Úterý 27. října 2020, svátek má Šarlota, Zoja, Zoe
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 27. října 2020 Šarlota, Zoja, Zoe

Zlín spustil soutěž na proměnu Velkého kina, zájem bude i v zahraničí

  10:02
Zlínský magistrát vyhlásil mezinárodní soutěž na revitalizaci Velkého kina. Komise nejdříve vybere šest nejlepších architektů, kteří se budou scházet s odborníky a návrhy upravovat. Vítěz bude známý za osm měsíců.

Na podání přihlášky mají už jen tři týdny. Architekti z Česka i zahraničí mají příležitost podílet se na proměně památkově chráněného zlínského Velkého kina postaveného v baťovské éře v roce 1933.

Soutěž má specifickou otevřenou formu a na výsledné podobě by se architekti měli shodnout s dalšími experty, mimo jiné s památkáři, statiky nebo zástupci filmového festivalu.

„Je to jedna z nejprestižnějších soutěží letošního roku v Česku. Velké kino je ikonická stavba a určitě to bude zajímavá výzva vyžadující zkušené týmy. Dá se čekat i zájem ze zahraničí,“ řekla Tereza Zemanová z České komory architektů.

Právě tato společnost soutěž posvětila. Městu s organizací a administrativními záležitostmi pomůže firma Moba studio, která je lídrem v pořádání soutěží v republice. I to v očích architektů může zvýšit prestiž zakázky a zájem o ni. Město vybere vítěze formou řízení se soutěžním dialogem.

„Je to poměrně nový nástroj, který je sice složitější a časově náročnější než klasická soutěž o návrh, jeho výhodou je ale otevřenější postup, který umožní porotě v průběhu soutěže aktivně zasahovat do podoby návrhu,“ vysvětlil primátor Jiří Korec.

První představy architekti sdělí do konce listopadu

Rozdíl oproti běžné architektonické soutěži, kterou Zlín vyhlašoval například na proměnu náměstí Míru, je také v tom, že je neanonymní. To znamená, že pro porotu nebudou přihlášení účastníci utajení.

Soutěže s dialogem se nedělají právě pro svou náročnost často. Naposledy takto Praha vybírala vítěze pro proměnu Karlova náměstí.

Fotogalerie

V porotě, která na konci dubna příštího roku vybere vítěze, usednou kromě zástupců města také nezávislí odborníci: belgický architekt Pierre Hebbelinck, teoretik architektury Vladimír Šlapeta, slovenský architekt Martin Jančok, zlínská architektka Jitka Ressová nebo kunsthistorička Jana Kostelecká.

V první fázi odevzdají přihlášení soutěžící tzv. Profesní přístup. V něm ukážou ucelenou představu o celkové koncepci kina, jeho prostorovém uspořádání, konstrukčním řešení nebo řešení interiéru. Tyto materiály by měly být hotové už v listopadu.

Z nich pak porota vybere šest nejlepších týmů, které postoupí dál a začnou pracovat na detailním návrhu řešení. Budou na to mít čas do dubna 2020. Během zpracování se několikrát setkají s experty, aby už v průběhu prací bylo jasné, co je například z hlediska památkové péče nebo z pohledu statiky nepřípustné.

Kinosál má mít multifunkční využití

Jak by měla budova kina vypadat a k čemu by měla sloužit, radnice do detailu neví a jasnou představu nemají ani odborníci. Právě z těchto důvodů je soutěž s dialogem vhodnější, protože odpovědi budou architekti hledat současně s experty. Jisté ale je, že bude zachovaný velký kinosál.

„Počítá se s velkorysým kinosálem s kapacitou kolem 800 míst. Tím se bude Velké kino řadit mezi největší v Evropě. Výzvou pro architekty nebude jen rekonstrukce modernistického sálu, ale hlavně přizpůsobitelnost prostor pro současné potřeby obyvatel s cílem vytvořit prostor pro setkávání,“ popsala Yvette Vašourková, architektka z firmy Moba.

Proto je naplánováno, že kinosál bude sloužit i pro koncerty a divadelní produkce. V budově by měly být i menší salonky pro konference, kavárna nebo bistro a také zázemí pro účinkující.

Vítězný návrh přinese rovněž odhad provozních nákladů a stavebně-investičních nákladů. Celkové náklady na rekonstrukci by neměly překročit 250 milionů korun. S vybraným architektonickým týmem pak město uzavře smlouvu na zpracování kompletní projektové dokumentace. Hodnota této zakázky je vyčíslená na 18 milionů korun bez DPH.

Velké kino navrhl architekt František Lydie Gahura. Je unikátní díky své svařované ocelové konstrukci, použité v takovém rozsahu vůbec poprvé na území tehdejšího Československa.

S kapacitou 2 270 míst bylo ve své době největším biografem v zemi. Budova utrpěla několik zásahů při bombardování Zlína na sklonku druhé světové války.

Během pozdějších přestaveb se neúměrně zvýšilo zatížení nosné konstrukce, která utrpěla i neodbornými zásahy. Před třemi lety muselo město kvůli statice Velké kino uzavřít.

Autor:
  • Nejčtenější

Poslední šichta před zavřením pánského holičství končila v šest ráno

Pobolívala jej kolena a chodidla, ale cítil se nabitý energií. V šest hodin ráno mu skončila směna, kterou neplánoval....

Praktici nechtějí testovat. Nakažení ohrozí ostatní pacienty, obávají se

Jsou přetížení, na mnoha místech pracují bez sestry, někteří navíc zaskakují za své nemocné kolegy. Praktičtí lékaři ve...

Ve Zlínském kraji přibudou tři nová odběrová místa, zvýší počet testů

Zdravotníci ve Zlínském kraji denně odeberou vzorky od 2 700 lidí. Nápor pomohou zvládnout nové odběrové stany ve...

Auto na Zlínsku po nárazu do stromu začalo hořet. Zemřely dvě ženy

V neděli ráno se stala vážná nehoda na silnici spojující obce Jasenná na Zlínsku a Liptál na Vsetínsku. Řidička auta...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

V domovech nákaza decimuje klienty i personál, záchranou jsou studenti

Sociální služby začínají ve Zlínském kraji při druhé vlně koronavirové epidemie kopírovat situaci zdravotníků....

ANALÝZA: Proč Čína v boji s covidem uspěla a Západ se zmítá v chaosu

Premium Zatímco Západ se potýká s druhou vlnou koronaviru, východoasijské země dokázaly virus porazit. Proč tomu tak je? Nejde...

Jsme rozvedení. Ještě nevím, zda se vrátím k dívčímu jménu, říká Koukalová

Premium Nepochopení, odsouzení. Konec vrcholové sportovní kariéry. Hledání práce. A ještě rozvod. Gabriela Koukalová (30) má za...

Dlouhodobý test Mazdy: karoserie se nám rozpadala před očima

Premium Historie provozu této Mazdy sice dokládá, že prevence se vyplatí, ale některé chyby výrobce se napravit nedají....

  • Další z rubriky

Ve Zlínském kraji přibudou tři nová odběrová místa, zvýší počet testů

Zdravotníci ve Zlínském kraji denně odeberou vzorky od 2 700 lidí. Nápor pomohou zvládnout nové odběrové stany ve...

Zlínský zámek se bude měnit deset let, radnice hledá koordinátora

Architekti hledají možnosti proměny zlínského zámku. Radnice už vybrala nového nájemce kavárny. Plánuje gastroprovoz,...

Praktici nechtějí testovat. Nakažení ohrozí ostatní pacienty, obávají se

Jsou přetížení, na mnoha místech pracují bez sestry, někteří navíc zaskakují za své nemocné kolegy. Praktičtí lékaři ve...

Městům klesly kvůli koronavirové krizi příjmy, investice ale chtějí držet

U měst a obcí se při sestavování rozpočtu na příští rok projeví výpadek peněz od státu kvůli epidemii koronaviru....

Advantage Consulting, s.r.o.
TECHNIK TZB (31 - 50.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Zlínský kraj
nabízený plat: 31 000 - 50 000 Kč

Nepanikařte, ale buďte opatrní. Osm znaků, že jste mohli prodělat covid-19

Druhá vlna koronavirové krize udělala z Česka, které tu první zvládlo celkem dobře, odpadlíka. Snad každý se bojí. Jsem...

Cukrářka Iveta Fabešová se rozvádí. Přišla o své provozovny

Cukrářka Iveta Fabešová (36) se na sociálních sítích svým fanouškům svěřila, že se s manželem rozvádějí. Kvůli tomu...

Česko dál padá do covidové propasti. Má nejvíce případů i úmrtí na světě

Česko se pevně usadilo na špičce světových koronavirových statistik. Již delší dobu jsme mezi zeměmi, které mají...

V 47 letech zemřela herečka Daniela Krhutová, pohádková Marie Růžička

Po dlouhé nemoci zemřela herečka a zpěvačka Daniela Krhutová, bylo jí 47 let. Její nejznámější rolí byla Marie Růžička...

Na porod jsem se těšila, ale všechno bylo jinak, říká Míša z Malých lásek

Za jedenáct let pomohla porodní asistentka Michaela Malotinová na svět asi sedmi tisícům dětí. První minuty života...