Středa 22. března 2023, svátek má Leona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 22. března 2023 Leona

Čidla, kamery i sektory. Výroba granátů ve Vrběticích by měla být bezpečná

  17:13
V muničních skladech ve Vrběticích na Zlínsku, kde před devíti lety došlo k silným explozím, se začnou vyrábět granáty. Místní, kteří mají tragédii stále v živé paměti, se k záměru staví negativně. Firma Colt CZ, která tu bude zbraně určené armádě vyrábět, obavy rozptyluje a tvrdí, že objekt bude dokonale zajištěn.

Nízká šedá budova s číslem B 22 téměř splývá s okolním zalesněným terénem. Je obehnaná plotem s ostnatým drátem, na střeše jsou vysoké hromosvody a na všech oknech jsou mříže. Právě tady, v areálu muničních skladů ve Vrběticích, by se zhruba za rok měly začít vyrábět ruční granáty pro českou armádu.

„Měli jsme tady odborníky, kteří objekt shledali jako naprosto vyhovující, dokonce nadstandardně. Bude se tady vyrábět jedno procento množství, které tady bylo před explozemi v roce 2014. Předpokládáme výrobu deseti tisíc kusů granátů měsíčně,“ upřesnil jednatel firmy Colt CZ Defence Solutions Petr Vávra.

Právě tato společnost má zakázku za více než 400 milionů korun získat. Smlouva by měla být podepsaná v únoru a výroba je situovaná do jedné ze tří budov, které v areálu skladů patří státnímu Vojenskému technickému ústavu výzbroje a munice (VTÚVM) Slavičín. Budova je vzdálená asi 1 200 metrů od prvního obydleného domu.

Pro obyvatele i starosty okolních obcí, kteří mají v živé paměti opakované výbuchy skladů před devíti lety i sliby zástupců několika vlád, že v areálu už žádná výroba munice nebude, to před měsícem bylo nepříjemné překvapení.

Lidé o zahájení výroby nevěděli

„Považuji za chybu, že starostové nebyli ze strany ministerstva dopředu dostatečně informováni. Byli informováni naším pouze bývalým panem ředitelem o plánu VTÚ kolaudovat zde naše objekty s tím, že budou určeny pro zpracování a skladování výbušnin a munice. Nevěděli ale o zahájení výroby,“ vysvětlil ředitel divize munice Michal Frejlich.

Podle něj už firma se starosty mluvila, chce jim prostory ukázat a také se chystá na setkání s hejtmanem Zlínského kraje Radimem Holišem.

Lidi v obcích kolem Vrbětic zaskočily nové plány na výrobu granátů

„To je pravda, že nás s tím seznámili. Ale mezi našimi obyvateli to stále velkou podporu nemá. Lidé se k tomu staví negativně,“ naznačil starosta Haluzic František Marecký s tím, že v následujících týdnech chystá veřejné setkání občanů se zástupci firem.

Ti by je chtěli ujistit, že budova výroby je zabezpečená mnohem lépe, než tomu bylo v roce 2014. Předloni byla revitalizovaná tak, aby odpovídala novým zpřísněným zákonným požadavkům z roku 2017, navíc je zkolaudovaná Báňským úřadem i Policií ČR k účelu zpracování výbušnin a munice.

V jeden čas se tady smí pracovat jen s takovým množstvím trhaviny, která nemůže způsobit závažnou havárii. V jednom granátu je 23 gramů trhaviny.

„Výhodou je, že se nacházíme v terénní vlně, tudíž všechny obytné objekty jsou vždy za kopcem. Případná rázová vlna nemůže žádný takový objekt zasáhnout. Díky sníženým obložnostem a parametrům garantujeme, že případná mimořádná událost nezasáhne perimetr větší než 170 metrů,“ ujistil Frejlich.

Objekt budou hlídat čidla i kamery

Za plot, který budovu chrání, se nedostane nikdo jiný, než 20 pracovníků VTÚVM, kteří jsou pro tuto práci určení a mají základní nebo vyšší pyrotechnický průkaz. Kdokoliv další potřebuje speciální písemné povolení vedení.

„Tady ve Vrběticích budou probíhat tři hlavní procesy. Tělo granátu se zde naplní trhavinou a uzavře a poté se zkompletuje hlava zapalovače s detonátorem. Pak se to zabalí tak, že tělo a hlava budou odděleně, tedy nemůže dojít k jakékoli iniciaci,“ doplnil Vávra.

Budova má nainstalovaná také seskoková čidla na stropech, takže v případě vzdušného výsadku ostraha zjistí, že se někdo po střeše pohybuje. Jsou tu také pohybová čidla, kamerový systém uvnitř objektu, elektronické snímače uvnitř oken, protirozbitné folie v oknech a dveře, které mají vysokou míru bezpečnosti proti vniknutí.

Uvnitř je prostor rozdělený tak, aby v případě mimořádné události nedošlo k přenosu detonace na jinou než danou místnost, ve které se havárie stala.

Celý areál muničních skladů ve Vrběticích, který má rozlohu asi 360 hektarů, patří státu. O lesy se starají Vojenské lesy a statky. Žádná jiná firma kromě VTÚVM tady nesídlí a nevyrábí munici.

Autor:
  • Nejčtenější

Látka od nábytkářů a 3D podpatky. Inaugurační lodičky první dámy dodal student

Lodičky, které obula na slavnostní inauguraci manželka prezidenta Eva Pavlová, vytvořil mladý designér a doktorand...

Muž souzený za tragický výbuch domu přiznal, že navrtal plynové potrubí

Okresní soud v Kroměříži se začal zabývat jednou z nejtragičtějších událostí posledních let v kraji. Muž, který podle...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ostudná místa Zlínského kraje: bývalý soud i devadesátkové Šmoulí město

Seriál Zlínu se někdy přezdívá „město zeleně“ a je v něm možno nalézt řadu hezkých a opravených zákoutí. Zároveň ale platí, že...

PONEDĚLNÍK: Co vyvádíte? Pošpiněný odkaz Olayinky, Fillův úlet. A kdo padat nemusel?

Na všech frontách napětí. Fotbalová liga míří do finiše základní části a je snad ještě napínavější a vyrovnanější než...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Inspektor měl hned jasno, řekl soudu technolog firmy obviněné z otravy Bečvy

Hned při první kontrole, na kterou po havárii na Bečvě v září roku 2020 dorazila Česká inspekce životního prostředí...

Deváťáků v kraji je nejvíc za deset let, míst na školách je ale dost

Z devátých tříd letos vyjde ve Zlínském kraji 5 860 žáků, což je o 570 více než loni. Je jich ale pořád méně než míst...

Máte rádi bílé maso? Opilá žena nesmyslnými telefonáty blokovala tísňovou linku

Silně podnapilá žena z Otrokovic opakovaně volala na tísňovou linku policie a zdravotnické záchranné služby. Během...

Látka od nábytkářů a 3D podpatky. Inaugurační lodičky první dámy dodal student

Lodičky, které obula na slavnostní inauguraci manželka prezidenta Eva Pavlová, vytvořil mladý designér a doktorand...

Skláři využívají sluneční energii, pořídili solární panely a elektrickou pec

Sklárna v Květné na Uherskohradišťsku, která je jednou z nejdéle fungujících v České republice, začala k výrobě...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Meteoroložka Honsová: Letos bude extrémní počasí, zapíše se do historie

Premium Meteoroložka Dagmar Honsová je přesvědčená, že letošní rok určitě přinese mnoho zajímavých a zřejmě i extrémních...

Ukrajinská pobřežní obrana zničila plány na vylodění u Oděsy

Flotila ukrajinského námořnictva dostala na začátku ruské invaze na frak, ale její „suchozemská“ pobřežní obrana...

Hrozí ekonomický kolaps? Analytici varují před Minského momentem

Selhání bankovních institucí, otřesy na finančních trzích a pokračující nejistota zvyšuje podle mnohých odborníků...

Herec Gene Hackman se po letech ukázal na veřejnosti

V důchodu je už skoro dvacet let. Svůj poslední film Starosti starosty natočil v roce 2004. Herec Gene Hackman (93) se...

Německé platy v nedohlednu. Známe sedm důvodů, proč Češi berou míň

Ekonomové už desítky let propočítávají, kdy české mzdy doženou ty německé. Rozdíly mezi oběma státy přetrvávají a...