Po letech bez úmorného vedra a žízně. Poutníky na Velehradě skrápěl déšť

  • 8
Třicet tisíc návštěvníků z celé republiky dorazilo během dvou dní na poutní Velehrad. Dny lidí dobré vůle spojené s Národní poutí k oslavě státního svátku věrozvěstů Cyrila a Metoděje po mnoha letech pokropil déšť. První kapky spadly prakticky ve stejný okamžik, kdy se k pódiu na nádvoří velehradské baziliky blížil průvod kněží, biskupů a celebrantů letošní slavnostní bohoslužby.

„Nevadí nám to, jsme vybavení pláštěnkou i deštníkem. Zažili jsme tady řadu let v tropických vedrech, kdy jsme se potili, člověk měl žízeň a nemohl se před horkem schovat. Vlastně je zatažená obloha mnohem příjemnější,“ zhodnotil jeden z poutníků, který přijel se svou rodinou z Brna.

Národní pouť připomněla příchod slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu. Je největším veřejným státním svátkem v zemi a i letos přilákala tisíce lidí. Hlavním celebrantem byl kardinál Michael Czerney, rodák z Brna a v současné době jeden z nejbližších spolupracovníků papeže Františka, který s rodiči ve dvou letech emigroval do Kanady.

„Na Velehradě jsem poprvé, jsem moc rád, že jsem sem přijel,“ svěřil se Czerney na tiskové konferenci.

Na Velehradě se konaly Cyrilometodějské slavnosti,
navštívily je tisíce poutníků. (5. července 2022)

„Přináším vám modlitby, pozdravy a lásku od papeže Františka. Tatínek říkával, že navenek působím klidně, ale uvnitř jsem naměkko. Tak to teď cítím,“ prohlásil pak při pohledu na zaplněné nádvoří při bohoslužbě.

Připomněl, že Cyril a Metoděj překládali Ježíšovo poselství do různých jazyků, aby jim lidé různých národů rozuměli. Mluvil o totalitě, která ve 20. století vedla v Evropě ke „zmatení jazyků“ a také o současné nesvobodě na Ukrajině.

Právě uprchlým studentům z válkou zmítané Ukrajiny poslouží část finančního výtěžku z Večeru lidí dobré vůle, který se na Velehradě uskutečnil včera. Dárci věnovali nadaci, kterou založil nově jmenovaný pražský arcibiskup Jan Graubner, celkem 1,1 milionu korun.

Všechno je připravené do detailu, Cyrilometodějská slavnost může začít

Někdejší olomoucký arcibiskup se právě dnes na Velehradě poprvé představil věřícím ve své nové roli. V roli nového administrátora olomoucké arcidiecéze viděli návštěvníci poprvé také biskupa Josefa Nuzíka, rodáka ze Strání.

„Letošní ročník byl plný změn. Mimo jiné jsme také vyzvali poutníky, aby přišli na Velehrad v kroji, abychom tak připomněli odkaz našich předků, kteří takto oblečení na slavnost tradičně putovali. Přišli opravdu v hojném počtu,“ poukázal tajemník Dnů lidí dobré vůle Josef Kořenek.

Záhada falešných náhrobků věrozvěsta Metoděje. Dodnes ji nikdo nerozluštil

Krojované páry dorazily z deseti krajů i mnoha dalších míst. „Líbí se nám tu, osobně jsem tady byla i při velkém setkání s papežem Janem Pavlem II. v roce 1990, kdy jsme všichni cítili polistopadové uvolnění,“ vzpomněla Šárka Vojtkuláková, která s manželem Tomášem na Velehradě už popáté reprezentovala Moravskoslezský kraj.

V příštím roce připomene velehradská pouť sté výročí úmrtí Antonína Cyrila Stojana, arcibiskupa olomouckého a metropolity moravského, který je pohřbený na Velehradě.