Pondělí 6. dubna 2020, svátek má Vendula
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 6. dubna 2020 Vendula

Obří rekonstrukce věznice v Hradišti odstartovala vyklízením

  18:18aktualizováno  18:18
Po letech čekání se schyluje k vytvoření Muzea totalitních režimů v Uherském Hradišti. Stát teď nechvalně proslulou věznici vyklidí, opraví střechu a nechá zpracovat nutné průzkumy. S rekonstrukcí se počítá v roce 2025.

Tmavá půda a spousta černého prachu. V takovém prostředí teď pracuje uklízecí četa, která v uherskohradišťské věznici začala s postupným vyklízením. Veškerý odpad a nepořádek by měl být pryč za dva měsíce. Z bývalých vězeňských cel, chodeb, sklepů, kaple, podkroví, sálů i venkovních prostor zmizí dohromady 127 tun odpadu.

Fotogalerie

„Je to první krok k postupné rekonstrukci věznice. Až skončíme s vyklízením, tak se pustíme do opravy střechy,“ prohlásil Andrej Bančanský z tiskového oddělení Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM).

Pak bude areál připraven na roky odkládanou celkovou rekonstrukci spojenou s vybudováním Muzea totalitních režimů. Do bývalé věznice se pak přestěhuje hradišťský okresní soud, pracovníci mediační a probační služby a státní zastupitelství. Teď se ale věznice na dlouhou dobu pro veřejnost uzavřela.

Příprava za 90 milionů korun

Vybraná firma z Napajedel začala s pracemi před pár dny. Vyveze například suť, cihly, dřevěný nábytek, kov, větve, okna, sklo, lepenku, asfalt, papír i PVC ze všech tří pater, z půdy i sklepa. Pracovníci budou také vysávat podlahy a čistit a dezinfikovat prostory od holubího trusu. Úřad za to zaplatí zhruba 1,2 milionu korun.

„Nebudeme zasahovat do žádných konstrukcí ani nic bourat. Cely zůstanou autentické, jde jen o vyklizení nepořádku z prostor,“ potvrdil ředitel pobočky napajedelské firmy Rostislav Kotásek.

Na přípravné práce stát vyčlenil dohromady 90 milionů. Jsou určeny na povinné průzkumy, studii proveditelnosti, architektonickou soutěž a dokumentaci k územnímu řízení nebo stavebnímu povolení.

Celá rekonstrukce včetně vytvoření muzea totality je předběžně odhadována na 350 milionů.

Už teď odborná firma zpracovává dokumentaci současného stavu bývalé věznice. Materiál v hodnotě 370 tisíc korun bude hotový během půl roku. ÚZSVM chce, aby budovu zaměřili pomocí 3D skenování s minimální přesností na jeden centimetr.

Stát se z dokumentu dozví, jak je na tom budova, co se týče konstrukcí, zdí, prostoru nebo napojení na další objekty.

Největší problém je střecha

Brzy už bude také vybrána společnost, která provizorně opraví střechu. Jde o 3,5 tisíce metrů čtverečních střešní plochy na všech částech a křídlech věznice.

Firma musí najít nejlepší způsob, jak dočasně zabezpečit střechu proti zatékání tak, aby nepokračovala její devastace do doby, než se začne s celkovou rekonstrukcí. Tedy zhruba na dobu šesti let.

Že je střecha zastaralá, se ukázalo třeba loni v létě. Tehdy při silném větru a dešti se začala odtrhávat a ulétávat krytina. Části dopadly i na chodník a veřejné prostranství mimo areál věznice. V jejím sousedství vede frekventovaná hlavní cesta a z druhé strany stojí autobusové nádraží.

„Střešní krytina je na hranici životnosti a funkčnosti. Důsledkem je intenzivní zatékání vody do krovové konstrukce, která je na mnoha místech napadená dřevokaznými houbami a plísněmi. Takto napadené dřevo podléhá rychlé zkáze,“ napsali ve svém vyjádření pracovníci uherskohradišťského odboru stavebního a životního prostředí.

Vzhledem k tomu, že tím trpí 120 let staré krovy, jež pocházejí z doby vzniku justičního paláce, žádají odborníci rychlou a celoplošnou výměnu střešní krytiny. Celá budova je totiž kulturní památkou.

„S ohledem na aktuální stav střechy děláme všechno pro její zabezpečení z důvodu ochrany osob i z důvodu zabránění zhoršování stavebně technického stavu střechy i celé budovy, a to do doby, než zahájíme celkovou rekonstrukci,“ popsal mluvčí ÚZSVM Radek Ležatka.

Během letošního a příštího roku jsou naplánované i další povinné průzkumy, jako stavebně technický, mykologický, geologický, statický, vlhkostních poměrů stavby, stavu výplní otvorů, stavebně technického a mykologického stavu krovu, technické infrastruktury a podzemních staveb.

Odborníci musejí udělat i stavebně historický průzkum a nezbytný je i archeologický průzkum.

Pak vybraná firma zpracuje dokumentaci pro územní rozhodnutí a stavební povolení a dokumentaci pro provedení stavby. Samotná rekonstrukce budovy je naplánovaná na rok 2025.

Autor:

Karanténa v Česku

Karanténa v České republice byla prodloužena do 11. dubna do šesté hodiny ranní. Od čtvrtka 12. března platí také třicetidenní nouzový stav. Během těchto opatření platí zákaz volného pohybu na území celé republiky s výjimkou cest do zaměstnání, na nákup, k lékaři a dalších specifikovaných činností.

Roman Prymula, Jarmila Rážová, Ladislav Dušek, Petr Husa, Rastislav Maďar

  • Nejčtenější

Živnostníci šli na úřady práce, teď chtějí kvůli slíbenému příspěvku pryč

Živnostníky v aktuálně špatných časech potěšil slib, že jim stát bude vyplácet 15 tisíc korun měsíčně za to, že museli...

Mimo obec 169 km/h, 90 v ní. Neukázněné řidiče teď policie hlásí úřadům

Extrémní rychlosti naměřili v posledních dnech policisté u několika řidičů ve Zlínském kraji. Jeden se proháněl...

Než si lidé vše uvědomili, nemoc se rozšířila, říká Ital žijící v Česku

Sedíme v kanceláři strojírenské společnosti Tajmac-ZPS ve Zlíně. Její majitel, Ital Michele Tajariol má na tváři...

Uprchlý guru Jára je vinen za další znásilnění, trest ale nedostal

Zlínský krajský soud uznal Jaroslava Dobeše, který si nechává říkat guru Jára, vinným z dalších šesti znásilnění....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Patriot, záruka bezpečí. Necitlivé rozhodnutí dovedlo Zlín k prozření

Poslední roky zlínského hokeje rozdělte na ty s Robertem Svobodou a bez něj. I vedení extraligového klubu už zjistilo,...

Premium

KOMENTÁŘ: Po dvou měsících přijde rozvrat. Nečekejme na pomoc, konejme!

Karanténní prázdniny může ekonomika státu vydržet měsíc. Po dvouměsíčním výpadku už hrozí naprostý rozvrat výroby,...

Premium

Španělská nepoučitelnost. Proč zde koronavirus řádí jako v Itálii nebo Číně

Dlouhé týdny Španělé sledovali, co se děje v Číně, Íránu a Itálii. Ale nepoučili se. Laxní politici opakují stejné...

Premium

Storno přijde draho, Češi nechají cestovkám desetitisíce za ­propadlé zájezdy

Přijít o desítky tisíc za neuskutečněné zájezdy je problém, se kterým se potýká řada českých klientů cestovních...

  • Další z rubriky

Města zřizují SOS linky. Využívají je lidé, kteří se bojí koronaviru

Města i další organizace nabízejí telefonickou pomoc lidem, kteří se v současné situaci nedokážou orientovat nebo ji...

VIDEO: Řidič vypil půl litru rumu, auto při odjezdu převrátil na střechu

Jen pár metrů při odjezdu z parkoviště stačilo značně opilému řidiči na Valašsku, aby své auto převrátil na střechu....

Města kvůli krizi pomáhají živnostníkům s nájmem, Hradiště chystá dotaci

Když živnostníci museli v půlce března kvůli nouzovému stavu zavřít své provozovny, začal jim boj přežití. Těm, kteří...

I přes opatření nákaza pronikla i do domovů pro seniory ve Zlínském kraji

U dvou klientek domova pro seniory v Lukově potvrdily o víkendu testy nákazu novým typem koronaviru. Nemoc se objevila...

Najdete na iDNES.cz