Pátek 30. září 2022, svátek má Jeroným, Ráchel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 30. září 2022 Jeroným, Ráchel

Zpoždění, chladno i jízda zdarma. Vlaková revoluce začala rozpačitě

  11:28
Zlínský kraj zvažuje udělení pokut firmě Arriva vlaky, která od neděle zajišťuje veřejnou drážní dopravu na několika tratích v regionu. Zejména v pondělí nabírala část spojů dopravce zpoždění v desítkách minut, v některých vlacích navíc dál nefunguje odbavovací systém.

Zlínský kraj začal v části Zlínského kraje využívat služeb dopravce Arriva vlaky. | foto: Zdeněk Němec, MAFRA

Je pár minut před půl osmou ráno, první pracovní den největší revoluce ve vlakové dopravě ve Zlínském kraji. Rozhodli jsme se vyzkoušet, jak se společnost Arriva zapojila do regionální dopravy a nahradila část spojů, které dlouhodobě obsluhovaly dosud monopolní České dráhy.

Výsledek? Řada cestujících jela zadarmo, protože jízdenku nebylo možné pořídit ve vlaku ani u okénka.

Nového dopravce vybral Zlínský kraj na základě veřejné soutěže. Arriva teď jezdí na trasách na Valašsku, Uherskobrodsku a Uherskohradišťsku.

Vydali jsme se na nádraží v Nezdenicích, kde čekáme na spoj Bylnice – Staré Město u Uherského Hradiště. Odjezd má v 7.39. Je o dvacet minut méně a vlak, který měl z nádraží v tuto chvíli odjíždět na opačnou stranu do Bojkovic, má 15 minut zpoždění.

Nádražní budova je zamřížovaná, není k dispozici čekárna ani prodejní okénko, jízdenku bychom tím pádem měli koupit bez přirážky přímo ve vlaku. Prodej cestovních dokladů je aktuálně ukončen také v nedalekých obcích Šumice, Záhorovice a Bojkovice, ale i jinde v kraji.

V Nezdenicích na budově funguje alespoň odjezdová světelná tabule a informace o aktuální situaci hlásí dopravce z reproduktoru.

„Omlouváme se za zpoždění, které je způsobeno křižováním vlaků na jednokolejné trati,“ vysvětluje.

„Černí“ pasažéři

Stříbrná souprava společnosti Arriva přijíždí se zhruba desetiminutovým zpožděním.

PŘEHLEDNĚ: Jízdenka Zlínského kraje bude jen papírová, platí i na rychlíky

„Běžte si až úplně dozadu, tady pořád zlobí topení,“ upozorňuje při nástupu průvodčí.

Vlak je téměř obsazený, cestující sedí v bundách. Vagon je prostorný, čistý, sedadla pohodlná, u stolku dostatek místa. Uprostřed sedaček je dopravcem slíbená zásuvka, wi-fi připojení je ale pomalé nebo nefunguje.

Průvodčí lístky nekontroluje, takže do Uherského Brodu přijíždíme zdarma jako černí pasažéři. Po dotazu pak vysvětluje, že software, který k prodeji jízdenek ve vlaku potřebuje, zatím není funkční. Těch, kdo cestovali bez jízdenky, tedy bude víc.

Problémy s firmou, která odbavovací pokladny dodala, později potvrzuje i mluvčí Arrivy Martin Farář.

„Problém se snažíme odstranit, pokladny na nádražích bychom měli zprovoznit už brzy. Prodej ve vlaku nedokážeme časově odhadnout,“ konstatoval.

V nádražní budově v Uherském Brodě jsou okénka otevřená. Na cestu zpět je tedy potřeba zakoupit lístek tady. U přepážky s lehce přehlédnutelným nápisem Arriva ale znovu nejsme úspěšní.

„Tady se prodávají jízdenky na Arrivu, ale nefunguje nám systém, tak vám ji neprodám. Ale když nasednete do vlaku, tak ji prodá stevard,“ radí prodavačka.

Zlínský kraj zvažuje pokutu pro Arrivu

Zlínský kraj zvažuje udělení pokut firmě Arriva vlaky, která od neděle zajišťuje veřejnou drážní dopravu na několika tratích v regionu.

Podle náměstka hejtmana Pavla Botka (KDU-ČSL) si kraj pravděpodobně v lednu nechá zpracovat evidenci vydaných jízdenek.

„Zjistíme, kolik lidí průměrně jelo zdarma, a tuto částku v uvozovkách vyfakturujeme Arrivě. Pokud se situace v krátkém období nezlepší, samozřejmě sáhneme i po uplatnění sankcí plynoucích ze smlouvy. Jsou to částky v řádu tisíců až stovek tisíc korun,“ řekl dnes Botek.

Závada na odbavovacím systému vznikla podle mluvčího Arrivy Jana Holuba poté, co dodavatel poslal firmě jeho novou verzi, v níž byly chyby.

„Paradoxně v novějších nízkopodlažních motorácích se zařízení špatně spojovalo s wi-fi a kvůli tomu nebylo možné jízdenky ve většině případů vydávat. Proto cestující jezdili na náš účet a my kraji výpadek v tržbách zaplatíme ze svého, protože tržby jdou za krajem. Mělo by se to postupně zlepšovat, od výrobce máme přislíbeno, že by to mělo být v nejbližších dnech a hodinách, abychom byli schopni normálně cestující odbavovat,“ uvedl Holub.

Podle jednatele společnosti Koordinátor veřejné dopravy Zlínského kraje (KOVED) Tomáše Nedbala už dnes jezdí většina vlaků Arrivy na čas, případně s drobným provozním zpožděním.

„Zpoždění registrujeme, vznikají při spojování našich jednotek, kdy jsme se s našimi mechaniky snažili vymyslet lepší způsob promazání spojovacích zařízení, aby bylo vše rychlejší. Je tam i čekání na přípojné vlaky, jsou tam vyhlášeny čekací doby, které nechceme porušovat,“ uvedl Holub. (ČTK)

Zkoušíme proto výdejní okno Českých drah. Starší žena si u něj vyřizuje vrácení slevové karty, která po změnách od 15. prosince přestala v regionální dopravě platit.

„Cestující se často ptají na možnost dalšího využívání těchto aplikací, ale k hromadnému vracení zatím nedochází,“ informoval mluvčí ČD Radek Joklík.

Paní za pokladnou nemá s prodejem jízdenky na cestu s jiným dopravcem žádný problém. Ještě vysvětluje, že jde o lístek s nově zavedeným tarifem Zlínského kraje. Odpovídá tomu i cena. Devět kilometrů do Nezdenic stojí 18 korun, tedy devět korun jako nástupní částka a k tomu koruna za každý kilometr.

Vlak má znovu zhruba 15 minut zpoždění oproti jízdnímu řádu.

„Dívali jsme se do protokolu a zjistili, že naše vlaky nabraly zpoždění proto, že jsme čekali na expresní vlaky Českých drah. A protože trasy jsou pak jednokolejné, tak na sebe vlaky musely navzájem čekat a nabraly deset patnáct minut,“ objasnil Farář.

Podle ČD bylo zpoždění naopak vyvolané čekáním na vlaky jiného dopravce.

Na cestu zpět do Nezdenic přijíždí do Brodu jiná souprava s německým nápisem Nevstupovat. Ve vlaku je teplo, kabát ale u našich sedadel není kam pověsit. Nenašli jsme zásuvku a s připojením na internet je to podobné.

Mladá stevardka kontroluje jízdenku pohledem. Žádnou pokladnu u sebe ale nemá, takže cestujícím, kteří si doklad nekoupili na nádraží, ho neprodá. Vlakem tak jedou další lidé zdarma.

S různými problémy se v pondělí potýkali cestující téměř po celé republice. Až hodinové zpoždění nabíraly nejen vlaky nového dopravce, ale také ČD. Kritika tak rostla.

„Pokud v tomhle hodláte pokračovat, tak tím nikdo jezdit nebude. Lidé potřebují ráno stihnout návazný vlaky na Prahu,“ postěžoval si na sociální síti Arrivy jeden z cestujících.

Autor:

Komunální a senátní volby 2022

Komunální volby se konaly 23. a 24. září. Ve stejném termínu bylo i první kolo voleb do třetiny Senátu, ve druhém kole 30. září a 1. října se bude rozhodovat v obvodu Kroměříž

Výsledky pro: Kroměříž, Uherské Hradiště, Zlín, Vsetín, Hluk, Kunovice, Uherský Brod, Osvětimany, Suchá Loz, Rožnov p. Radhoštěmostatní

  • Nejčtenější

Ve Vsetíně pouští ANO post starosty Čunkovi. Voliči ho chtějí, vysvětluje

Do čela Vsetína by se měl podle středečního memoranda dostat Jiří Čunek, senátor a bývalý starosta města a exhejtman...

Jiří Čunek je druhý. Na volitelném místě bych dostal hlasů víc, míní

Mile překvapený je z výsledku voleb lídr vsetínské kandidátky hnutí ANO Pavel Bartoň. Ve volbách získal 2 196...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Podezřelé úmrtí stařenky v Uherském Hradišti nebyla vražda, ukázala pitva

Policie propustila ze zadržení muže podezřelého z vraždy devětaosmdesátileté ženy v Uherském Hradišti. Případ policisté...

Sestry v akci. Snad brzy potkáme i Zlatana, věří Češky v AC Milán

Premium Představte si dvě sestry – dvojčata –, co s kluky ze vsi hrají fotbal za maličký oddíl Sokol Poličná. A tuze dobře....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Znovuzrození rivality. Hokejisty Zlína a Vsetína čeká po letech derby

Hokejové derby mezi Zlínem a Vsetínem je zpátky. Ožívá tak dávné soupeření obou klubů, které začalo v 90. letech....

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Jiří Čunek je druhý. Na volitelném místě bych dostal hlasů víc, míní

Mile překvapený je z výsledku voleb lídr vsetínské kandidátky hnutí ANO Pavel Bartoň. Ve volbách získal 2 196...

Podezřelé úmrtí stařenky v Uherském Hradišti nebyla vražda, ukázala pitva

Policie propustila ze zadržení muže podezřelého z vraždy devětaosmdesátileté ženy v Uherském Hradišti. Případ policisté...

Střet názvů umělecké přehlídky neřeší, místo rivality chtějí spolupracovat

Konají se nedaleko od sebe a mají naprosto shodný název: Setkání-Stretnutie. Přehlídky současného českého a slovenského...

Na Novém Šaumburku našli poklad. Vzácné pečetidlo je velké jako mince

Dobrovolníci ze Spolku hradu Nový Šaumburk objevili další historický unikát. V hloubce asi pětadvaceti centimetrů pod...

Mary Kay je 25 let na trhu! Vyhrajte a oslavte to společně s námi
Mary Kay je 25 let na trhu! Vyhrajte a oslavte to společně s námi

Mary Kay slaví 25. výročí na českém a slovenském trhu. To už je pořádný důvod k oslavě a při té příležitosti jsme si pro Vás připravili soutěž o...

RECENZE: Pro Pokáče byla O2 arena příliš velkým soustem

Z hlediska návštěvnosti skončil koncert písničkáře Pokáče v O2 areně maximálním úspěchem - pár hodin před začátkem...

Přístroje zjistily výbuchy u Nord Streamu. Úmyslný čin, tvrdí Švédsko

Švédské a dánské měřicí stanice v pondělí zaznamenaly masivní podmořské výbuchy, a to v místech, kde z plynovodu Nord...

Úmrtní list Alžběty II. odhalil příčinu i čas smrti královny

Britská královna Alžběta II. zemřela na stáří. Vyplývá to z jejího úmrtního listu, který ve čtvrtek zveřejnil skotský...

Příběh Marty: Syn si přivedl domů přítelkyni, je to líná špindíra

Se synem jsme měli vždycky hezký vztah. Naším společným plánem bylo, že jednou s námi zůstane žít v našem domě v...

Slovensko vře kvůli cenám elektřiny. Největší výrobce hrozí bankrotem

Největšímu výrobci elektřiny na Slovensku, společnosti Slovenské elektrárne, se příčí dodávání elektřiny slovenským...