Manželům Weberovým se dařilo šidit zlínské silničáře dva roky. Ilustrační foto.

Manželům Weberovým se dařilo šidit zlínské silničáře dva roky. Ilustrační foto. | foto: Radek Cihla, MAFRA

Vrchní soud potvrdil manželům tresty za zpronevěru u zlínských silničářů

  • 0
Vrchní soud v Olomouci potvrdil bývalé účetní zlínských silničářů Jitce Weberové 7,5 roku vězení za zpronevěru. Jejímu manželovi Dušanovi pak uložil za pomoc ke zpronevěře dvouletý trest podmíněně odložený na čtyři roky. "Rozsudek je pravomocný," uvedl mluvčí vrchního soudu Petr Angyalossy.

Naopak odvolání dalších dvou aktérů kauzy, krajským soudem odsouzených k podmíněným trestům, ale vyhověl a věc vrátil zpět první instanci.

Společnosti podle obžaloby vznikla škoda zhruba 11 milionů korun. Weberová byla uznána vinnou ze zpronevěry, maření výkonu úředního rozhodnutí a zkreslování údajů o stavu hospodaření a jmění. Hrozilo jí pět až deset let vězení. Kromě nepodmíněného trestu soud ženě uložil zákaz výkonu ekonomických a účetních funkcí na sedm let.

Někdejší jednatel společnosti Petr Hrančík spolu s druhou účetní Hanou Houšťovou čelí obžalobě z porušování povinnosti při správě cizího majetku se sazbou až tři roky. Hrančík dostal u krajského soudu dvouletý trest podmíněně odložený na tři roky a zákaz výkonu funkce ve statutárních orgánech obchodních společností a družstev na čtyři roky, Houšťová pak trest 1,5 roku s podmínkou na dva roky. Vrchní soud však rozsudek v této části zrušil.

Soud musí doplnit dokazování

Podle Angyalossyho je jednání obou obžalovaných na místě posoudit podle nového trestního zákoníku, neboť pro ně vyznívá příznivěji než ustanovení starého trestního zákona. Krajský soud však podle odvolacího senátu před rozhodnutím také doplní dokazování. Musí zjistit, jak obžalovaní přistupovali k plnění svých povinností jednatele a osoby vedoucí účetnictví či spolehlivě objasnit vztah mezi Houšťovou a Weberovou.

Podle obžaloby Weberová v letech 2006 až 2008 například převedla peníze na účet svého manžela i dalších dvou osob a zpronevěřila i peníze z pokladny.

Weberová byla už jednou odsouzená

K tomu vědomě navyšovala a vybírala peníze na mzdy zaměstnanců a rozdíl mezi vyplacenou a vybranou částkou si nechala. Ženě již dříve kroměřížský soud zakázal působení v obchodu a službách ve funkcích s hmotnou odpovědností.

Hrančík sám předloni v květnu případ otevřel. Údajně nalezl falšované doklady, na něž upozornil zřizovatele SÚS, kterým je Zlínský kraj. Krajská rada následně muže odvolala z funkce, neboť prý "špatně nastavil vnitřní kontrolní mechanismy, které poté údajně dovolily s účetnictvím manipulovat a zkreslovat údaje". Policie posléze obvinila i jeho. Houšťová zase údajně nekontrolovala účetnictví, a umožnila tak Weberové připravit firmu o miliony.