Pátek 29. září 2023, svátek má Michal
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 29. září 2023 Michal

Raději dejme peníze mladým lékařům a opravme nemocnici, říká lídr SPD

  18:00
Je jedním ze tří lékařů na prvních místech kandidátek stran do krajských voleb. I to ukazuje, že hlavním tématem voleb ve Zlínském kraji je nová nemocnice. Lékař Vladimír Zlínský z hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) ji ale nepodporuje. Raději by začal opravovat stávající areál.

Vladimír Zlínský je jedničkou kandidátky SPD v krajských volbách a zároveň lékařem působícím v soukromé zdravotnické společnosti. | foto: Zdeněk Němec, MAFRA

„Nová nemocnice bude pro kraj obrovská ekonomická zátěž v době, kdy je budoucnost velmi nejistá. Nevíme, do čeho se řítíme. Říká se, že je dobré se krizí proinvestovat, ale já bych byl opatrnější,“ uvažuje Vladimír Zlínský.

Jste lékař s příjmením Zlínský. Nejde ze strany SPD tak trochu o marketing?
Může to hrát nějakou roli, ale doufám, že nejsem jen marketingový tah, mám také nějaké schopnosti a dokážu je předvést, což se ukáže třeba v předvolebních debatách a nakonec ve volebním výsledku.

Nebo na vás padla volba proto, že hlavním tématem voleb bude nová nemocnice?
To bylo také důležité hledisko. Dostal jsem důvěru vedení našeho hnutí a členů krajské organizace SPD. Je pravda, že i ČSSD a Trikolóra mají jako jedničky lékaře. Jako doktoři máme zkušenosti z lékařského prostředí, které teď můžeme využít.

Jaký je váš postoj k nové nemocnici, kterou prosazuje hejtman Jiří Čunek?
Spíše negativní. Pro mě je primární personální otázka. Pracoval jsem v nemocnici ve Zlíně, v Uherském Hradišti i v Kroměříži. Nepochybně je důležité mít dobré lékařské vybavení a pracovní prostředí, ale bez motivovaných a erudovaných lidí je supermoderní špitál k ničemu. Když nám před časem pánové Šamaj (Martin Šamaj – bývalý manažer Penty, který je autorem záměru na novou nemocnici ve Zlíně) s Čunkem přednášeli tři hodiny o nové nemocnici, vypadalo to velice pěkně. Ale pak řekli, že nová nemocnice má vyřešit i personální problém s lékaři. Mají představu, že nejlepší odborníci z Česka i z Evropy přijedou pracovat do Zlína. Já tomu ale nevěřím.

Předvolební rozhovory

MF DNES přináší před krajskými volbami sérii rozhovorů s lídry hlavních stran a hnutí v regionu. Pořadí rozhovorů se odvíjí od posledního republikového výsledku sněmovních voleb.

Zatím vyšlo:

Jaromír Bernátek (Trikolóra): Na novou nemocnici Zlínský kraj nemá peníze

Petr Gazdík (STAN): Volby nejsou jen o nemocnici

Jiří Čunek (KDU-ČSL):
O nemocnici se bude po volbách mluvit jinak

Olga Sehnalová (ČSSD): Pochválit hejtmana Čunka? Nemám za co

Ivan Mařák (KSČM): Nevím, kde chce Zlínský kraj na novou nemocnici vzít

Jaké řešení prosazujete?
Opravit starou nemocnici, přičemž v první fázi by to nemuselo stát tolik peněz a kraj má něco našetřeno. Část peněz by si kraj měl ponechat na řešení personální krize. Mladí lékaři odcházejí ze lepšími penězi. Udržet je tady můžou jenom vyšší platy a sdílná atmosféra na oddělení. Starší doktoři by se měli těm mladším více věnovat. Ještě větší krize však bude v ambulantní složce. Průměrný věk praktických lékařů v Česku je 56 let, u pediatrů ve Zlínském kraji dokonce 59 let. A nikdo neví, kdo je nahradí. Podobná je situace u některých odborností ambulantních specialistů a u stomatologů. To je obrovský problém.

Zastupitelé za SPD ale při hlasování novou nemocnici podpořili. Jak se k tomuto tématu staví vaši členové?
Těžko se to posuzuje, ale spíše jsou proti. Odhadem v poměru 60 ku 40 procentům. Naši dva krajští zastupitelé jsou ale zase přesvědčeni, že nová nemocnice je dobré řešení. Mají takový názor a já ho respektuji, i když si myslím něco jiného. Celé volby budou referendem o nemocnici.

Může dění kolem nemocnice Čunkovi ve volbách uškodit?
Já hejtmana svým způsobem obdivuji. Takových lidí je v naší politice málo. Vystupuje sebevědomě, dokáže si věci obhájit. Hned tak něco ho nevykolejí. Silná osobnost ale může mít problém s komunikací s ostatními lidmi. A to je případ hejtmana. Snaží se dominovat spíše než domlouvat. Tlačí příliš na pilu. Celkově mu proto může nová nemocnice spíše ubrat hlasy.

A co povolební koalice proti nové nemocnici, je to podle vás reálné téma?
Je možné, že vznikne, nabízí se to. My se ale takových jednání neúčastníme. Některé strany se vůči nám vymezují a říkají, že s námi do koalice nepůjdou. To my neděláme. Nám záleží na lidech a na programu. Ideologie není na kraji prvořadá.

Je možné vaši vlasteneckou ideologii v kraji nějak uplatnit?
Chceme, aby ve Zlínském kraji pracovali především naši spokojení lidé. A nechceme, aby tady působily zpolitizované neziskové organizace, které obhajují imigraci z islámských zemí. To je naše vlastenectví.

Vladimír Zlínský

Lídr hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) se narodil v roce 1964. Vystudoval Lékařskou fakultu Masarykovy univerzity v Brně. Má atestaci z oboru otorhinolaryngologie (ušní-nosní-krční). Působil v nemocnicích ve Zlíně, Kroměříži či Uherském Hradišti a dvanáct let v soukromé ambulanci v Otrokovicích. V současnosti pracuje u soukromé zdravotnické společnosti. Je také městským zastupitelem ve Zlíně za hnutí SPD, jehož je členem od roku 2018.

V kraji se ale nic takové neděje. Není to jen virtuální problém?
Nazval bych to spíš potenciálním problémem. Musíme se k němu vymezit, protože od nás není daleko. Časem se k nám může přelít. Jde o preventivní krok. Nebudu proti nikomu vystupovat agresivně, současně však nechci, aby naše děti byly ovlivňovány jednostranně.

Řada stran a hnutí nechce spolupracovat s KSČM a SPD, což vám zavírá dveře do koalice, ne?
Možná zavírá. Ale rozhodující budou volební výsledky. Pokud nás budou potřebovat do koalice, tak s námi budou muset jednat. Já můžu jen dokazovat, že nejsme extremistická strana, jak někteří tvrdí. Je to jen nálepka, kterou nám někdo z nějakých důvodů dal. Potýkám se s tím neustále. Jsem městský zastupitel ve Zlíně a tamní rada nás dala do klatby, nejsme v žádné komisi ani výboru. Jsme izolovaní.

Podle politologů vás často volí lidé, kteří mají blízko k pravicovému extremismu.
Kdybych byl extremista a vyzýval k násilí, tak bych byl nebezpečný. Ale takový nejsem. Nic takového nedělám. A je třeba říci, že existují také levicoví extremisté. A víme, koho volí. Nechci tu stranu jmenovat, ale to nikomu nevadí. Jejich slovo má ve sdělovacích prostředcích větší váhu než naše. Jsou chráněni, zatímco my pranýřováni.

Jak se může do voleb promítnout koronavirus?
Velmi. Počet nemocných stále roste. Starší lidé se budou bát přijít k volbám, což může jejich výsledek zásadním způsobem ovlivnit. Pokud přijde jen mladší a střední generace, tak se třeba dočkáme velkého překvapení.

Autor:
  • Nejčtenější

Řidič po hádce u supermarketu vytáhl zbraň, druhého střelil do nohy

Krátce po páteční 13. hodině vyjížděli záchranáři k postřelenému muži u supermarketu v Uherském Hradišti. Podle prvního...

Stokrát silnější než morfin, žena zemřela po užití náplasti s fentanylem

Po aplikaci náplasti s obsahem fentanylu zemřela šestatřicetiletá žena ze Zlínska. Tragický případ ukazuje na to, že...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nadaný malíř volil raději smrt, než by riskoval slabost při výsleších

Před sto lety se narodil talentovaný malíř a odbojář Václav Chad. Bylo mu pouhých jednadvacet let, když jej zastřelilo...

Rekordní selanka, bavily se obě Slavie. Dýmovnice byly přepálené klobásy

Můžou být spokojeni vítězové i poražení? Středeční pohárový zápas dvou Slavií ukázal, že ano. Pražská si po nechutném...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dopravní peklo skončilo, stavbaři opravili příjezdovou cestu do Zlína

Dobrá zpráva pro řidiče mířící do krajského města. Po pěti týdnech je hotová oprava silnice ve Zlíně-Malenovicích,...

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Při výchově sourozenců nejde být úplně spravedlivý, vysvětluje psycholožka

Premium Do pracovny za ní chodí rodiče, kteří tápají ve výchově ratolestí, řeší komplikované vztahy sourozenců či výchovu...

Jsme firma na zážitky. Ředitel Sparty Křivda o Priskem i novém stadionu

Premium Dodnes ho zabolí nohy, když si vzpomene, jak hrála Sparta naposledy v Edenu. V loňském derby dostala takovou...

Robot posunul Zlín do operační VIP zóny. Zákroky budou pro pacienty šetrnější

První operace už je naplánovaná. Uskuteční se 6. října a primář zlínské urologie Martin Kučera při ní onkologicky...

Vzácný orel stepní zamířil na Kroměřížsko, lákali ho hraboši na polích

Pro odborníky byl nejdřív hádankou. Zvláštního ptáka, který lovil na přelomu srpna a září v polích mezi Skašticemi a...

Dopravní peklo skončilo, stavbaři opravili příjezdovou cestu do Zlína

Dobrá zpráva pro řidiče mířící do krajského města. Po pěti týdnech je hotová oprava silnice ve Zlíně-Malenovicích,...

Vzácné textilní tapety na zámku v zoo Lešná chrání speciální tkanina

Zlínská zoologická zahrada v Lešné pokračuje v záchraně vzácných textilních tapet z konce 19. století. Zdobí sedm...

Kojenecké lahvičky, které šetří přírodu? Vyzkoušejte je s námi zdrama!
Kojenecké lahvičky, které šetří přírodu? Vyzkoušejte je s námi zdrama!

Jestli máte doma malé miminko a zároveň je pro vás důležitá starost o naši planetu, pak rozhodně otestujte nové kojenecké lahve NUK For Nature s...

Jiří Paroubek se potřetí oženil, expremiér si vzal bývalou poslankyni ČSSD

Po opožděné páteční oslavě svých 71. narozenin se bývalý premiér Jiří Paroubek o víkendu oženil, tentokrát už potřetí....

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Žiju se ženou, přiznala farářka ze StarDance Martina Viktorie Kopecká

Farářka Církve československé husitské Martina Viktorie Kopecká (37), která zaujala televizní diváky v soutěži...

Toxická laguna v Rumunsku pohlcuje vše živé. Katastrofa není daleko

V té krajině není nic lidského, a nebýt věže kostela, která ční z bahnité hmoty, ani by tu nic přítomnost člověka...

Těchto pět věcí řidiči v Česku ignorují nebo je neumějí. Děláte je také?

Každý řidič má nějaký zlozvyk. Někdo špatně pracuje se spojkovým pedálem, jiný málo sleduje zpětná zrcátka, další se...