Víkendový tip: skanzen na Modré ovládne velkomoravská bitva o Veligrad

  13:37aktualizováno  13:37
Návrat na Velkou Moravu čeká o víkendu návštěvníky Archeoskanzenu Modrá na Uherskohradišťsku. Uskuteční se zde velkolepá bitva. Zajímavých akcí ale bude ve Zlínském kraji v sobotu a v neděli k vidění mnohem víc.

Historický festival se středověkou bitvou z období Velké Moravy. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Návštěvníci Archeoskanzenu Modrá se mohou v sobotu i v neděli vrátit do doby, kdy byl Veligrad centrem Velké Moravy. Na vlastní kůži si budou moci vyzkoušet tehdejší život. Připraveny jsou také ukázky boje o hradiště (reportáž z loňského ročníku čtěte zde).

Míkovice oslaví tradiční dožínky

Budou vypadat podobně jako před desítkami let. Tradiční dožínkové slavnosti, kterými každé hospodářství slavilo konec žní a sklizenou úrodu z polí, oživili v Míkovicích, okrajové části Uherského Hradiště. Do ulic proto v sobotu znovu vyrazí dožínkový průvod.

"V něm půjdou krojovaní muži s nazdobenými kosami, ženy s hráběmi, mladší chlapci se srpy, dívky s kosáčky," popsala za organizační tým Jana Kučerová Trubačíková.

Pořadatelé z folklorního souboru Míkovjan se snažili, aby akce vypadala tak jako za časů dnešních prababiček. Právě mezi nimi začali poprvé před deseti lety sbírat informace o dožínkách, hledali v obecní kronice i mezi starými fotografiemi. Vydali se i do muzea, aby zjistili, jak vlastně vypadal nezbytný dožínkový věnec.

"Je spletený z různých druhů obilí, které tvoří kužel, a ozdobený lučními kvítky a slováckou mašlí. Po několika letech se nám jeho repliku podařilo udělat," vysvětlila organizátorka.

Našli i staré texty, které se říkaly u domu hospodářů, k němuž slavnostní průvod zamíří i v sobotu.

"Šak zabijte prasa, šak si to zaslúží celá dožínková chasa," zazní od krojovaných.

Dožínky v Míkovicích začínají ve 13 hodin posvěcením věnce v místním kostele. Odtud se ve 13:30 vydá krojovaný průvod k domu hospodáře.

"Představíme souhrn běžného dění v tehdejším hradišti," láká Jaroslav Křivánek z pořádající skupiny Velkomoravané. "V celém areálu na diváky čekají místa, kde se můžou seznámit s různými řemesly, dobovou kuchyní a táborovým životem."

Valašské folkrockování

Další ročník Valašského folkrockování se uskuteční v Rožnově. Amfiteátr na Stráni ve Valašském muzeu v přírodě rozezní v sobotu od 18 hodin Marta Kubišová, pak následují Trio Michala Pavlíčka, skupina Gang Ala Basta a Mig 21.

"Nachystali jsme multižánrovou nabídku, což je náš každoroční zájem," vysvětlila dramaturgyně festivalu Romana Rusková z pořádající kulturní agentury T klubu.

Zafúkaný hradní džbánek

Dobrou hudbu si mohou zájemci poslechnout v sobotu také na hudebním festivalu Zafúkaný hradní džbánek v Brumově. Akce se koná od 17 hodin v areálu tamního hradu.

Slavnosti piva

Rekreační areál Kamínka Roštín láká na Slavnosti piva. Uskuteční se v pátek a v sobotu. Pátek bude ve znamení rockového večera a sobota se pak ponese v duchu osmdesátých let.

Rodeo

Na pravou westernovou rodeo show zve Westernový klub Jankovice. Utkání jezdců a koní v dovednostních soutěžích odstartuje v sobotu v 10 hodin. Večer zakončí od 19 hodin country bál.

Folklorní setkání

Tradiční Moravské chodníčky se v Napajedlích budou konat v pátek a v sobotu. Čtrnácté setkání folklorních souborů tří národopisných oblastí Slovácka, Valašska a Hané zahájí koncert v pátek ve 20 hodin v klášterní kapli. Sobotní program bude pokračovat od 16 hodin v areálu za klášterem. Návštěvníci mohou v sobotu od 8 do 16 hodin využít farmářské trhy na Masarykově náměstí.

Folklorní program přichystali také na Soláni. Na mezinárodním festivalu Léto na Soláni se v pátek a v sobotu představí cimbálové muziky a folklorní soubory. Vystoupí v amfiteátru, ve zvonici a jejím okolí.

Autoři:

Nejčtenější

Útočníci na Feriho možná kvůli rozhodnutí žalobce uniknou trestu

Byl jsem šokovaný, motala se mi hlava, řekl poslanec Feri ke svému napadení

Dva muži podezřelí z útoku na poslance Dominika Feriho při koštu vín v Boršicích na Uherskohradišťsku se možná vyhnou...

Kilometr dálnice stavíte rok, káral Babiš silničáře v Otrokovicích

Premiér Andrej Babiš se seznámil s tím, jak pokračuje stavba obchvatu Otrokovic.

Premiér Andrej Babiš zavítal v rámci své pracovní cesty po Moravě do Otrokovic, aby se podíval, jak pokračuje dostavba...

Csaplár převzal Zlín s elánem. Nepřišel jsem udělat pakárnu, říká

Josef Csaplár na tréninku Zlína.

Do pondělního večera seděl s realizačním týmem, který zdědil po svém předchůdci. Ráno pak trenér Josef Csaplár poprvé...

Portrét Bati vznikl z bot z jeho továrny, viditelný je jen z jednoho místa

Sochař Patrik Proško vytvořil ze zhruba dvou set podrážek obuvi, starých a...

V Illusion Art Museum Prague na Staroměstském náměstí v Praze je k vidění nová instalace sochaře Patrika Proška. Ze...

Kvůli posudku na novou nemocnici vyhrožuje Zlínský kraj trestním oznámením

Takto má vypadat nová krajská nemocnice, která může vzniknout ve...

Vedení Zlínského kraje zvažuje podání trestního oznámení kvůli jednomu z posudků, které před několika dny rozeslali...

Další z rubriky

Na Kroměřížsku pomrzlo 60 procent úrody ovoce, méně bude i slivovice

Ilustrační snímek

Největší škody, které ovocnářům ve Zlínském kraji způsobily jarní ranní mrazíky, jsou na Kroměřížsku. Pomrzlo tam přes...

Kvůli stavbě nové zlínské nemocnice Čunek obětuje rozšíření veřejné dopravy

Ilustrační snímek

Lidovecký hejtman Jiří Čunek řeší, jak přesvědčit hnutí ANO, aby v pondělí hlasovalo pro stavbu nové zlínské nemocnice....

Odměna pro starostku Chropyně nebyla porušením zákona, rozhodl soud

Starostka Chropyně Věra Sigmundová (uprostřed) a dva tajemníci městského úřadu...

Zprošťující rozsudek vynesl kroměřížský soud v prvním ze dvou případů starostky Chropyně Věry Sigmundové. Obžalovaná...

Najdete na iDNES.cz