Pernický je předsedou místní organizace rybářského svazu v Hustopečích nad Bečvou a v den havárie se u řeky pohyboval. Je přesvědčený, že zdroj otravy byl podstatně níže, než je výpust firmy Energoaqua, která je spolu se svým ředitelem Oldřichem Havelkou v případu obžalovaná.
Podle žalobce však firma způsobila znečištění Bečvy jedovatými kyanidy a šestimocným chromem, a to minimálně na 37 kilometrech řeky.
O otravě se Pernický dozvěděl v neděli v poledne. „Po pěti minutách jsem byl u řeky, kde už v tu dobu byly stovky uhynulých ryb,“ řekl. Živé ryby podle něj trhaně plavaly všemi směry, lapaly po vzduchu, některé vyskakovaly na břeh. Ve stejném duchu vypovídali i dříve předvolaní rybáři.
Spolu s kolegy v den otravy z řeky poblíž silničního mostu u Hustopečí nad Bečvou vylovili asi 500 kilogramů mrtvých ryb. „Ani jedna z ryb, které jsme vytáhli z vody, neměla žábry barvy zralých třešní, což je charakteristické pro otravu kyanidem. Naopak ryby měly žábry ve světlejší barvě,“ poukázal Pernický.
Stejně jako už dříve někteří jiní rybáři u soudu řekl, že u řeky v době otravy cítil zápach chlóru nebo dezinfekce. Cítil jej prý i v dalších dnech, měl problémy s nosní sliznicí a vysušené ruce. Jako mnoho jeho kolegů, také Pernický potvrdil, že první ryby začaly hynout v úseku mezi Lhotkou nad Bečvou a Choryní na Vsetínsku, tedy asi 3,5 kilometru od kanálu společnosti Energoaqua, kterým se podle žalobce jedovaté látky do vody dostaly.
Vzorky od rybářů pracovníci inspekce vylili
V souvislosti s havárií kritizoval Pernický počínání vodoprávního úřadu a České inspekce životního prostředí (ČIŽP). Uvedl, že rybáři u Hustopečí nad Bečvou v době otravy odebrali do vypláchnutých PET lahví vzorky vody a předali je pracovnici vodoprávního úřadu. Tvrdil, že jí rybáři řekli, kdy, kde a jak byly vzorky odebrané.
Pracovnice Městského úřadu v Hranicích na Přerovsku, která vzorky převzala, však u soudu už dříve uvedla, že je jako neprůkazné spolu s pracovníkem ČIŽP vylili a odebrali nové. Bylo to však se značným časovým odstupem. „Vzorky vody mohly sloužit k tomu, aby se zjistilo, jaká látka otrávila ryby ve vodě,“ řekl Pernický.
Azaria Marti Kotouč, která byla u havárie jako inspektor ČIŽP u soudu zmínila, že jediným indikátorem bylo, že v řece hynuly ryby a jasné bylo jen to, že nehynuly udušením.
„Ve vodě nebylo nic, co by nás někam vedlo. Odebrali jsme několik vzorků. Když jsem přijížděla na místo, měla jsem info, že je to mrtvá řeka s masivním úhynem. Udělala jsem průzkum makrozoobentosu, obracela kameny, abychom měli co nejvíc pro laboratoř,“ vypověděla s tím, že makrozoobentos, tedy drobní bezobratlí živočichové, se zespodu na kamenech nacházeli.
Otrava se podle ní posouvala po toku, pracovníci inspekce opakovaně brali vzorky i v dalších dnech, vždy tam, kde aktuálně ryby hynuly. Zároveň zmínila, že žádný zápach necítila. Původ otravy ale nezjišťovala, protože to bylo mimo její územní působnost. Pouze informovala kolegy z Brna.
Policie nás vyslechla po 42 dnech, uvedl rybář
Pernický se kriticky vyjádřil i k práci policie. „My jsme byli jedni z prvních ohlašovatelů havárie na řece Bečvě. Je paradoxní, že policie nás vyslechla on-line až po 42 dnech. Nemyslím si, že to je věc obvyklá a správná,“ uvedl Pernický. Hlavní líčení pokračuje výpověďmi dalších svědků.
Zmocněnec obžalované firmy Vladimír Kurka i Havelka vinu v kauze odmítli. Za poškození a ohrožení životního prostředí a neoprávněné nakládání s chráněnými volně žijícími živočichy a planě rostoucími rostlinami hrozí Havelkovi až pětileté vězení, společnosti zákaz činnosti a peněžitý trest.
Společnost Energoaqua spravuje tovární areál v Rožnově pod Radhoštěm na Vsetínsku. Zajišťuje v něm i čištění odpadních vod. Z areálu odcházejí kanálem, který ve Valašském Meziříčí ústí do Bečvy. Právě tímto kanálem se podle státního zástupce Jiřího Sachra kyanidy a šestimocný chrom do řeky dostaly.
Obžaloba uvádí, že to mělo za důsledek masivní úhyn více než 39 tun ryb. Otrava zasáhla řeku v úseku pod Valašským Meziříčím až po Přerov, podle odborníků tam jedovaté látky poškodily biotop a podmínky pro všechny na vodu vázané organismy.