Gymnázia tak čeká v příštích letech zásadní boj o počty studentů. "Nepochybně tu debatu znovu otevřeme," reagoval na výsledek přijímacího řízení krajský radní odpovědný za školství Petr Navrátil.
Paradoxně se přitom situace netýká dvou zlínských škol, které chtěl kraj na přelomu roku zmenšovat se zdůvodněním, že míst na gymnáziích je příliš (více zde). Šlo o gymnázia na Lesní čtvrti a T. G. M., která mají i letos třídy plné.
Volná místa ve Zlínském krajiOsmiletá gymnázia:
Čtyřletá gymnázia:
|
Volná místa naopak znovu hlásí školy, jejichž omezení kraj už dříve odmítl, tedy v Otrokovicích a Slavičíně. Argumentem bylo, že má všeobecné vzdělání zůstat dostupné na co nejvíce místech v kraji.
Kromě Slavičína a Otrokovic to mohou zájemci o studium znovu zkusit také na gymnáziích v Kroměříži, Holešově, Rožnově pod Radhoštěm a Vsetíně.
Tři ze škol navíc nabízejí druhou šanci projít přes přijímačky i žákům pátých tříd. A právě o víceletých gymnáziích chce Navrátil jednat s Asociací ředitelů gymnázií už v červnu.
"Když se vypisují druhá kola přijímacího řízení, kde pak zůstává výběrovost," řekl Navrátil a připomněl tak, že třídy víceletých gymnázií původně vznikly pouze pro mimořádně nadané žáky.
Nebudou brát všechny
Pro příští školní rok se však podmínky nezmění a druhá kola přijímaček, vypsaná na 20. května, platí. Zájemci o víceleté gymnázium tak mají šanci ve Slavičíně, Otrokovicích a Vsetíně. Volných tam je dohromady sedmnáct míst, tedy víc než polovina jedné třídy.
Podle ředitelů škol fakt, že nabízejí opakovanou možnost projít přes přijímačky, filozofii o mimořádně nadaných studentech neodporuje.
"Pravda by to byla jedině v případě, že bychom ve druhém kole nechali projít uchazeče, kteří na studium nemají předpoklady," uvedl ředitel otrokovické školy Ivo Kramář, kterému zbývá šest volných míst.
To prý ale neudělá. Čeká na jedničkáře ze Zlína, kteří se v prvním kole nedostali na gymnázium z kapacitních důvodů.
Brojí proti víceletým gymnáziím základní školy?
Šéf Asociace ředitelů gymnázií a ředitel vsetínského gymnázia v jedné osobě Dalibor Sedláček navíc upozornil, že proti víceletým gymnáziím brojí základní školy a stává se, že učitelé studium rodičům rozmlouvají.
"Setkáváme se také s tím, že rodiče přivedou dítě až do druhého kola proto, že neměli dost informací od své školy. Nebo jim to přímo rozmlouvali," potvrdil Sedláček.
Studium na gymnáziu obhajuje tím, že nabízí kvalitnější výuku jazyků nebo přírodovědných oborů. Na jeho škole zbývají pro absolventy pátých tříd tři volná místa a ve Slavičíně osm.
"Rozhodně bych třídy nerušil, protože populace narůstá a v následujících letech se dá čekat zase vyšší zájem," dodal Sedláček.
Základní školy už delší dobu upozorňují, že jim víceletá gymnázia odvádějí z tříd přirozené tahouny a úroveň žáků na druhém stupni pak klesá.
Ředitelé některých škol už dříve připustili i to, že plní první třídy až na maximálně možných 30 žáků, aby na druhém stupni neměli třídy poloprázdné.
Statisticky má přitom mimořádné nadání zhruba 3 až 5 procent dětí v ročníku.
Stovky míst na učňovských oborech - s maturitou i bez ní
Deváťáci, kteří neuspěli v prvním kole, to mohou podruhé zkusit kromě Otrokovic a Slavičína také v Rožnově, Holešově a Kroměříži.
I tady se koná druhé kolo přijímaček 20. května, stejně jako na maturitních oborech odborných škol. V těch je nyní víc než 380 volných míst.
Znovu se bude konat přijímací řízení třeba na zdravotnických školách ve Vsetíně a Kroměříži. V oboru zdravotnický asistent mají dohromady 21 míst.
Naopak strojní průmyslovky se letos naplnily rychle, pouze v Uherském Hradišti jsou čtyři místa, Vsetín a Zlín mají třídy plné.
"Studentů je o něco víc, loni jsme pár volných míst měli. Letos zase zbývá osm míst pro stavaře a stejně i na ekonomickém směru," potvrdil ředitel zlínské průmyslové školy Radomír Nedbal.
Skutečnost, že je letos o strojírenství větší zájem než v předchozích letech, potvrdil i kraj.
"Dá se pozorovat příklon k technickým oborům. K přijímačkám totiž šel prakticky stejný počet žáků jako loni. S hodnocením bych ale ještě počkal," uvedl Navrátil.
Horší zůstává situace u učňovských oborů, které v celém kraji nabízejí přes 600 volných míst.
Na výběr jsou jak technické, tak i gastronomické obory nebo ošetřovatelství. To letos poprvé nabízí zlínská Střední zdravotnická škola a volných má ještě šestnáct míst.