(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: AP

O hrdou značku původu vína VOC roste zájem, používají ji už i na Slovácku

  • 0
Mezi moravskými vinaři roste zájem o označení VOC, které garantuje originalitu místa. Její udělení není závislé na cukernatosti vína, ale na jeho původu, způsobu sběru i ošetřování.

Hlavní roli v jejich případě hraje místo „narození“. Právě konkrétní kraj, oblast a půda totiž dává vínům s označením VOC jedinečnou a nezaměnitelnou chuť, vůni nebo barvu. Tedy specifické vlastnosti, které nemají srovnání.

Značka VOC

Vína originální certifikace neboli VOC jsou specifická tím, že hrozny, ze kterých jsou vyrobena, pocházejí výlučně z vinic ležících ve schválených polohách daného regionu. Mají svůj jedinečný charakter, typický pro vybraný region. Vinařské tratě vybírají sami vinaři. Označení VOC existuje souběžně s tzv. germánským systémem dělení vín na jakostní, jakostní s přívlastkem a podobně. Jde o obdobu systémů užívaných ve Francii, Itálii nebo Rakousku.

V České republice je takových oblastí zatím 11. Prestižní označení Víno originální certifikace známé pod značkou VOC začali letos používat i vinaři na Slovácku.

„Dáváme tím najevo své srdeční záležitosti a zákazník to vnímá jako zajímavost, a protože to zná ze zahraničí, má chuť taková vína ochutnat i doma,“ naznačil vinař Josef Dufek.

Letos poprvé uvedl spolu s dalšími dvěma vinařstvími na trh vína se značkou VOC Slovácko. Taková, která jsou typická pro severní i jižní část rozlehlé vinařské oblasti. Zákazníci tak mohou ochutnávat nový Muškát moravský, Ryzlink vlašský, Rulandské bílé, Frankovku nebo Rulandské modré.

Zakladatelé čekají, že se k nim v budoucnu přidají další, třeba i menší vinaři, kteří by sami nebyli schopni VOC založit.

Na seznamu VOC už je jedenáct názvů

Toto hodnocení vín existuje v České republice už několik let. Pro vinaře sice není novou záležitostí, ale běžní milovníci vína o něm příliš velké povědomí nemají. Nejde přitom o záležitost, která by mohla zaujmout a oslovit jen znalce.

„Takto označená vína jsou garancí kvality a originality pro všechny zákazníky. U nich už nezkoumáme cukernatost, ale původ,“ vysvětlil předseda Svazu vinařů ČR Tibor Nyitray.

Čeští a moravští vinaři díky tomu po vzoru zahraničních kolegů začínají upozorňovat na originalitu místa. Zákazník už nemusí víno vybírat jen podle oblíbené odrůdy nebo podle zbytkového cukru, ale i podle vlastností charakteristických pro konkrétní území.

Na seznamu VOC je v České republice 11 názvů. K VOC Znojmo, Pálava, Mikulov, Bzenec nebo Modré Hory, patří i Blatnice nebo Slovácko. Jedinečnou etiketu mohou vinaři použít jen na schválených odrůdách s nezaměnitelnou chutí.

Například pro vinice v Modrých Horách jsou typické modré odrůdy, proto pod touto etiketou najdou milovníci vína Frankovku, Svatovavřinecké a Modrý Portugal.

Přísné podmínky

Znojemsko je zase charakteristické svým Sauvignonem, Ryzlinkem rýnským a Veltlínským zeleným. Pro oblast Pálavy kolem Dolních a Horních Věstonic má zase punc originality Ryzlink vlašský.

„Lidé už tolik neřeší cukernatost, ale hledají unikátní chuť. Když jedete do Itálie, také chcete ochutnat typickou odrůdu konkrétní oblasti. Stejně tak ve Francii nebo Rakousku. A je jen otázkou času, kdy i u nás převáží toto hodnocení,“ prohlásil pěstitel Radim Masařík zapojený do VOC Blatnice.

V malé obci hned za hranicemi Zlínského kraje jsou vinohrady, na kterých se daří zejména odrůdám Ryzlinku rýnského, Rulandského šedého, Rulandského bílého nebo Chardonnay. Proto právě tyto čtyři odrůdy mohou za splnění přísných podmínek nést označení VOC Blatnice. Tak zákazník pozná, že tato vína jsou jedinečná. Když je ochutná, měla by mít jinou chuť než stejné odrůdy z jiné oblasti.

To je podstatou hodnocení VOC, které respektuje tzv. románský systém používaný v zahraničí. Hrozny musejí pocházet z pečlivě vybraných tratí, vína musejí být pro danou oblast typická a musejí odrážet charakter půdy, počasí, vody nebo slunce v konkrétním místě.

Místa, která jsou na to nejvhodnější, vybírají sami vinaři a žádosti schvaluje ministerstvo zemědělství. Pěstitelé také dohlížejí na dodržování přísných pravidel.

„Musíme sířit méně, než povoluje zákon. Hrozny musíme sbírat ručně a vínu musíme zachovat konkrétní chuťové vlastnosti,“ vysvětlil Masařík.

Vína VOC Blatnice budou ochutnávat návštěvníci sobotního odpoledního festivalu na Masarykově náměstí v Uherském Hradišti. Jde o vůbec první ročník akce, na které bude 12 prestižních vinařství z Blatnice nabízet 140 vzorků vína. I touto cestou chtějí vinaři zvýšit povědomí o originální značce.