Lidé by měli vědět, kolik politik bere a co udělal, říká lídr Pirátů

  11:23aktualizováno  11:23
Piráti se ve Zlíně chtějí poprvé dostat do městského zastupitelstva a přivést je tam má jako lídr kandidátky IT technik a bývalý zlínský prvoligový fotbalista Jiří Jaroš.

Lídr Pirátské strany ve Zlíně Jiří Jaroš | foto: Zdeněk Němec, MAFRA

„Při posledních parlamentních volbách jsme měli ve Zlíně osm procent, náš kandidát letos v květnu v doplňujících senátních volbách na Zlínsku získal devět procent. Myslím si, že by se Piráti mohli přehoupnout přes desetiprocentní hranici,“ doufá 44letý Jaroš.

Neuškodí vám hodně to, že dvojka vaší kandidátky Jakub Stacke byl policií zadržen, protože stříkal graffiti na domy ve Zlíně?
To nám samozřejmě uškodí. Do dneška nemám pro jeho chování logické vysvětlení. Je hodně špatné, když se snažíte něco dělat, pracujete na kampani a pak vám někdo takto vrazí dýku do zad. Dobré je snad jen to, že jsme to rychle vyřešili a že on zaplatí způsobenou škodu. Pevně věřím, že i přes tento exces se do zastupitelstva dostaneme.

Máte jistotu, že mezi Piráty ve Zlíně už nemáte žádného člena, který by vás mohl něčím podobným překvapit? Dá se takovým věcem zabránit třeba tím, že si budete členy více „lustrovat“?
Takové věci jako u Jakuba jsou podle nás neodhalitelné. Po více než roce spolupráce to bylo nemilé překvapení pro nás všechny. O této jeho „zálibě“ nevěděl ani nikdo ze služebně starších Pirátů. Nějaké hlubší lustrace pomohou najít například rysy chování, firemní vazby, podnikatelskou či trestní historii, ale něco podobného, kdy člověk koná absolutně potají a sám, velmi těžko. Člověk s takovým tajemstvím se může objevit v jakémkoli kolektivu a nezjistíme to, dokud se to neprovalí. Ruku do ohně můžete strčit možná za nejlepší přátele. Může každý z nás s jistotou říct, že nějaký kolega v práci třeba nikdy neujel od nehody nebo jiný nekrade dřevo v lese? Asi těžko.

Jiří Jaroš

Narodil se v roce 1974 ve Zlíně. Vystudoval Informační technologie na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně, kde posledních třináct let pracuje jako IT technik. Příznivcem Pirátů je dva roky, členem strany devět měsíců. Působil jako profesionální fotbalista ve Zlíně, dnes nastupuje v nižší soutěži za Mladcovou. Mezi jeho koníčky patří cestování, knihy a počítačové hry. S přítelkyní má dceru a dva syny.

Myslíte si, že jste dostatečně známá osobnost, abyste nalákal voliče, nebo budou lidé volit aktuálně populární značku Pirátů?
Žiji ve Zlíně přes 40 roků. Studoval jsem tady, hrál fotbal. Mám tady spoustu známých a kamarádů. Hodně lidí mě zná. Současně si myslím, že lidé budou volit také značku Pirátů. Pokud chceme některé věci změnit, musíme se dostat do vedení radnice.

Opět sázíte na transparentnost. Třeba rozklikávací rozpočet města je nedostatečný?
V rozpočtu města se dnes na internetu dozvíte například to, že 16 milionů korun jde hokejovému klubu. Ale jak byly tyto peníze použité, už nikdo neví. My bychom zveřejnili i faktury, řekněme od 5 tisíce korun výše. Chtěli bychom také, aby byly na webu všechny informace o dotacích a darech, které město dává a dostává. Požadovali bychom majetkové přiznání politiků a zveřejnění odměn politiků, kteří sedí v dozorčích radách a představenstvech městských firem. Lidé by měli vidět, kolik politik bere a co udělal. Musí dokázat, co se mu podařilo.

Předvolební rozhovory

MF DNES a iDNES přináší před komunálními volbami, které se konají 5. a 6. října, sérii rozhovorů se zlínskými lídry.

Jan Hrbáček (Nový Impuls pro Zlín) „Zlín má mít blíž k Otrokovicím“

Tomáš Pasterný (Nezávislí a Zelení pro Zlín)„Trápí mě, že se lidé nezajímají o věci veřejné“

Čestmír Vančura (Zlín 21) „Město má velký potenciál, který ale zůstává nevyužitý“

Ivo Mitáček (Soukromníci Svobodní Nezávislí – Rozhýbejme Zlín) „Nelíbí se mi, že Zlín řeší pouze dílčí problémy“

Miroslav Adámek (STAN)„Jsem terčem různých útoků, třeba kvůli vodě“

Aleš Dufek (KDU-ČSL)„Ve Zlíně se za poslední roky neudělalo téměř nic“

Michael Javora (ČSSD s podporou SPOZ a nezávislých) „Hned po volbách by se měla řešit situace s vodou“

Stanislav Remeš (KSČM) „Ve Zlíně by mohl být akvapark, není se kde bavit“

Stanislav Skála (SPD) „Uprchlíky ve Zlíně nemáme, varujeme před nimi dopředu“

Jiří Jaroš (Česká pirátská strana)

Miroslav Chalánek (ODS)

Roman Kaňovský (ANO)

Pozn. Rozhovory začínají neparlamentními stranami, následují strany podle výsledků posledních voleb do Sněmovny ve vzestupném pořadí.

Proč je toto téma pro Piráty tak důležité? Není to jen formální stránka věci, přičemž schází hutnější obsah?
Transparentnost je základ, bez kterého se důvěra v politiku a politiky nezvýší. Je to nejlepší prevence proti korupci. Když lidé vidí, kam peníze jdou a kdo podepisuje faktury, tak se její možnost snižuje. Kdyby to tak fungovalo před patnácti lety, tak by se zlínské vodárny nepřevedly francouzskému koncernu. A také platí, že jestliže zvolený zastupitel nakládá s penězi, které ze svého platu odvedli obyvatelé města, ti pak mají právo vědět, kde skončily. Následně to platí i o výběrových řízeních, ve kterých má být podle předem jasných pravidel vybrán nejlepší návrh, ne firma kamaráda jednoho z politiků. Hlavním hmatatelným obsahem transparentnosti je úspora peněz.

Piráti budou prosazovat eGovernment. Co to bude ve vašem případě znamenat?
Jde o to, že občané budou moci s úřady komunikovat elektronicky. Nebudou muset chodit za úředníky s vyplněnými lejstry, ale všechno si vyřídí i z domova z chytrého telefonu nebo z notebooku. Pošlou potřebné podklady a pak si vyzvednou na úřadě jen „výsledek“. Ať už jde o občanské i řidičské průkazy či dotace.

Chcete také otevřená výběrová řízení zaměstnanců a dodavatelů. Radnice ale tendry na dodavatele standardně zveřejňuje.
Je třeba, aby se o zakázkách dozvědělo ještě více firem a byla větší konkurence, což by mohlo vést ke snížení ceny zakázky. Proto by je město mělo oslovovat i přímo, rozesílat jim nabídky, shánět je. Klidně i firmy z jiných krajů.

Proč navrhujete, aby se zlínské zastupitelstvo scházelo odpoledne?
Moc lidí z řad veřejnosti dnes na zastupitelstva nechodí, protože jsou dopoledne v práci. Proto by zasedání mohla začínat ve tři hodiny odpoledne. Když budou zastupitelé jednou za šest sedm týdnů jednat do desíti večer, nic hrozného se nestane. Věřím, že by s tím mohli souhlasit.

Kdo kandiduje ve vašem okrsku?

Hodláte rozšířit wi-fi na větší část území města. Kde to má být přesně?
Lidé by si v anketě sami rozhodli, kde všude wi-fi má být. Podle mě by mělo být pokryté centrum města, parky, zastávky, autobusové a vlakové nádraží. Na zavedení bezplatného připojení na wi-fi bude možné získat evropské dotace.

Chcete upravit fungování veřejného osvětlení. Jak?
Je možnost regulovat pouliční světla tak, aby svítila intenzivně jen v době, kdy tam někdo půjde, a ne aby svítila do oken domů. Funguje to tak třeba v Amsterdamu. Nebyla by to velká investice, v podstatě jde o instalaci čidla do veřejného osvětlení. Nakonec by to znamenalo úspory energie.

Jak hodnotíte práci vládnoucí koalice STAN a ANO?
Scházely investice do rozvoje města. Opravovala se dětská hřiště či cesty a stavěly cyklostezky. Řešily se drobné věci na úkor větších.

Dotazník pro lídra

1. Co je podle vás hlavní problém Zlína?
Nízké mzdy, také proto Zlín opouštějí mladí a talentovaní lidé, aby si jinde vydělali víc. Město může dávat firmám finanční pobídky, aby si schopné obyvatele udrželo.

2. Jak se má proměnit náměstí Míru?
Náměstí nežije, město by to mělo řešit komplexně s budovou bývalého soudu a tržištěm. Samotné úpravy náměstí bych nechal na odbornících. Mohlo by tam ale být podzemní parkoviště, protože s parkováním je v centru problém. Park u náměstí bych nezastavoval, Zlín by měl zůstat městem zeleně.

3. Co by mělo vzniknout na místě po bývalém torzu na Jižních Svazích?
Vypsal bych místní referendum, aby si lidé sami rozhodli. Nemyslím si, že by o tom měl rozhodovat politik. Osobně bych tam rád viděl odpočinkovou zónu či park, nestavěl bych žádnou budovu. Možná by tam mohlo být cvičiště pro psy.

4. Mělo by město souhlasit s převzetím fotbalového a zimního stadionu a pustit se do jejich rekonstrukce?
Nic jiného mu nezbývá. Současní majitelé stadionu na jejich opravy nemají peníze, proto by je město mělo převzít a zrekonstruovat je. V případě hokejového stadionu možná postavit rovnou nový. Buď by na to získalo dotace, nebo by to muselo zaplatit ze svého rozpočtu.

5. Jak dosáhnout toho, aby lidé ve městě platili méně za vodu?
Měla by se nechat doběhnout všechna soudní řízení, která jsou kvůli vodárnám. Zisk, který generuje koncern Veolia, by se měl zčásti vracet vodárnám. Neměli by si za něho francouzští majitelé Veolie kupovat drahá auta, když nám ve Zlíně praskají trubky pod nohama. Je třeba, aby vedení vodáren tlačilo na koncern kvůli vylepšení smluvních podmínek, součástí toho by mohlo být i snížení ceny vody.

Autor:

Nejčtenější

Olomouc - Zlín 3:2, domácí souboj otočili, ale sezona pro ně končí

Olomoucký David Houska oslavuje svůj gól v utkání proti Zlínu.

Olomoučtí fotbalisté dvakrát prohrávali, nevzdali se a nepříznivý stav v semifinálové odvetě skupiny o Evropu otočili....

Zlín - Boleslav 3:1, vítězové nakročili do Evropy, dva góly dal Poznar

Tomáš Poznar (vpravo) ze Zlína se raduje se spoluhráči z gólu v duelu s Mladou...

Zlínští fotbalisté nakročili ke kvalifikačnímu utkání o postup do 2. předkola Evropské ligy. V úvodním finále skupiny o...

Cestujícímu vadilo zastavení na červenou, řidiči autobusu dal ránu pěstí

Ilustrační snímek

Až dvouleté vězení hrozí muži ze Zlína, který v opilosti napadl řidiče autobusu. Nejprve mu za jízdy bezdůvodně...

Lotyši dobývají Česko. Žádná záhada. Pro extraligové kluby jsou výhodní

Lotyšští hokejisté se radují z gólu v duelu s Rakouskem.

Když se po 40 minutách podíval v kabině na statistiky, vyděsil se. „Jestli to takhle půjde dál, může na mě jít 80...

Vydrželi 26 dnů po seskoku, dva členové Carbonu se zastřelili na Slovácku

Dvůr domu v Rudicích při rekonstrukci zásahu provedeného četníky.

Od smrti Josefa Vance a Františka Kobzíka, dvou členů výsadku Carbon, uplynulo 75 let. Sami se zastřelili v obklíčení....

Další z rubriky

Vsetín chystá první část cyklostezky z Ústí až na Syrákov

Asfaltku od Hradce Králové do Vysoké využívají už tisíce bruslařů i cyklistů...

První úsek cyklostezky Rokytenka, která má v budoucnu tvořit součást trasy z Ústí až na vrchol Syrákov, začne letos...

Soud zprostil otce a ženu lihového bosse obžaloby z praní špinavých peněz

Vladimír Březina, Stanislava Březinová, Kristýna Mazurová a Kateřina Míčková u...

Zlínský okresní soud zprostil obžaloby otce a manželku lihového bosse Radka Březiny, které státní zástupce viní z...

Do Holešova míří Britové, v prázdné průmyslové zóně ale stavět nebudou

V Tovární ulici v Holešově staví výrobní závod britská firmy Agema Engineering....

Anglická společnost Agema Engineering postaví v Holešově na Kroměřížsku nový výrobní závod. Stát bude v Tovární ulici...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz