S penězi pro věznici ministerstvo počítá, práce začnou v příštím roce

  7:51aktualizováno  7:51
Informace o tom, že stát nemá peníze na úpravu unikátních prostor bývalého vězeňského areálu v Uherském Hradišti, už podle všeho neplatí. Popřelo ji ministerstvo financí i Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových, který je vlastníkem věznice.

Bývalá věznice v Uherském Hradišti | foto: Jan SalačMAFRA

„Vyvracíme jakékoliv spekulace o tom, že by se projekt odkládal či přestal být prioritou této vlády, naopak probíhá jeho intenzivní příprava,“ prohlásil mluvčí ministerstva financí Michal Žurovec.

Ředitelka Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) Kateřina Arajmu přitom ještě v polovině dubna uvedla, že se ministerstvu nepodařilo peníze najít.

„Jednání s ministerstvem ale pokračovala a pokračují i nadále. Není v tom rozpor. Při realizaci obdobně náročných projektů je to běžný postup,“ podotkla Michaela Tesařová z ÚZSVM.

Na tom, jak by měla proměna chátrajícího areálu věznice vypadat, se shodlo několik institucí a úřadů. Podepsaly memorandum a vybraly jednu z variant. Podle předběžných odhadů by měla stát zhruba 350 milionů korun.

Chtějí zachovat autentický prostor cel i kaple z 50. let

Stát už vyčlenil z rozpočtu 90 milionů korun na přípravné práce. Jsou určené na stavebně-technický průzkum, historický průzkum a projektové dokumentace. To znamená například na studii proveditelnosti, architektonickou soutěž a dokumentace k územnímu řízení nebo stavebnímu povolení.

Fotogalerie

Úřad ale musí počkat na schválení investičního záměru i celkových nákladů.

První částka by se měla objevit v rozpočtu na příští rok a další ve střednědobém výhledu na roky 2021 a 2022. To potvrzují i poslanci ze Zlínského kraje.

„Z posledního jednání s paní ministryní Schillerovou jsem nenabyl pocitu, že by se kroky k záchraně památky odsouvaly, spíše naopak, hovořili jsme o postupném pokračování. Nicméně i kdyby skutečně hrozilo posunutí o rok či dva, postoj města to nijak nemění,“ sdělil uherskohradišťský starosta Stanislav Blaha, který je zároveň členem rozpočtového výboru Poslanecké sněmovny.

Radnice trvá na vzniku Muzea totalitních režimů a proměně komplexu bývalé věznice tak, aby se do něj mohly přestěhovat státní instituce. Tedy okresní soud, okresní státní zastupitelství a Probační a mediační služba.

„Taková varianta využití se nejvíce blíží původní náplni areálu,“ vysvětlil architekt Tomáš Velehradský z brněnského Ateliéru Velehradský, který možnosti řešení navrhoval. „Byla to zajímavá a výjimečná práce,“ doplnil.

Zástupci Slováckého muzea a Moravského zemského muzea v Brně zde chtějí zachovat autentický prostor vězeňských cel i kaple v podobě, jak si je pamatují vězni z 50. let. Tehdy v Uherském Hradišti končili vězni stíhaní Státní bezpečností, kteří od vyšetřovatelů zažívali kruté týrání a mučení.

Jen muzeum má vyjít na 95 milionů korun

Na ženském oddělení strávila rok a půl i Anna Honová z Uherského Brodu, která nedávno zemřela a jejíž jméno ponese dočasná knihovna v jedné z místností věznice.

Podle návrhu autorů z Ateliéru Velehradský zabere muzeum tři podlaží, dohromady půjde o téměř dva tisíce metrů čtverečních. Podobnou plochu obsadí okresní soud.

Toto řešení počítá také s přístavbou pro vstupní foyer, soudní síně a spisovnu. Náklady na úpravu pro samotné Muzeum totality by se měly pohybovat kolem 95 milionů korun.

„Prostory, ve kterých sídlíme, jsou staré, nevyhovující a nedůstojné. Eskorta by měla s člověkem přijet do chráněného prostoru a vstupovat do budovy za jiných bezpečnostních podmínek. To dnes v této budově není možné,“ upozornil předseda uherskohradišťského okresního soudu Tomáš Gargulák.

Zlínský kraj už schválil jako svůj příspěvek částku ve výši 14 milionů korun. Tolik by měly stát projektory a další potřebná zařízení do muzea. Město uvažuje o 40 milionech korun, které by investovalo do úpravy veřejných prostor v okolí věznice.

Autor:

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Po střetu s autem zůstal kamion zaklíněný do domu, jeden člověk zemřel

V Lužné se osobní auto srazilo s kamionem, ten po střetu narazil do verandy...

Kvůli vážné nehodě byla několik hodin uzavřená silnice I/57 v Lužné na Vsetínsku. Hasiči tam vyprošťovali kamion, který...

KOMENTÁŘ: Proč fotbalová liga v novém fanoušky neláká

Tvrdé souboje provázely souboj o titul mezi Slavií a Plzní.

Když tenis před téměř padesáti lety na konci vyrovnaného setu zavedl zkrácenou hru zvanou tie-break, aby nedocházelo k...

VIDEO: Po prudkých deštích mají lidé na Valašsku vytopené domy

Bleskové povodně způsobil vodní tok Senina v Ústí u Vsetína.

Bleskové povodně vyvolané prudkými dešti zasáhly Valašsko. Na Senici v Ústí na Vsetínsku a Lutonince ve Vizovicích na...

První část dálnice na Slovácku má stavební povolení, práce začnou letos

Trasa plánované dálnice D55 v úseku Babice - Staré Město.

Silničáři získali stavební povolení na úsek dálnice D55 z Babic do Starého Města. Do tří let by po ní řidiči mohli...

Boleslav - Zlín 3:0, dva góly v závěru, vítězové si zahrají o Evropu

Zlínský brankář Matej Rakovan chytá míč před boleslavskými útočníky Murisem...

O druhé předkolo Evropské ligy si zahrají mladoboleslavští fotbalisté. Ve finálové odvetě prostřední skupiny Fortuna...

Další z rubriky

Lékař musí být pokorný, říkal oceňovaný zlínský „očař“ a tak i žil

Uznávaný zlínský lékař Karel Kuběna zemřel ve věku 91 let.

S uznávaným nestorem české oftalmologie, zlínským lékařem Karlem Kuběnou, se v úterý v kostele ve Štípě rozloučily...

Spor o platby za školáky má řešení, starostové našli kompromis

Základní školu Hudcova v Brně navštívil na začátku nového školního roku ministr...

V kauze kolem základní školy v Mysločovicích zřejmě přece jen vyhrají školáci. Pět ze šesti obcí, kterých se spor týká,...

Policie vypátrala muže, který utekl z nemocnice. Je nakažený žloutenkou

Ilustrační snímek

Policisté ze Zlínského kraje vypátrali muži, který ve čtvrtek odpoledne odešel z urgentního příjmu zlínské krajské...

Najdete na iDNES.cz