Pondělí 5. prosince 2022, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 5. prosince 2022 Jitka

Ve volbách ve Zlínském kraji kandiduje výrazně méně lidí i stran

  10:15
O křesla v zastupitelstvu Zlínského kraje se uchází 14 stran, před čtyřmi lety jich bylo 20. Ubylo například radikálních stran, jež se vymezovaly vůči přistěhovalcům a islámu.

Vedení Zlínského kraje sídlí v tzv. Baťově mrakodrapu, budově číslo 21 továrního areálu ve Zlíně. | foto: Zdeněk Němec, MAFRA

Strany a hnutí odevzdaly kandidátní listiny do říjnových krajských voleb a senátních voleb na Zlínsku a Uherskohradišťsku. Konkurence bude výrazně užší než v minulých volbách.

Pokud jde o kraj, nabídka je skoro o třetinu chudší: místo 20 stran kandiduje 14. Vedle tradičních a větších i ty okrajovější jako Moravané, Pravý Blok nebo Rozumní. Po čtyřech letech schází TOP 09, jež má své lidi na kandidátce hnutí STAN.

Chybět budou také Svobodní. Ti naposledy kandidovali se Soukromníky a dostali se do zastupitelstva. Soukromníci se ale tentokrát spojili s Nezávislými a nedávno vzniklou Trikolórou. Svobodní samostatně do voleb nepůjdou.

„Je to velký ústup. Se Soukromníky jsme si rozuměli, ale nechci podporovat Trikolóru,“ naznačil krajský předseda Svobodných a krajský zastupitel Tomáš Pajonk.

O Senát se v Hradišti utká jen pět lidí

Pouhých pět politiků, což je o polovinu méně než před šesti lety, jde do senátních voleb na Uherskohradišťsku v obvodě 81. Obhajovat tam bude hazardní magnát Ivo Valenta, který má za soupeře lidoveckého starostu Starého Města Josefa Bazalu, ředitele Uherskohradišťské nemocnice Petra Sládka z ODS, bývalého poslance Antonína Seďu z ČSSD a živnostnici Jarmilu Blažkovou z SPD.

Letos scházejí nezávislí kandidáti. Svého člověka nepostaví ani komunisté, Piráti a ANO, neboť nenašli vhodné adepty, kteří by mohli v úzké, ale silné konkurenci uspět. „Stavět kandidáta jen formálně nemá smysl. Když už, tak někoho silného,“ řekl před nedávnem regionální šéf ANO Pavel Pustějovský.

Ze stejného důvodu nepostaví vládní hutí svého člověka ani ve zlínském senátním obvodě 78, kde bude obhajovat Tomáš Goláň za hnutí Senátor 21. Celkem se tam o křeslo do Senátu utká 7 lidí, což je o dva méně než minule. Poprvé po mnoha letech tady nebude mít svého zástupce ČSSD.

„Více se soustředíme na krajské volby,“ okomentoval to stručně krajský předseda sociální demokracie Jiří Ott.

Podle zlínského politologa Karla Kouby z Univerzity Hradec Králové jsou na tom ANO a ČSSD ohledně senátních voleb velmi podobně.

„Asi usoudili, že nemá smysl na sílu stavět kandidáty ve všech senátních obvodech,“ naznačil Kouba. „Souvisí to zřejmě s tím, že hlasy jdou v těchto volbách za politikem a osobností více než za stranickým programem. Strana naopak může případné voliče odlákat.“

S Goláněm se ve Zlíně utká krajská radní Michaela Blahová z KDU-ČSL či ředitel zlínského městského divadla Petr Michálek z hnutí STAN. Za hnutí Nezávislí bude kandidovat oční lékař Pavel Stodůlka, za KSČM bude o pozici senátora usilovat vydavatel Jan Doleček, za SPD předseda regionálního klubu hnutí Radek Henner, za Moravské zemské hnutí Jan Šťovíček. Voleb se oproti poslednímu klání nezúčastní Piráti.

To, že se o post senátorů utká v obou obvodech méně kandidátů, považuje politolog spíše za dobré. Pět zájemců v obvodě 81 nepovažuje za nízké číslo.

„Pro voliče je jednodušší, když si vybírá z pěti kandidátů. Často je důležité, aby se více stran domluvilo na jednom kandidátovi, než aby zbytečně tříštily síly,“ řekl Kouba. „Můžeme ale tušit, že Valenta je natolik silným kandidátem, že to mohlo odradit další potenciální kandidáty.“

Strana se hodlala domluvit na společné kandidátce s ODS, i z toho sešlo. Svobodní samostatně kandidovat nechtějí i proto, aby se netříštily hlasy opozice, která nesouhlasí s výstavbou nové krajské nemocnice ve Zlíně-Malenovicích.

Tu prosazuje lidovecký hejtman Jiří Čunek, jenž bude svoji pozici obhajovat. Volby tak budou z velké části referendem o novém špitálu.

Zřejmě i proto letos nekandidují radikálnějších strany, jež se před čtyřmi lety vymezovaly vůči migrantům. Kandidátky Dělnické strany sociální spravedlnosti – Imigranty a islám v ČR nechceme! nebo NE ILEGÁLNÍ IMIGRACI – PENÍZE RADĚJI PRO NAŠE LIDI voliči v obálkách tentokrát nenajdou.

„To, co byl dříve extrém a krajní pravice, se přesunulo do mainstreamových stran. Pozorujeme to všude ve světě, v Evropě i v USA. Normalizuje se dříve krajně pravicový diskurz,“ míní zlínský politolog Karel Kouba z Univerzity Hradec Králové.

V českém prostředí jsou podle něho  alternativou pro krajně pravicově smýšlející voliče Trikolóra a SPD.

Podmínky jsou přísnější

Dalším důvodem, proč je zájem menších stran slabší, může být fakt, že stát zpřísnil podmínky pro účast ve volbách. Oproti posledním krajským volbám v roce 2016 musejí mít transparentní volební účet, musejí zveřejňovat informace o dárcích nebo vést volební účetnictví.

To vše a ještě další věci kontroluje Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí (ÚDHPSH), který vznikl před třemi lety a za pochybení dává pokuty.

„Důvody pro nižší počet kandidujících subjektů nejsou jednoznačně známy. Nelze však vyloučit, že jedním z důvodů může být zřízení ÚDHPSH, jehož zákonným úkolem je kontrola a dohled nad hospodařením politických stran a hnutí,“ sdělila mluvčí ÚDHPSH Luisa Divišová.

„Řada ‚srandovních‘ stran ví, že má nulovou šanci uspět. A když stát začal požadovat, aby měly transparentní účet a další věci, tak to pro ně už není taková sranda,“ podotkl Kouba.

Letos na kraj nekandiduje Koruna česká, Národní demokracie, Úsvit – Národní koalice nebo Otevřený kraj. Po čtyřech letech nepůjde do voleb Strana práv občanů Zemanovci, jež nejlepší časy zažila před osmi lety díky bývalému šéfovi JZD Slušovice Františku Čubovi. Tentokrát sedm jejích členů pozastavilo členství a jsou jako nezávislí na kandidátce SPD.

„Podpořili jsme tuto kandidátku, abychom změnili poměry ve vedení kraje. Nechceme tříštit hlasy,“ nastínil krajský předseda zemanovců a bývalý námětek hejtmana Lubomír Nečas, který je na čtvrtém místě kandidátky SPD.

V krajské radě sedí politici KDU-ČSL, ANO, STAN a ODS. Občanští demokraté se však i kvůli nové nemocnici, jejíž výstavbu schválili v dubnu zastupitelé, nepovažují za součást koalice. O vystoupení ze stejného důvodu uvažovalo i ANO, nakonec ale zůstalo.

Vládní hnutí povede do voleb starosta Rožnova pod Radhoštěm Radim Holiš, STAN krajský radní a poslanec Petr Gazdík, ODS manažer Lubomír Traub. ČSSD má za jedničku bývalou europoslankyni Olgu Sehnalovou, Piráti ekonomku Hanu Ančincovou, KSČM krajského zastupitele Ivana Mařáka, SPD zlínského zastupitele Vladimíra Zlínského. Spojení Trikolóry, Soukromníků a Nezávislých sází na lékaře Jaromíra Bernátka. Na kandidátce bude i hazardní magnát a senátor Ivo Valenta, který byl před čtyřmi lety lídrem Soukromníků a Svobodných.

Autor:
  • Nejčtenější

Janečkova zpověď: vězení, alkohol, život bez domova. A kam zmizel Maradonův dres?

Premium Když ho konečně doženete, musíte zbystřit, jestli vás smysly neklamou. Jak může člověk, který se už patnáct let...

Největší mikulášský jarmek v kopcích na Valašsku se chystá celé měsíce

Mikulášský jarmek ve Valašských Kloboukách se vrací po dvouleté pauze. Unikátní akce láká desetitisíce lidí a propaguje...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zlín zažehnal trapas. Největší městské tržiště se nakonec promění celé

Zlínské tržiště Pod Kaštany se otevře v prosinci, nebo v lednu. Radnici se podařilo zažehnat nežádoucí trapas. Majitelé...

Na diskotéku nebo do klubu? Ve Zlíně mají mladí smůlu, akcí je jen pár

Premium Ve Zlíně skoro vůbec nefungují kluby nebo diskotéky pro mladé. Ukázala to i halloweenská party v klubu Sud ve...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ředitel Slovácka: Jestli chceme na úspěchy navázat, musíme zkvalitnit kádr

Premiérovou účastí ve skupinové fázi Evropské konferenční ligy vydělali přibližně 100 milionů korun, ze které jim po...

Rozsáhlé zotročování lidí v Česku. Gang vydělal na práci bezdomovců miliony

Premium Na Ústecku roky mizeli bezdomovci a sociálně slabí žijící na ulici, jako by dostali „druhou šanci“. Končili v domě na...

Janečkova zpověď: vězení, alkohol, život bez domova. A kam zmizel Maradonův dres?

Premium Když ho konečně doženete, musíte zbystřit, jestli vás smysly neklamou. Jak může člověk, který se už patnáct let...

Vydělali za covidu, nakupují nemovitosti. Pandemie zrodila nové milionáře

Premium Zatímco většině podnikatelů v Česku způsobil covid ztráty, některým naopak poskytl životní příležitost ke zbohatnutí....

Hasiči zasahovali při požáru opuštěného domu na Zlínsku, jeden člověk zahynul

V Kvítkovicích u Otrokovic na Zlínsku v sobotu vpodvečer zasáhl požár opuštěný bytový dům. Hasiči z něj vynesli tři...

OBRAZEM: Valašskou Polanku opět prohnali čerti. Masky byly tradičně děsivé

Každoroční tradice chození čertů a Mikuláše je ve Valašské Polance velikou podívanou. Obchůzky ve vesnici se letos opět...

Na diskotéku nebo do klubu? Ve Zlíně mají mladí smůlu, akcí je jen pár

Premium Ve Zlíně skoro vůbec nefungují kluby nebo diskotéky pro mladé. Ukázala to i halloweenská party v klubu Sud ve...

Zlín se ve statistice vážných nehod propadl, v Kloboukách udrželi nulu

Statistika dopravních nehod ukazuje nebezpečné silnice ve městech a obcích Zlínského kraje. Většina měst vyšla ze...

Advantage Consulting, s.r.o.
LAKÝRNÍK - AUTOMOTIVE (okolo 35 000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Zlínský kraj
nabízený plat: 27 000 - 45 000 Kč

Žena už nemohla vystát obří ňadra, rozhodla se pro operativní zmenšení

Kylie Perkinsová, čtyřiadvacetiletá dvojnásobná matka z Aljašky, podstoupila zmenšení poprsí, aby se zbavila...

Známý český stylista Jan Pokorný spáchal ve 39 letech sebevraždu

Jeden z nejuznávanějších českých stylistů Jan Pokorný spáchal ve čtvrtek ve svých devětatřiceti letech sebevraždu...

Dcera je výjimečná, říká Julia Robertsová. Hazel oslavila 18. narozeniny

Herečka Julia Robertsová (55) oslavila osmnáctiny svých dvojčat, dcery Hazel a syna Finna společnou vzpomínkovou...

Pavel Nedvěd se dostal do potyčky v domě partnerky, zasahovala policie

Bývalý reprezentační kapitán a donedávna místopředseda fotbalového Juventusu Turín Pavel Nedvěd se dostal do potyčky s...

Otec zavelel, šetříme! Rodina vypnula elektřinu a topí jednou týdně

Zvyšování cen energií nutí lidi k nečekaným rozhodnutím. Jedna rodina z Londýna se rozhodla vrátit do minulosti. Šetří,...