Pátek 18. června 2021, svátek má Milan
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 18. června 2021 Milan

Lidé z okolí Vrbětic chtějí od státu stamiliony za znehodnocený majetek

  13:57
Kvůli výbuchům ve Vrběticích žádají obce Vlachovice, Slavičín, Haluzice a Lipová a jejich obyvatelé odškodnění od státu v řádu stovek milionů korun. V důsledku explozí dvou skladů s municí v roce 2014 a následné likvidaci následků nemohli šest let hospodařit na stovkách hektarů pozemků.

Vjezd do bývalých muničních skladů ve Vrběticích | foto: Zdeněk Němec, MAFRA

„Je to prosba o pomoc. Nechceme jít do sporu se státem, ale spolupracovat s ním. Je důležité, aby byl zjištěný viník a pachatelé pohnáni k zodpovědnosti,“ konstatoval právní zástupce obcí a europoslanec Stanislav Polčák (STAN).

„Stát by nám měl pomoci, pro nás je nepředstavitelné, abychom škody vymáhali po pachatelích nebo v rámci jednotlivých žalob vůči Rusku. To je proces, který má mezinárodní aspekt a spoléháme na postup státu,“ dodal.

Přímé škody na majetku obcí se pohybují kolem 80 milionů korun. Další škody odhadl Polčák na stovky milionů korun. Nároky by se podle něj mohly hradit ze zvláštního fondu, jehož vznik obce iniciují.

„Obce očekávají, že by se státem mohly dospět k dohodě nejpozději v září, což je i tak sedm let od výbuchu,“ uvedl Polčák. Dosud obdrželi odškodnění pouze obyvatelé tří dotčených obcí v roce 2015, a to 3 100 korun za evakuaci po explozích.

Na čtyřsethektarovém prostoru v rozlehlém areálu jsou kromě desítek budov muničních skladů také lesy, které vlastní soukromníci i právnické osoby. Mimo jiné například obec Vlachovice, Lesy České republiky nebo město Slavičín. Další stovky hektarů jsou sice mimo areál, ale ani k nim se majitelé několik let dostat nemohli a ani tam není provedený hloubkový průzkum.

To v praxi znamená, že by na nich kvůli možným zbytkům munice neměli těžit dřevo nebo pracovat s těžkou technikou. Například Dalibor Olšák zastupuje dva majitele se 120 hektary lesa, kteří si na nákup krátce před výbuchy vzali půjčku. Tu musí splácet, peníze složitě zajišťují z jiných zdrojů. „Další rozvoj firmy stagnuje,“ řekl už dříve Olšák.

„Náležitému odškodnění bránily záchranné práce, které byly ukončeny teprve na podzim loňského roku, a dále nezjištění skutečného viníka události. Pevně věříme, že s ohledem na nově zjištěné informace nyní stát k odškodnění přistoupí zodpovědně a především rychle,“ uvedl Zdeněk Hověžák (STAN), starosta Vlachovic, jejichž součástí jsou i Vrbětice.

Obce požádaly vládu a ministerstva obrany, vnitra a financí, aby byli viníci tragédie v přiměřené době pohnáni k odpovědnosti, i pokud by byli ve spojení s cizí státní mocí. Navrhly také adekvátní směnu vhodných pozemků ve vlastnictví státu s pozemky dotčenými mimořádnými událostmi. „Návrhy nyní budou projednávat zastupitelstva jednotlivých obcí,“ řekl Polčák.

A upozornil také na to, že události měly zásadní dopad na běžný život, na komunitu, na pocit bezpečí. „Pro ty, kdo tam nežijí, je důležité připomenout, čím vším tisíce lidí v obcích prošly během výbuchů, což bylo mimochodem v předvánočním období. Dopady cítili mnoho let, měsíce se odvážela munice, která se částečně likvidovala přímo na místě, v obcích byli roky přítomní policisté, vojáci. Dopad na jejich zdraví je markantní,“ upozornil Polčák.

V souvislosti s odškodněním podali dosud obyvatelé 136 žádostí, zatím byly uznány jen dvě. Obce na žádnou podporu nedosáhly. Do konce letošního dubna směřovalo na krajský úřad od obcí a dalších žadatelů v souvislosti s ukončením záchranných prací dalších 12 návrhů na náhradu věcných škod.

Starosta: Budeme hlídat, zda nezůstane u slibů

Podle Tomáše Chmely, starosty Slavičína, jehož náměstí je od areálu vzdáleno asi tři kilometry, nedostali místní lidé ani firmy vůbec žádné odškodnění, byť se mnohých z nich událost výrazně dotkla. Stejné je to i v případě města.

„Vnímám to jako velkou ostudu státu. Máme 30 hektarů zničeného lesa, zničené místní komunikace,“ řekl Chmela.

Starosta Haluzic František Marecký uvedl, že po dobu šesti let měla obec uzavřenu třetinu katastru, tedy 160 hektarů pozemků.

„Budeme bedlivě sledovat, zda opět zůstane jen u několika slibů, nebo bude věc řešena s jasným cílem napravit škody, které region a občané utrpěli,“ doplnil starosta Lipové Miroslav Svárovský.

Areál bývalých skladů zabírá plochu přes 346 hektarů, přičemž dvě třetiny pozemků už v něm vlastní státní Vojenské lesy a statky (VLS). Z rozhodnutí vlády by měly VLS získat všechny pozemky v areálu, plánují na nich hospodařit.

Jeden sklad ve Vrběticích explodoval v říjnu 2014, druhý v prosinci téhož roku. Při prvním výbuchu zemřeli dva lidé. Oba vybuchlé sklady si pronajímala ostravská firma Imex Group, v době explozí areál spravoval státní podnik Vojenský technický ústav. České bezpečnostní složky mají podezření, že do ničivého výbuchu muničního areálu byli zapojeni příslušníci ruské tajné služby, což vyvolalo diplomatickou roztržku s Ruskem.

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Slovácko vyzve Lokomotiv Plovdiv, Plzeň narazí na Dynamo Brest

Českou premiéru v nově vzniklé Konferenční lize zažije Plzeň. Fotbalová Viktoria začne kvalifikaci evropského poháru...

Chaloupka jako z pohádky není z perníku, ale ze dřeva. Hosté ji milují

Co by byly Luhačovice bez Dušana Jurkoviče a naopak? Tvůrce s osobitým stylem ovlivněným lidovou architekturou,...

Na Vsetínsku ležel muž na silnici, přejelo ho nákladní auto. Na místě zemřel

V Lidečku na Vsetínsku zemřel dnes časně ráno devětadvacetiletý muž. Podle policie mladý muž zřejmě ležel na silnici,...

Leť, orle, leť! volal na Kerbra šaman. A čahoun doletěl až k anglické královně

Premium Hřiště divizní Holice na olomouckém předměstí pečlivě poseče a se zahradním traktorem zajede do kumbálu. Před ostrými...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zlín svírají kolony aut, několik silničních oprav začalo najednou

Dopravní kalamitu, jakou mnozí nepamatují, zažívají od začátku tohoto týdne řidiči ve Zlíně. Můžou za to dvě úplně...

Znásilnil mě lékař. Prvně mě muž osahával v deseti. Oběti popsaly své zážitky

Premium Ve vlaku, v práci, u lékaře, na táboře. Sexuální obtěžování zažívají především dívky již ve velmi mladém věku, často se...

Sledujeme začátek rituální sebevraždy lidstva, říká Čech s IQ 206

Premium Je jedním z nejchytřejších Čechů, ale jako robot nepůsobí. Při osobním setkání je Karel Kostka, vzděláním učitel,...

Z dětství jsem si nesla zranění, rodinu chceme, říká Gregor Brzobohatá

Premium Vítězka Miss World, topmodelka, zakladatelka nadace a influencerka Taťána Gregor Brzobohatá přijala další výzvu: právě...

  • Další z rubriky

Lidé v Uherském Brodě bojují za klidné bydlení, chtějí změnit územní plán

Plánované přemostění železnice v Uherském Brodě, které provázejí rok dlouhé výkupy a směny pozemků, přinesl problém do...

Rozvolnění fitness centrům nepomohlo, lidé raději chodívají cvičit ven

Provozovatelé fitness center ve Zlínském kraji si zoufají. Plno mají jen asi z poloviny, což jim zdaleka nestačí....

Cesta do práce bude lepší, ve Zlínském kraji přidali autobusové spoje

V polovině června se opět mění jízdní řády a Zlínský kraj přidává v rámci integrované hromadné dopravy nové spoje....

Koalice koryt, nebo zachránci? Vedení Zlínského kraje má za sebou půl roku

Jak vypadalo prvních šest měsíců poté, co do čela Zlínského kraje usedli noví politici? V nemocnicích zastavili...

Postarejte se o svou fyzičku i během léta. Soutěžte s pečivem Fit den o hodinky GARMIN
Postarejte se o svou fyzičku i během léta. Soutěžte s pečivem Fit den o hodinky GARMIN

Načerpejte energii díky chlebům Penam Fit den, které jsou určené pro každého, kdo chce být fit. Díky vysokému obsahu vlákniny vás zasytí na delší...

Sledujeme začátek rituální sebevraždy lidstva, říká Čech s IQ 206

Premium Je jedním z nejchytřejších Čechů, ale jako robot nepůsobí. Při osobním setkání je Karel Kostka, vzděláním učitel,...

Moderátor Aleš Cibulka skončil na jednotce intenzivní péče

Čtyřiačtyřicetiletý Aleš Cibulka měl v sobotu v rozhlasovém pořadu Tobogan dělat narozeninový rozhovor s herečkou Marií...

Primark v Praze otevřel: fronta až od koně, hasiči lidi ve vedru kropili

S ročním zpožděním způsobeným koronavirovými restrikcemi se na Václavském náměstí otevřela pobočka irského řetězce s...

Dojemné parte Šafránkové. Nikde mě nehledejte, jsem všude, také tedy ve vás

Pozůstalí po herečce Libuši Šafránkové ve čtvrtek zveřejnili netradiční smuteční oznámení. Dominuje mu černobílá...

Toto XXL mi lichotí, říká Farna. Je tváří billboardu na Times Square

Ewa Farna (27) se s písní Tělo dostala až na slavnou obří reklamní obrazovku na newyorské Times Square. Spotify zde...