Vídeňský soud potvrdil vydání podnikatele Vaškůje do českého vězení. Nikdo ale neví, kde je

  10:42aktualizováno  18:02
Zlínský podnikatel Roman Vaškůj může být z Rakouska vydán do Česka, kde má nastoupit na 7,5 roku do vězení za půlmiliardové podvody při obchodování s pohonnými hmotami. Rozhodl o tom Vrchní zemský soud ve Vídni. Věc má ale háček, české ani rakouské úřady totiž netuší, kde se podnikatel nyní nachází.

Zlínský podnikatel Roman Vaškůj. | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Soud projednával Vaškůjovo odvolání proti rozhodnutí "nižšího" soudu z konce loňského roku, který s vydáním souhlasil, a předchozí verdikt potvrdil. "Uznal vydání za legitimní," upřesnil jeho mluvčí Reinhard Hinger.

Rozhodnutí ovšem přišlo ve chvíli, kdy je Vaškůj opět na svobodě a o místě jeho momentálního pobytu policie ani soudy nic nevědí. "Pan Vaškůj nebyl osobně přítomen jednání, byl pouze zastoupen advokátem. Nevíme, kde je," uvedl Hinger.

Rakušané ho pustili z vazby loni, protože uplynula půlroční lhůta, po kterou ho mohli držet za mřížemi. České úřady se to ale dozvěděly až skoro o dva měsíce později.

Radost z úspěchu je tak na české straně poloviční. Hrozí totiž, že policie bude muset opět odstartovat pátrací akci, která předcházela i loňskému Vaškůjovu zatčení. "Určitě zprávu o vydání vítáme," řekla mluvčí ministerstva spravedlnosti Tereza Palečková. "Nechci ale předjímat, co bude teď," dodala opatrně.

Zvláštní přitom bylo, že i když po Vaškůjovi "pase" česká justice i policie už dlouho, žádní její zástupci u soudu nebyli. "K odvolacímu jednání nikoho vysílat nebudeme. Počkáme na rozhodnutí rakouského ministra spravedlnosti," nastínila Palečková v pondělí.

Rozhodnutí soudu musí potvrdit ministryně spravedlnosti

V konečné fázi totiž o vydání rozhodne rakouská ministryně spravedlnosti. Podle Hingera to nemusí být formální krok, ale v případě Vaškůje lze její souhlas očekávat. Laicky řečeno proto, že bude posuzovat, jestli je vše politicky v pořádku.

"Rakouský zákon zná dva stupně. Nejdříve musí soudy uznat vydání za legitimní, pak může pokyn k vydání vydat ministryně," řekl Hinger, podle něhož by tento verdikt mohl padnout už za několik dní.

Ve vídeňské soudní síni nebyl ale ani zástupce české policie. Není to v její kompetenci. A česká ambasáda ve Vídni by se do případu vložila zase jen tehdy, když by o to Vaškůj požádal. Což neudělal.

Teď může použít ještě jedno krajní řešení, aby celou situaci  zvrátil. Ale právního charakteru. "Mohl by se ještě obrátit na rakouský nejvyšší soud a namítat porušení svých základních práv. Takový postup by však byl velmi neobvyklý," naznačila Palečková.

Vaškůj chce možná získat azyl, zřejmě by mu to ale nepomohlo

Vaškůjův obhájce Michael Bartončík odmítá s médii dlouhodobě komunikovat. Před časem pouze uvedl, že se jeho klient zdržuje na území Rakouska, protože je s ním vedeno azylové řízení.

O  tom, jestli Vaškůj v Rakousku požádal o azyl, nemá česká strana žádné informace. Ale i kdyby to udělal, zřejmě by moc šancí na úspěch neměl. "Oba státy jsou v Evropské unii a v těchto věcech kooperují," připomněla Katharina Swoboda z rakouského ministerstva spravedlnosti.

Vaškůj, který si ve Vídni snažil před zadržením změnit podobu pomocí plastiky (více čtěte zde), byl v Česku odsouzen k 7,5 letům vězení za půlmiliardové podvody při obchodování s pohonnými hmotami. Trest mu hrozí i za to, že se měl pokusit uplatit Marcelu Urbanovou, jež byla klíčovou svědkyní v korupční aféře bývalého šéfa lidovců Jiřího Čunka.

Kvůli těmto kauzám na něj byl v roce 2009 vydán zatykač. Nejprve národní, pak evropský, nakonec mezinárodní. Interpol byl ale úspěšný až loni na jaře, když Vaškůje zadržel ve Vídni. Podnikatel se předtím asi rok úspěšně skrýval.

Nejčtenější

Útočníci na Feriho možná kvůli rozhodnutí žalobce uniknou trestu

Byl jsem šokovaný, motala se mi hlava, řekl poslanec Feri ke svému napadení

Dva muži podezřelí z útoku na poslance Dominika Feriho při koštu vín v Boršicích na Uherskohradišťsku se možná vyhnou...

Kilometr dálnice stavíte rok, káral Babiš silničáře v Otrokovicích

Premiér Andrej Babiš se seznámil s tím, jak pokračuje stavba obchvatu Otrokovic.

Premiér Andrej Babiš zavítal v rámci své pracovní cesty po Moravě do Otrokovic, aby se podíval, jak pokračuje dostavba...

Csaplár převzal Zlín s elánem. Nepřišel jsem udělat pakárnu, říká

Josef Csaplár na tréninku Zlína.

Do pondělního večera seděl s realizačním týmem, který zdědil po svém předchůdci. Ráno pak trenér Josef Csaplár poprvé...

Křižovatku sleduje čtrnáct kamer, evidují počet aut, rychlost i kolonu

Kamery sledují provoz na křižovatce ve zlínské části Louky.

Provoz na jedné z křižovatek ve Zlíně začalo sledovat čtrnáct kamer. Monitorují, jak je doprava hustá, kam auta jezdí,...

Čunek novou nemocnici ve Zlíně za 8 miliard neprosadil ani napodruhé

Jednání zastupitelstva Zlínského kraje týkající se výstavby nové nemocnice ve...

Jen na dalším odkladu se dohodli zastupitelé Zlínského kraje, kteří jednají o vzniku nové zlínské nemocnice. Ta má v...

Další z rubriky

Na Kroměřížsku pomrzlo 60 procent úrody ovoce, méně bude i slivovice

Ilustrační snímek

Největší škody, které ovocnářům ve Zlínském kraji způsobily jarní ranní mrazíky, jsou na Kroměřížsku. Pomrzlo tam přes...

Kilometr dálnice stavíte rok, káral Babiš silničáře v Otrokovicích

Premiér Andrej Babiš se seznámil s tím, jak pokračuje stavba obchvatu Otrokovic.

Premiér Andrej Babiš zavítal v rámci své pracovní cesty po Moravě do Otrokovic, aby se podíval, jak pokračuje dostavba...

Kvůli stavbě nové zlínské nemocnice Čunek obětuje rozšíření veřejné dopravy

Ilustrační snímek

Lidovecký hejtman Jiří Čunek řeší, jak přesvědčit hnutí ANO, aby v pondělí hlasovalo pro stavbu nové zlínské nemocnice....

Najdete na iDNES.cz