Vrchní soud znovu projedná návrh na obnovu procesu u vraždy seniora

  16:19aktualizováno  16:19
Možnou obnovou řízení v kauze brutální vraždy ve Slopném na Zlínsku se musí znovu zabývat Vrchní soud v Olomouci. Odsouzení Maroš Straňák ze Slovenska a Čech David Šimon částečně uspěli se stížnostmi u Ústavního soudu, podle kterého vrchní soud chyboval, když se případem zabýval bez veřejného jednání.

Soud s Marošem Straňákem (vlevo) a Davidem Šimonem, kteří podle obžaloby brutálně ubili seniora v domku ve Slopném na Zlínsku. | foto: Zdeněk NěmecČTK

Straňák a Šimon, kteří si odpykávají 24,5 a 20,5 roku vězení, se obnovy marně domáhali nejprve u zlínské pobočky krajského soudu, který návrh na nový proces veřejně projednal, ale nevyhověl mu.

Dosáhnout obnovy procesu chtěli odsouzení pomocí nového důkazu - komunikace jednoho z nich na Facebooku (více čtěte v článku Muži odsouzení za vraždu seniora s žádostí o obnovu řízení neuspěli).

Oba muži se obrátili ještě na vrchní soud, který ovšem rozhodl neveřejně.

Straňák a Šimon se tak nemohli vyjádřit například k metodice pachové identifikace a novým vědeckým poznatkům. Nyní by měl vrchní soud rozhodovat znovu, tentokrát už veřejně.

Stížnost proti usnesení o zamítnutí návrhu na obnovu řízení lze řešit v neveřejném zasedání jen tehdy, pokud soud neopakuje či nedoplňuje dokazování, připomněli ústavní soudci. Vrchní soud si přitom v kauze Straňáka a Šimona vyžádal od ministerstva vnitra kompletní metodiku, kterou zpracovalo Centrum pro výzkum chování psů České zemědělské univerzity v Praze, a zacházel s ní jako s důkazem.

Nyní by měl vrchní soud metodiku poskytnout obhajobě a možnou obnovu řešit znovu, tentokrát za účasti odsouzených. Straňákův advokát Marek Kocáb vidí v nálezu Ústavního soudu šanci znovu uplatnit námitky vůči důkazům v podobě pachových stop. „Je otázka, jestli metoda provedení obstojí, jestli vůbec byla v souladu s tou metodikou,“ řekl novinářům Kocáb.

Obsahem metodiky je podrobný popis metody pachové identifikace, jak byla prováděna v minulosti, a obsahuje nové vědecké poznatky.

„Je to pokyn obecným soudům, že je potřeba ujistit se, zda se poznatky ohledně pachových stop nezměnily,“ řekla k dnešním nálezu soudkyně zpravodajka Kateřina Šimáčková.

Justice v minulosti uznala oba muže vinnými zejména na základě nalezených pachových stop na místě činu. Byly i na těle zavražděného. K usvědčení přispěly výpovědi svědků. Straňák a Šimon vinu popírají.

Policie měla při vyšetřování ztížené podmínky

Podle dosud pravomocného rozsudku oba pachatelé napadli sedmasedmdesátiletého muže v jeho domě v září 2011.

Seniora surově bili po celém těle, škrtili a kopali. Podle znalců mu zasadili desítky ran. Zraněním muž na místě podlehl. Pachatelé si z domu odnesli asi 3000 korun a šperky za 14 tisíc korun.

Případ měl komplikovaný vývoj. Zlínský krajský soud nejprve dvojici zprostil obžaloby pro nedostatek důkazů, z podnětu vrchního soudu však nakonec poslal pachatele do vězení (více v článku Krajský soud podruhé potrestal vrahy penzisty ze Slopného 21 a 25 lety).

Objevily se nové důkazy v podobě výpovědí spoluvězňů, jimž se Straňák údajně ve vazbě svěřil (více v článku Řekl, že dědka utloukli, přitížil svědek obžalovaným z vraždy ve Slopném).

Policie měla při objasňování vraždy ztížené podmínky. Mrtvého seniora s rozbitou hlavou našli příbuzní, kteří si mysleli, že upadl a zranil se sám. Násilnou smrt odhalila až pitva. V té době však už rodina stopy na místě činu uklidila (tehdejší poznatky policie čtěte zde).

Autoři: ,

Nejčtenější

Olomouc - Zlín 3:2, domácí souboj otočili, ale sezona pro ně končí

Olomoucký David Houska oslavuje svůj gól v utkání proti Zlínu.

Olomoučtí fotbalisté dvakrát prohrávali, nevzdali se a nepříznivý stav v semifinálové odvetě skupiny o Evropu otočili....

Zlín - Boleslav 3:1, vítězové nakročili do Evropy, dva góly dal Poznar

Tomáš Poznar (vpravo) ze Zlína se raduje se spoluhráči z gólu v duelu s Mladou...

Zlínští fotbalisté nakročili ke kvalifikačnímu utkání o postup do 2. předkola Evropské ligy. V úvodním finále skupiny o...

Cestujícímu vadilo zastavení na červenou, řidiči autobusu dal ránu pěstí

Ilustrační snímek

Až dvouleté vězení hrozí muži ze Zlína, který v opilosti napadl řidiče autobusu. Nejprve mu za jízdy bezdůvodně...

Lotyši dobývají Česko. Žádná záhada. Pro extraligové kluby jsou výhodní

Lotyšští hokejisté se radují z gólu v duelu s Rakouskem.

Když se po 40 minutách podíval v kabině na statistiky, vyděsil se. „Jestli to takhle půjde dál, může na mě jít 80...

V Bílých Karpatech se objevil medvěd, chovatel dobytka ho zahnal křikem

Odlitek medvědí stopy pořízený 14. května 2019 v obci Lopeník na...

K ostražitosti nabádají ochránci přírody obyvatele a návštěvníky Bílých Karpat. Chovatel v obci Lopeník na...

Další z rubriky

První prototyp legendární L 410 získá v kunovickém muzeu čestné místo

Matylda, jak pojmenovali první prototyp později legendární L 410, nedávno...

Za svůj „život“ nalétala téměř tisíc hodin a měla za sebou 1 648 startů. Matylda, jak odborníci tehdejší kunovické...

Cestujícímu vadilo zastavení na červenou, řidiči autobusu dal ránu pěstí

Ilustrační snímek

Až dvouleté vězení hrozí muži ze Zlína, který v opilosti napadl řidiče autobusu. Nejprve mu za jízdy bezdůvodně...

Zlínský kraj řeší zrušení autobusového tendru, hledá dočasné dopravce

Ilustrační snímek

Zlínský kraj začal hledat, kdo dočasně zajistí autobusovou dopravu od půlky prosince. Je to reakce na to, že...

České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší
České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?

Najdete na iDNES.cz