Zlínská úřednice Šárka Dušková pomáhá vyplnit žádost o nové doklady Heleně Kašpárkové kvůli přečíslování domů.

Zlínská úřednice Šárka Dušková pomáhá vyplnit žádost o nové doklady Heleně Kašpárkové kvůli přečíslování domů. | foto: Jan Karásek, MAFRA

Ve Zlíně začalo přečíslování stovek domů. Lidé si musí vyměnit občanky

  • 0
Zlínská radnice odstartovala přečíslování baťovských půldomků. Tato velká administrativní akce se týká 1 400 domácností a stovky lidí si při ní budou muset vyměnit občanské průkazy. Město se snaží lidem "povinnost" usnadnit, s žádostmi pomáhá přímo v místních částech.

K dispozici na kontaktních místech nejsou lidem jen úředníci, ale také fotografové. Ti zájemce vyfotí na nové doklady, které si musejí lidé nechat udělat kvůli přečíslování. Vytvořit nová čísla domů na baťovských půldomcích zlínské radnici nařizuje zákon. Naopak čtvrtdomků, které se považují za bytovky, se změna netýká.

Čtyři pasové fotky stojí 150 korun a lidé ocení hlavně to, že nemusejí za vyřizováním do města. "Ještě že to zvládneme všechno při jednom tady," pokyvovali manželé Matouškovi, kteří si přišli vyměnit doklady ve čtvrti Mokrá. Oběma je přes osmdesát, přesto výměnu dokladů musejí absolvovat. "Co naděláme, se sousedy jsme se tak domluvili," krčí rameny Jan Matoušek.

Radnice bude kromě Mokré takto vyřizovat žádosti o nové občanky ještě v kancelářích místních částí na Lesní čtvrti, Zálešné, Podvesné a Obecinách. "Snažíme se tak vyjít vstříc právě starším a hůře pohyblivým lidem, abychom jim ulehčili situaci," řekl Karel Švehlík, vedoucí správního oddělení na zlínském magistrátu. Kromě toho správně vyplněné žádosti s fotografií nemusejí nosit žadatelé samotní, ale třeba jejich příbuzní.

Lidé si musí požádat i o připevnění nového čísla

Úředníci také objasňovali lidem, jak je to s novými cedulkami na dům. Všechny je vyrobí město a ten, kdo chce, aby mu nové číslo popisné zadarmo pracovníci namontovali, musí vyplnit další žádost. Tu dostali lidé v dopisu od stavebního úřadu i s novým číslem. Přečíslování baťovských domků se týká také Louk, Prštného, Malenovic a Kostelce. Tam ale občanku v kanceláři místní části lidé nevymění.

Zhruba polovina vlastníků se mezi sebou domluvila, kdo si nechá původní číslo domu a kdo si zařídí nové. Pro ty, kteří se domluvit nedokázali, stanovila radnice klíč. Rozhodující je číslo pozemku v katastru: tomu s jedničkou za lomítkem zůstane původní číslo, nové dostane soused. Přečíslování musí být hotovo do 1. července.