Úterý 21. září 2021, svátek má Matouš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 21. září 2021 Matouš

Zlínský kraj chce v roce 2030 lépe udržet vodu i absolventy

  8:01
Zlínský kraj dokončil strategii rozvoje na deset let dopředu. Zásadní dokument řeší hrozící sucho, vzdělanost, podporu podnikání či rozvinutost regionů. Na zlepšení bude potřeba 390 miliard korun.

Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně má specializované obuvnické centrum a spolupracuje s firmou Baťa. | foto: Zdeněk NěmecMAFRA

Napojení, propojení, spolupráce. To jsou klíčová slova, která v praxi pomohou Zlínskému kraji k tomu, aby byl v roce 2030 jiný.

„Vize je zaměřená na to, aby byl kraj za deset let bohatší, vzdělanější, kreativnější, otevřenější, mobilnější, efektivnější, hospodárnější, sociálně vstřícnější, atraktivnější, výlučný a exkluzivní,“ shrnul ekonom a autor návrhové části dokumentu Petr Zahradník.

Dokument Strategie rozvoje je zásadní pro každý kraj. Neměl by končit „v šuplíku“, ale měl by být důležitým vodítkem při čerpání peněz z evropských fondů a dalších zahraničních zdrojů.

Ten, který budou ke konci roku schvalovat krajští zastupitelé ve Zlíně, má skoro 300 stran, podílelo se na něm téměř 50 odborníků a řešili témata z 15 oblastí.

Aby se kraj za deset let dostal ke kýženému výsledku, bude potřebovat 390 miliard korun, které dají dohromady soukromé subjekty, stát, Evropská unie, kraj a obce. Z peněz kraje a obcí bude potřeba 60 miliard. Jde ale jen o vizi a návrh. Zda se podaří takový objem peněz opravdu investovat, závisí na více faktorech.

Konec levné pracovní síly

Ze studie vyplývá, že Zlínský kraj je dlouhodobě ekonomicky podinvestovaný, lidé dostávají podprůměrnou mzdu a chybějí klíčoví zaměstnavatelé. Důsledkem je, že srovnatelně velké regiony v západních státech Evropské unie mají až třikrát vyšší ekonomickou vyspělost.

Aby se Zlínský kraj těchto slabých stránek zbavil, potřebuje dokončit dálnice a zaplnit holešovskou průmyslovou zónu. A také více propojit regionální vědce s podnikateli, zemědělce s potravináři, hoteliéry s tradičními výrobci, podpořit změnu z levné pracovní síly na vysoce sofistikovanou kvalitní výrobu, přilákat zahraniční investory nebo vytvořit podmínky pro nové regionální firmy, jež uspějí na mezinárodním trhu.

Autoři zde zmiňují třeba lesnictví a zpracování dřeva. „Je potřeba, aby se velký objem vytěženého dřeva v regionu také zpracoval. Stávající praxe, kdy toto dřevo v surovém stavu vyvážíme do zahraničí a poté ho zpět dovážíme v podobě nábytku, je ekonomicky zcela iracionální,“ stojí v dokumentu.

Zahradník rovněž navrhuje, aby kraj založil podnikatelský rozvojový fond, z něhož by mohly firmy čerpat a zase do něj vracet peníze.

Exkluzivní výzkum

Provázanost potřebují i školy. Střední školy by měly ještě více než dosud reagovat na to, co region potřebuje. Ve Zlínském kraji je například výrazná nabídka ekonomických oborů, zatímco firmy hledají hlavně absolventy s technickým a přírodovědným vzděláním. Odborníci naznačují, že je potřeba i celoživotní vzdělávání, aby se zvyšovala finanční, ekonomická a jazyková gramotnost obyvatel.

V kraji by také měli zůstávat vysokoškoláci. Firmy dlouhodobě hledají strojírensky vzdělané odborníky, ale Univerzita Tomáše Bati nemůže konkurovat školám se strojírenskými fakultami. Nabídku strojírenských programů nicméně rozšiřuje.

Jak tedy situaci zlepšit? „Musíme vytvářet příležitosti například v podobě exkluzivního vědeckého výzkumu, který do praxe uvede některá z regionálních firem,“ radí David Mareček z odboru strategického rozvoje Zlínského kraje, jenž se na zpracování dokumentu podílel.

Sucho a silnice

Největší proměnou musí za deset let projít infrastruktura a životního prostředí. Právě tyto změny totiž ovlivňují a budou stále více ovlivňovat zbývající dvě oblasti, tedy ekonomiku a kvalitu života.

Jednou z priorit bude voda. Už proto, že rezerva zásob pitné vody se snižuje. „Pomoc budou potřebovat hlavně obce, které nemají vodovody, jsou zásobené z vlastních vrtů a studny vysychají. To je třeba Nedašova Lhota nebo Trnava,“ upozornil náměstek hejtmana Josef Zicha, jenž je zodpovědný za strategický rozvoj kraje.

Ekonom: Zlínský kraj by se měl více propagovat

Na vizi Zlínského kraje pracoval i uznávaný ekonom Petr Zahradník.
„Věřím, že to nebude jen formální dokument. Už předchozí strategie se pro kraj stala užitečným a prakticky využívaným vodítkem. I teď jsme se snažili navrhnout reálné potřeby, ne vzdušné zámky,“ vysvětlil pro MF DNES.

Jaká je podle vás největší výhoda Zlínského kraje?
Přirozená podnikavost lidí, což není v rámci republiky samozřejmost, a z toho plynoucí osobní zodpovědnost a snaha problémy řešit. Druhou je vysoká míra sociální soudržnosti, vyspělosti a rozvinutosti občanské společnosti. Projevuje se ve vysoké úrovni sociální péče, nízké kriminalitě, bohatou spolkovou činností i silným vztahem obyvatel k regionu.

A jaká je nevýhoda?
Velmi malý počet velkých korporací, což se projevuje v nízké průměrné mzdě. Druhou zásadní nevýhodou je stárnutí obyvatelstva a odliv nejproduktivnějších lidí mimo region.

Co byste proto poradil?
Kraj by měl silněji zdůrazňovat své přednosti a působit daleko silněji marketingově. Spolu s univerzitou by měl usilovat o to, aby nejlepší talenty v regionu zůstaly. V oblasti atraktivnosti venkova dělá hodně už teď a vybavenost infrastrukturou je velmi slušná. Problém je pokrytí vysokorychlostním internetem, což atraktivnost může zvýšit.

Ekonomika kraje je deset let nejrychleji rostoucí v zemi, ale obyvatelé mají nejnižší mzdy v republice. Jak to jde dohromady?
Na první pohled to vypadá paradoxně, pokud však růst generují malé a střední podniky, mnohdy regionálního významu, nelze se tomu divit. Řešení spočívá v důrazu na inovace a schopnosti prosadit se na zahraničních trzích.

V koncepci navrhujete založení podnikatelského rozvojového fondu. Mohl byste to vysvětlit?
Hlavním zdrojem financí ve veřejném sektoru je dotace, která se jednorázově použije a její efekt vyprchá. Ale s návratnými nástroji je možné projekty financovat daleko efektivněji. Prostě se peníze použijí a pak se zase vrátí.

Firmy se mají zaměřit i na výrobu s vysokou přidanou hodnotou. Co si pod tím představit?
Oprostit se od nynější situace, kdy jsou mnohdy výrobci a dodavateli součástek, nikoliv finálních výrobků. Pak by si totiž mohli diktovat podmínky na trhu nebo je více ovlivňovat. Tím by se jim zvýšil zisk nebo by alespoň zůstal v regionu.

Během deseti let má být hotová přehrada ve Vlachovicích, což bude důležitý zdroj pitné vody.

Dobudování dálnic a zvýšení kapacity některých silnic první třídy nebo postavení obchvatů měst zůstává ve strategickém plánu i do budoucna, přestože jde o projekty, na které kraj nemá praktický vliv.

Autoři aspoň radí postavit poblíž dálnice komplexní centrum dopravních služeb, která bývají v zahraničí zisková, a zaměřit se na alternativní řešení v dopravě i jiných oblastech.

„V celé republice existuje vysoká a stále neuspokojená potřeba vysokorychlostního internetu. Výrazně to ušetří fyzickou mobilitu, zlepší obchodní komunikaci na mezinárodní úrovni a sníží rozdíl v kvalitě života ve městě a na venkově,“ uvádějí.

Kde se žije nejlépe

Materiál se zabývá i jednotlivými regiony. Mezi nadprůměrně rozvinuté řadí oblast Luhačovic, Zlína, Rožnova pod Radhoštěm a Uherského Hradiště. Naopak podprůměrně rozvinuté jsou obce v okolí Kroměříže, Vsetína, Valašských Klobouk a Bystřice pod Hostýnem.

Není to ale tak, že ve třetí skupině správních obvodů je všechno špatně. Tam, kde jsou výborné ekonomické ukazatele, může hůře vycházet životní prostředí a naopak.

Ze statistik vyplynulo, že nejvíce konkurenceschopným regionem je obvod Luhačovice, Uherský Brod a Uherské Hradiště. Výsledek vzešel z počtu firem na tisíc obyvatel, průměrné mzdy, vývoje zaměstnanosti nebo počtu lůžek v ubytovacích zařízeních.

Nejlepší podmínky pro život podle dat mají obyvatelé ve správním obvodu Zlín a Holešov. Lidé se z nich nejméně stěhují pryč a ve Zlíně je také vysoký počet praktických lékařů na tisíc obyvatel. Z hlediska infrastruktury a životního prostředí jsou na tom nejlépe na Vizovicku a Rožnovsku.

Autor:

Parlamentní volby v roce 2021 se konají ve dvou dnech, v pátek 8. října od 14 do 22 hodin a v sobotu 9. října od 8 do 14 hodin. Ve volbách vybíráme dvě stovky poslanců Sněmovny ve 14 volebních krajích.

Krajští lídři: Michal Berg, Alena Gajdůšková, Marie Pěnčíková, Radek Vondráček, Vladimír Zlínský, Libor Lukáš, Ondřej Benešík, František Elfmark

  • Nejčtenější

Dům v Koryčanech právě opravovali, vybuchl po poškození plynového potrubí

Vyšetřovatelé hasičů a policie se dnes vrátili do Koryčan na Kroměřížsku, kde ve středu při výbuchu plynu v rodinném...

Hasiči řešili únik plynu v domě v Koryčanech, po explozi dva zemřeli

Při výbuchu, který zdemoloval dům v Koryčanech na Kroměřížsku, zemřeli dva lidé, podle hejtmana Zlínského kraje místní...

Vyšlehly plameny a ozvala se rána. Kamera zachytila výbuch domu v Koryčanech

Po chodníku chodili lidé, po silnici uprostřed klidného města zrovna projíždělo auto. Najednou se ozvala rána, z...

Za Plzeň pro sudí pochvala. Na Slavii upřeli Slovácku penaltu, Bořil měl jít ven

Slávistický fotbalista Jan Bořil měl dostat v ligovém utkání proti Slovácku (2:1) červenou a soupeř měl v 50. minutě za...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Fenka vyhrabala u Vsetína poklad, stovky stříbrných mincí ze 14. století

Šťastná náhoda pomohla odhalit jeden z nejhodnotnějších objevů na Valašsku. Při procházce lesem nedaleko Vsetína...

Talent funguje, když se nastartuje v mozku. Odemkněte ho, radí Jan Mühlfeit

Premium Dvaadvacet let pracoval ve firmě Microsoft po boku Billa Gatese. V byznysu se dostal na vrchol, ale také zažil strmý...

„Očkovat sa nechcu, je v tom sajrajt.“ Reportáž z obce, kde odmítají vakcínu

Premium Vyškovec je obec, kde se nejméně lidí z celé země nechalo očkovat proti koronaviru – jen necelých sedmnáct procent. V...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

  • Další z rubriky

Ojedinělá výstava o Baťovi představuje soukromí geniálního podnikatele

Zlínská open air výstava nazvaná Tomáš Baťa, světový podnikatel, který sloužil, představuje továrníkovu osobnost a taky...

Nejčastějším důvodem tragických nehod v kraji byla noční rychlá jízda

Loni čtyři, letos devět. A většinou v noci. Bilance dopravních nehod, ke kterým došlo během letních prázdnin ve...

Velkolepé Filmové žně přilákaly do Zlína celebrity, ukončili je nacisté

Letošní ročník dětského filmového festivalu ve Zlíně nabídl mimo jiné obnovenou premiéru filmu Hotel Modrá hvězda....

Na Vsetínsku autobus srazil chodce. Muž na místě podlehl svým zraněním

Tragickou nehodu v obci Ratiboř vyšetřují od pátečního večera vsetínští kriminalisté. Linkový autobus zde srazil...

Když holčičky testují: Jak se bude líbit panenka Kitten Cafté?
Když holčičky testují: Jak se bude líbit panenka Kitten Cafté?

Na 20 maminek a jejich holčiček tentokrát čeká kelímek s panenkou Kitten Catfé. Zapojte se do testování a získejte pro svoji holčičku další...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

Probudila mě bolest nehtů. Od té doby nemohu chodit, říká Alfred Strejček

Už téměř čtyři roky je Alfred Strejček (79) zcela odkázaný na péči druhých. Herci, recitátorovi, moderátorovi a...

Zaměstnanci i OSVČ s více dětmi dostanou od státu daňovou vratku

Díky daňové novele se během letošního roku zvyšuje daňové zvýhodnění na druhé a další děti. Vyšší daňové zvýhodnění se...

Legíny nejsou kalhoty. Jak je vybírat a nosit, abyste si neuřízla ostudu

Snad v každém dámském šatníku nalezneme alespoň jedny legíny. Kousek tkaniny se totiž stal miláčkem žen. Některé...

Pompézní svatba Simony Halepové. Tenistka si vzala miliardáře

Rumunská tenistka Simona Halepová se několik dní před 30. narozeninami vdala. Ve středu si v rodném městě Konstanca...