Pondělí 27. června 2022, svátek má Ladislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 27. června 2022 Ladislav

PŘEHLEDNĚ: Jízdenka Zlínského kraje bude jen papírová, platí i na rychlíky

  9:05aktualizováno  27. listopadu 16:29
Od 15. prosince se změní cestování vlakem. Ve Zlínském kraji bude kromě Českých drah jezdit také společnost Arriva. MF DNES a iDNES.cz přináší odpovědi na šest hlavních otázek, které změny vyvolávají.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Aktualizace (27. listopadu): článek jsme upravili po nových informacích od Zlínského kraje týkajících se uznávání krajských jízdenek v rychlících Českých drah.

„Žádný chaos ani zmatek nenastane. Ten, kdo jezdí pravidelně, bude zorientovaný rychle. Z devadesáti pěti procent zůstane systém v kraji stejný jako dosud,“ ujistil krajský náměstek přes dopravu Pavel Botek.

Krajský úřad chce rozdat do všech domácností stručný přehled o změnách.

1.Kde si jízdenku koupím?

Jízdenky se budou prodávat jako dosud v pokladnách na nádraží, a to u okénka Českých drah, nebo u společnosti Arriva.

Jsou ale i místa, kde pokladna nebude. V tom případě prodá jízdenku průvodčí přímo ve vlaku, a to bez přirážky. Jízdenku s krajským tarifem ale nebude možné pořídit na internetu ani v mobilní aplikaci. Bude pouze v papírové variantě.

„Nejde to. České dráhy by musely měnit svůj dosavadní software,“ vysvětlil Botek.

2.Jaký lístek potřebuji uvnitř kraje?

Pro cestování uvnitř Zlínského kraje budou nově existovat jízdenky dvou dopravců, ovšem za stejnou cenu danou jednotným Tarifem Zlínského kraje.

Lístky budou prodávat oba dopravci, tedy Arriva i České dráhy. Oba si lístky budou navzájem uznávat. Když pojedu z Uherského Hradiště do Zlína, bude mi stačit jedna jízdenka, i když budu na trase přesedat mezi dopravci.

„Nerozlišuje se, kdo jízdenku vydal. Všichni dopravci odbaví a uznají jízdenku Tarifu Zlínského kraje,“ ujistil mluvčí ČD Petr Šťáhlavský.

3.Co jízdenky v rychlících uvnitř kraje?

V posledních týdnech právě tato otázka rozpoutala mnoho diskusí a reakcí. Informace, které platily před dvěma týdny, se podle zástupců Zlínského kraje aktuálně změnily ve prospěch cestujících.

„Dohoda je nastavená tak, že rychlík bude uznávat tarif Zlínského kraje. Když si cestující koupí lístek na cestu mezi dvěma zastávkami v kraji, tak bude jedno, do jakého vlaku nastoupí, zda to bude rychlík nebo osobní vlak,“ konstatoval Tomáš Nedbal z krajské společnosti KOVED (Koordinátor veřejné dopravy Zlínského kraje).

Jízdní řády

Jízdní řády vlaků, autobusů a MHD zdarma

Ze strany Českých drah sice smlouva ještě podepsaná není, ale brání jí, podle všeho, pouze formality.

„S objednatelem jsme se na postupu dohodli, nicméně vše ještě budou finálně schvalovat orgány kraje a teprve potom bude možné sdělit další podrobnosti,“ konstatoval mluvčí ČD Radek Joklík.

Dohodu by měla krajská rada schválit na začátku prosince.

Z těchto informací vyplývá, že v případě, kdy cestující míří například ze Zlína do Kroměříže, nebude potřebovat tři jízdenky, jak se myslelo, ale pouze jednu. Tedy na osobní vlak ze Zlína do Otrokovic, rychlík z Otrokovic do Hulína i osobní vlak z Hulína do Kroměříže. Ve všech by měl platit krajský tarif.

4.Jaké lístky budou platit mimo kraj?

V případě, kdy cestující směřuje mimo Zlínský kraj a na trase využije i vlaky Arriva, bude si pořizovat dvě jízdenky. Arriva totiž může prodat lístek pouze do poslední stanice v kraji nebo do stanice, kde se přestupuje na rychlíkový spoj. Na další trasu bude nutné si buď pořídit jízdenku dopředu přes mobil nebo internet, nebo si ji dokoupit ve vlaku.

„Pak bude pouze potřeba, aby si člověk ponechal jízdenku z předchozího úseku a prokázal se jí. V takovém případě dostane jízdenku na pokračování cesty bez přirážky,“ upozornil Botek.

Například když někdo pojede z Velkých Karlovic do Prahy, nastoupí do vlaku Arriva, protože na tomto území bude jezdit jen tento dopravce, a koupí si lístek do Vsetína, za který zaplatí krajský tarif.

Ze Vsetína do Prahy pojede vlakem ČD a lístek s tarifem ČD koupí buď přes mobil, na pokladně, nebo ve vlaku. V případě, že na cestě mimo kraj cestující rovnou nastoupí do dálkového vlaku, nic se nemění a pořídí si jednu jízdenku u ČD.

Výjimku tvoří pouze mezikrajské vlaky ČD na trase mezi Kroměříží a Kojetínem, Nedakonicemi a Moravským Pískem a v úseku Uherský Ostroh – Veselí nad Moravou, ve kterých bude platit krajský tarif. Mezi Starým Městem a Brnem navíc bude od Nového roku v platnosti další možnost pro cestující.

„Tam si zákazník bude moci vybrat, jestli použije tarif Českých drah, nebo Jihomoravského kraje. V aplikaci si vybere, která možnost je pro něj výhodnější,“ prohlásil Botek.

5.Uplatním slevovou kartu ČD?

Na cestách uvnitř kraje přestanou platit slevové karty IN 25 a IN 50. U některých cestujících to bude znamenat zdražení.

„Problematické je to zejména pro cestující s IN 50, kteří patří k těm, kdo vlaky využívají nejvíc a na různých trasách. Pro ně se cestování zdraží zhruba o čtvrtinu, protože týdenní a měsíční krajská jízdenka jim nepomůže a budou muset na své cestě kombinovat dva dopravce,“ upozornil vsetínský zastupitel Michal Berg. „Lidé, kteří šetří životní prostředí a jezdí hodně vlakem, tak budou nejvíce potrestáni,“ dodal.

Karty IN 100 a IN Business stejně jako takzvané režijky v kraji platit budou, ale jen ve vlacích ČD, protože jde o benefit poskytovaný touto společností.

Kraj ale nabídne slevové jízdné pro ty, kteří vlakem jezdí každý den do práce nebo do školy. Na výběr bude týdenní či měsíční časová jízdenka.

6.Kolik za jízdenku zaplatím?

Kraj ujišťuje, že všichni cestující ušetří. Pro jízdu vlakem i autobusem bude platit stejný tarif počítaný podle najetých kilometrů.

Pevnou nástupní částku stanovili krajští radní na devět korun a k ní se bude připočítávat vždy jedna koruna za každý ujetý kilometr. Například za cestu dlouhou 25 kilometrů zaplatí zákazník ve vlaku i autobuse 34 korun. Cesta uvnitř regionu bude v případě vlaku stát stejně, ať lístek prodá Arriva, nebo ČD.

„Cenu v rámci kraje už nebude určovat dopravce, ale kraj. V mnoha případech cestující ve vlaku i autobusu významně ušetří. Například za cestu autobusem ze Zlína do Vsetína přes Liptál dnes zaplatíte 62 korun, nově to bude 45 korun,“ poukázal Botek.

Ve vlacích by měli lidé ušetřit už v základním jízdném čtvrtinu oproti dosavadním cenám. Stále bude platit v obou dopravních prostředcích sleva ve výši 75 procent pro děti, studenty a seniory.

Autor:
  • Nejčtenější

Karlovy Vary bez extraligy? Majitel klubu uvažuje o prodeji licence

Extraligová budoucnost Karlových Varů je nejistá. Majitel klubu Karel Holoubek připustil možnost, že by Západočeši...

Pro STAN v regionu je to katastrofa, říká o korupční kauze zlínský politolog

Hnutí Starostů a nezávislých (STAN) vzniklo před lety ve Zlínském kraji. Odtud dodnes jsou jeho hlavní tváře, zejména...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Plánovaný chodník i obytný komplex v části Zlína budí vášně

Radnice řeší změnu územního plánu v lokalitě Boněcko ve zlínské části Příluky. Dotkne se i pozemku rodinného domu...

Kam s novou internou? Projektant nedoporučil místo po prádelně

Nový centrální pavilon v Baťově nemocnici ve Zlíně nemusí stát na místě bývalé prádelny, jak se dosud vždy říkalo. S...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Obsluha kasina si nechávala část výher, za pět měsíců měla půl milionu

Víc než půl milionu korun zpronevěřila osmatřicetiletá žena z obce poblíž Zlína, když si jako obsluha kasina nechávala...

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

  • Další z rubriky

Mířil pistolí na hlídku, po varovném výstřelu se ukryl v průmyslovém areálu

V rožnovském průmyslovém areálu hledaly v neděli v podvečer policejní hlídky třiačtyřicetiletého ozbrojeného muže....

Z Tomáše Bati jsme udělali kapitalistu až po revoluci, říkají historici

Premium Historik Michal Stehlík a publicista Martin Groman uvažují o moderní historii Zlína a jeho baťovské identitě. Společně...

Těžba štěrkopísku u úřadu opět prošla. Vodu budeme bránit dál, zní z obcí

Český báňský úřad zamítl odvolání obcí a znovu potvrdil dobývací prostor pro těžbu štěrkopísku v katastru Uherského...

Zlínský zimní stadion čekají jen menší opravy, velká proměna padla

Zlínský magistrát se pustil do rekonstrukce Zimního stadionu Luďka Čajky, který vlastní. Firma vyměnila staré mantinely...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Aerolinky ruší tisíce prázdninových letů. Pilot vysvětluje proč

Tisíce zrušených letů, mnohahodinové fronty, vyčerpaný personál ostřelovaný výpověďmi. Současné letectví je v těžké...

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Kladivo na ruské dělostřelectvo. HIMARS se zapojil do bojů

Americký dělostřelecký systém HIMARS, po kterém Ukrajina volá už několik týdnů, byl konečně dopraven k bojujícím...

Někde bědují nad benzinem, jinde už hladoví. Zdražování pociťují lidé všude

To, že je všechno dražší a že pravděpodobně bude ještě o něco hůř, se rozhodně netýká jen Česka. Britský deník The...

Tradiční hluboká orba vadí Bruselu. Čeští farmáři mohou přijít o peníze

Premium Jarní ječmen, který se používá v pivovarnictví a sladařství, ztratí kvalitu. Česká pole už nebudou jako dřív a farmáře...