„Letos máme v plánu dokončit demoliční práce, místo betonových stupňů zatím zůstanou kolem stadionu jen hliněné valy,“ popsal starosta Jiří Růžička.
„Stavba pak bude rozdělená na etapy; v té první uděláme atletický ovál a fotbalové hřiště,“ dodal starosta. Bourací práce mají být hotové do konce listopadu.
Projekt počítá s tím, že atletický ovál doplní sektory pro skok do dálky, vrh koulí a skok do výšky. Fotbalový trávník bude mít systém zavlažování a přibudou sklady na umístění pomůcek pro hasičský sport, parkoviště i nová krytá tribuna. S tou se pravděpodobně počká na další fázi stavby.
Aktuálně na stadionu jedna tribuna je, zůstala ve vlastnictví TJ MEZ, která původně spravovala celý areál. Funguje v ní ubytovna a restaurace. Okolo stadionu byly nekryté lavičky na sezení a ochozy na stání. Po nich zůstanou jen vysoké zatravněné valy. Při pěkném počasí se na nich bude dát volně sedět a sledovat dění. Nová tribuna pak vznikne v místě brány vedoucí na stadion ze směru od sídliště Ohrada.
Město už má stavební povolení a připravuje vyhlášení veřejné zakázky. Zároveň shání dotační peníze. Celkové náklady na obnovu stadionu se totiž budou pohybovat kolem 140 milionů korun. Nyní se čeká na výsledek žádosti o 40 milionů podané u Národní sportovní agentury a další budou následovat.
„Absenci zázemí pro atletické disciplíny pociťujeme dlouhodobě, stadion na Ohradě budou využívat jak sportovní kluby, tak i školy,“ přiblížil místostarosta pro sport Tomáš Pifka.
Stadion sloužil sportovcům desítky let a měl přízvisko spartakiádní, přestože spartakiáda se na něm konala jen jednou, v roce 1985. „Tehdy byl prakticky nový, dokončili ho jen o dva roky dříve,“ připomněl Pifka. Další spartakiáda připadala na rok 1990, společenské změny ale konání těchto akcí zastavily.
Stadion se škvárovým oválem nicméně dlouhé roky využívali fotbalisté i atleti. Postupně ovšem přestával stačit nárokům. Fotbalisté se tak soustředili v areálu v Tyršově ulici blízko centra města a atletika dnes na sportovní mapě města prakticky nefiguruje.
Stadion získala radnice
Pro Tělovýchovnou jednotu MEZ bylo nemožné finančně zajistit celkovou rekonstrukci, včetně výměny povrchu. V roce 2017 proto stadion odkoupilo město za 10 milionů korun. Šlo o strategickou investici. „Chtěli jsme zamezit spekulacím, které se tehdy šířily po městě, že místo stadionu vyroste nákupní centrum,“ podotkl Pifka.
Především však radnice počítá s tím, že v jedné části města, Na Lapači, se soustředí krytá sportoviště a na Ohradě vyroste rozsáhlý areál pro venkovní sporty. Největší členskou základnu ve městě má fotbal, který čítá dvanáct mládežnických týmů a zhruba tři stovky členů.
„Hlavně v oblasti mládeže jsme se posunuli a potřebujeme více tréninkových ploch,“ uvedl před časem předseda výkonného výboru FC Vsetín Petr Říha.
V sousedství stadionu fungují už několik let tenisové kurty, které provozuje Tělovýchovná jednota Zbrojovka. Po rekonstrukci mohou na Ohradě trénovat i biatlonisté, volejbalisté nebo další sportovci, kteří využívají venkovní prostor.
Na Lapači, jehož centrem je zimní stadion, má v horizontu několika let vyrůst kryté zázemí pro tenis, badminton nebo gymnastiku. Halové sporty získávají na oblibě a tělocvičny základních škol už kapacitně nestačí poptávce.