Vracely se mi půjčky, odmítl otec lihového bosse praní špinavých peněz

  14:30aktualizováno  14:30
Kde si Vladimír Březina, otec šéfa lihové mafie Radka Březiny, přišel na více než 440 milionů korun, které mu během let přistály na účtu? U zlínského soudu, kde mu za legalizaci výnosů pocházejících z trestné činnosti hrozí až osmileté vězení, tvrdil, že to nejčastěji byly vrácené půjčky.

Vladimír Březina u zlínského okresního soudu. | foto: Zdeněk NěmecMAFRA

„Většinou to byly částky menší - milion a půl, dva miliony. Bylo to mockrát, opakovaně,“ řekl Vladimír Březina, který dnes u zlínského soudu znovu odmítl, že by věděl o rozsáhlých nelegálních obchodech s lihem organizovaných jeho synem Radkem.

Připustil účast na transakcích v hodnotě stovek milionů korun, označil je však za zcela legální.

Uváděl, že léta půjčoval mnoha lidem včetně Radka Březiny a firem, které jeho syn ovládal. Mimo jiné šlo o Morávia-Chem vyrábějící autokosmetiku nebo Slovákia-Chem, kde působila jako jednatelka Březinová.

Připustil, že mu syn splátku půjčky poslal například z účtu Likérky Drak. „Radek mi tvrdil, že s nimi má Morávia-Chem nějaké nevyřízené účty,“ uvedl.

O tom, že jeho syn ovládal likérky, se prý dozvěděl, když ho začala stíhat policie.

Vladimír Březina řekl, že mu dlužníci mnohdy vraceli peníze v hotovosti.

Fotogalerie

„Vybírali to oblastní správci, předali to účetní, ta to vložila na účet, nebo se to dostalo ke mně,“ řekl.

Mohlo se podle něj stát, že následně vkládaly peníze na jeho účet obžalované asistentky Kristýna Mazurová a Kateřina Míčková. „Ale spíše ne, byly to menší objemy,“ dodal.

Mazurová a Míčková jsou spolu s manželkou Radka Březiny Stanislavou rovněž obžalované.

Mazurová podle spisu zajistila 67 vkladů za 127 milionů. Míčková je obžalovaná za 60 vkladů ve výši 78 milionů (více čtěte v článku Za praní stamilionů z černého lihu soudí Březinova otce, ženu i sekretářky).

Svůj majetek v letech 2005 a 2006 získaný vlastním podnikáním v nákupu a prodeji elektroniky odhadl Vladimír Březina na 600 až 700 milionů. Potvrdil, že za ně nakupoval akcie firem nebo nemovitosti, často prý na radu Radka Březiny.

Nakupovali cenné papíry i nemovitosti

Státní zástupce viní Vladimíra Březinu, manželku lihového bosse Stanislavu Březinovou a obě asistentky z legalizace výnosů pocházejících z trestné činnosti. Hrozí jim až osmileté vězení, vinu ale popírají. Škoda je vyčíslena na půl miliardy korun.

Obžaloba tvrdí, že se čtveřice na praní špinavých peněz podílela mezi lety 2005 až 2013. Podle žalobce Radka Bartoše se snažila peníze zlegalizovat nákupem cenných papírů, nemovitostí a obchodních podílů.

Vladimír Březina si podle spisu díky tomu přišel na více než 440 milionů, Březinová na více než 42 milionů korun a přes 18 milionů korun šlo i ve prospěch samotného Radka Březiny.

Mazurová s Míčkovou požádaly dnes o konání hlavního líčení v jejich nepřítomnosti, trestní senát jim vyhověl.

Vyšetřovatelům se v kauze podařilo zajistit majetek obžalovaných a dalších lidí ve výši kolem 400 milionů korun.

Radek Březina byl v červnu 2017 pravomocně odsouzen za rozsáhlé nelegální obchody s nezdaněným lihem k třináctiletému vězení. Způsobenou škodu vyčíslil vrchní soud na 5,6 miliardy korun (více v článku Lihový boss Březina snížení trestu nevybojoval).

Spolu s Březinou si nepodmíněné tresty za podvody s lihem odpykávají čtyři muži, u dvou dalších ještě soudy pravomocný rozsudek nevynesly.

Březinovu bratrovi Tomášovi snížil Nejvyšší soud původní šestiletý trest na 3,5 roku, před časem byl z vězení podmínečně propuštěn (viz též Tomáš Březina pomohl rozkrýt lihovou mafii, z vězení vyšel na podmínku).

Hlavní líčení týkající se praní špinavých peněz by mělo pokračovat až do května.

Autoři: , ,

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Po střetu s autem zůstal kamion zaklíněný do domu, jeden člověk zemřel

V Lužné se osobní auto srazilo s kamionem, ten po střetu narazil do verandy...

Kvůli vážné nehodě byla několik hodin uzavřená silnice I/57 v Lužné na Vsetínsku. Hasiči tam vyprošťovali kamion, který...

KOMENTÁŘ: Proč fotbalová liga v novém fanoušky neláká

Tvrdé souboje provázely souboj o titul mezi Slavií a Plzní.

Když tenis před téměř padesáti lety na konci vyrovnaného setu zavedl zkrácenou hru zvanou tie-break, aby nedocházelo k...

VIDEO: Po prudkých deštích mají lidé na Valašsku vytopené domy

Bleskové povodně způsobil vodní tok Senina v Ústí u Vsetína.

Bleskové povodně vyvolané prudkými dešti zasáhly Valašsko. Na Senici v Ústí na Vsetínsku a Lutonince ve Vizovicích na...

Zlín - Boleslav 3:1, vítězové nakročili do Evropy, dva góly dal Poznar

Tomáš Poznar (vpravo) ze Zlína se raduje se spoluhráči z gólu v duelu s Mladou...

Zlínští fotbalisté nakročili ke kvalifikačnímu utkání o postup do 2. předkola Evropské ligy. V úvodním finále skupiny o...

Cestujícímu vadilo zastavení na červenou, řidiči autobusu dal ránu pěstí

Ilustrační snímek

Až dvouleté vězení hrozí muži ze Zlína, který v opilosti napadl řidiče autobusu. Nejprve mu za jízdy bezdůvodně...

Další z rubriky

VIDEO: Po prudkých deštích mají lidé na Valašsku vytopené domy

Bleskové povodně způsobil vodní tok Senina v Ústí u Vsetína.

Bleskové povodně vyvolané prudkými dešti zasáhly Valašsko. Na Senici v Ústí na Vsetínsku a Lutonince ve Vizovicích na...

Spor o platby za školáky má řešení, starostové našli kompromis

Základní školu Hudcova v Brně navštívil na začátku nového školního roku ministr...

V kauze kolem základní školy v Mysločovicích zřejmě přece jen vyhrají školáci. Pět ze šesti obcí, kterých se spor týká,...

Za zneužití školaček čeká muže místo podmínky pětileté vězení

Ilustrační snímek

Mimořádné snížení trestu pod spodní hranici sazby zamítl odvolací soud v případu znásilnění, pohlavního zneužívání a...

Najdete na iDNES.cz