochu kabanosu, mandarinku... Díky euforii jsme to ale zvládali.

Symbolickou změnou režimu byl prosincový příjezd Tomáše Bati juniora do Zlína. Vzpomenete si, jaké bylo vaše setkání?
Vítali jsme pana Baťu v Malenovicích, kde jsme ceduli Gottwaldov přelepili na Zlín. Prohlédl si město ze střechy mrakodrapu, setkal se s kamarády. Zdálo se mi ale, že teprve u hrobu svého otce na Lesním hřbitově si uvědomil, že je doma. Byl radostný, energický, dojatý. A říkal nám, že jsme generace, která má společnost zafixovat ve správné poloze.

Podařilo se to?
Jedním z paradoxů demokracie je, že mě dnes většina bývalých komunistických funkcionářů zdraví. Někteří na změně vydělali, měli kontakty, vrhli se na podnikání. Odpustil jsem jim. Důležité je, zda škodí dnes. Trestat je dodatečně nemá smysl. Pokud mají svědomí, tak je dostihne. Když ne, tak pronásledování jejich povahu nezmění.

Listopadová revoluce pro vás byla klíčová i z ryze osobního hlediska, bez ní byste určitě nevybudoval úspěšnou kariéru byznysmena a odborníka na IT technologie. Jak se vám to podařilo?
Pomohlo mi, že jsem se pak ještě během studia dostal na stáž do Japonska a později do Austrálie. Tehdy jsem si ale myslel, že nás další generace převálcuje, protože bude mít ještě větší možnosti. Kupodivu se to nestalo. Jako hodně mladí jsme vystřídali stárnoucí šéfy podniků s komunistickou minulostí, takže generace po nás musejí čekat.

Autor:
  • Nejčtenější

Koncert za veřejné peníze? Půlmilionový honorář nechám v kraji, navrhl Mareš

24. dubna 2024  10:32,  aktualizováno  11:22

Zpěvák a moderátor Leoš Mareš nabídl, že svůj honorář za vystoupení na zářijovém Dnu Zlínského...

Kraj dá za koncert Mareše půl milionu, za stejnou sumu loni hrály tři kapely

23. dubna 2024  16:37

Vedení Zlínského kraje chce šetřit, přesto vyplatí bezmála půl milionu korun za vystoupení Leoše...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vsetín - Kladno 3:4. Rytíři dvakrát otočili skóre a zůstávají v extralize

22. dubna 2024  17:50,  aktualizováno  21:05

Hokejisté Kladna budou patřit i v následující sezoně mezi extraligovou elitu. V baráži se Vsetínem...

Kladno - Vsetín 7:2. Druhé vítězství Rytířů v baráži, kanonádu domácích zahájil Jágr

18. dubna 2024  17:45,  aktualizováno  21:55

Druhé vítězství pro Kladno a střelecký rekord pro legendu. Domácí porazili ve druhém utkání...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

POHLED: Formát, co postrádá smysl. Má vůbec cenu sledovat hokejovou baráž?

23. dubna 2024

Premium Z triumfu v první hokejové lize se ani nestihl radovat. Místo oslav musel věnovat pozornost...

Policie prověřuje zlínského zastupitele za SPD kvůli tajně pořízené nahrávce

25. dubna 2024  18:31

Zlínský opoziční zastupitel Pavel Sekula (SPD) je i předsedou Bytového družstva Podlesí a právě na...

Svah pod silniční rampou je v pohybu, stavba nové křižovatky se zpozdí

25. dubna 2024  12:14

Druhým rokem cestáři pracují na úpravách nebezpečné křižovatky ve Vsetíně, jíž se také říká...

Chci vyhrát první ligu a jít do baráže, říká nový zlínský kouč Pardavý

25. dubna 2024  9:57

Z kempu slovenské reprezentace před mistrovstvím světa si odskočil do Zlína, aby tady podepsal...

Kraj usiluje, aby zlínští studenti mohli jezdit na univerzitu do Texasu

25. dubna 2024  8:56

Když delegace ze Zlínského kraje navštívila americký stát Texas, který je v přepočtu HDP na...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...