Středa 22. března 2023, svátek má Leona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 22. března 2023 Leona

Zlín splácí dluh cyklistům, vyhradí jim stezku centrem města

  10:44
Ve Zlíně začíná vznikat nová cyklotrasa přímo přes střed města, která lidem na kolech podstatně zvýší komfort. Radnice s pomocí Evropské unie do nových tras investuje miliony korun.

Cyklistům budou v centru Zlína vyhrazené části chodníků. Ilustrační snímek | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Když chce cyklista projet Zlínem, musí se zatím striktně držet stezky podél řeky Dřevnice. A pokud hodlá zamířit do centra, nezbývá mu než riskovat na frekventovaných cestách anebo na chodnících ohrožovat lidi.

Radnice to chce změnit. Rozjíždí projekt Městské obslužné cyklistické stezky, která bude mít jednu obrovskou přednost - povede přímo přes střed Zlína. Až na pár kratičkých úseků a přejezdů přes silnice bude souvislá, měřit má přes jeden kilometr.

Vznikne většinou v trase stávajících chodníků, z nichž ukrojí polovinu. To znamená, že chodci a cyklisté budou mít oddělené pásy. Kola tedy nebudou kličkovat mezi lidmi, jak je tomu na páteřní stezce podél Dřevnice, která je kvůli tomu nepřehledná.

"Cyklodoprava se ve Zlíně delší dobu neřešila, máme vůči cyklistům dluh. Chceme je bezpečně převést přes město," přiblížil radní Josef Novák. "Počet cyklistů se za poslední roky zvýšil, poptávka po nových stezkách bude pořád silnější," zdůraznil.

Zlín se díky novým trasám dostane na slušnou úroveň, která je mu dnes poněkud vzdálená. Zatím to vypadá, že jsou cyklisté ve městě spíše trpěni než vítaní.

"Jezdím denně do práce na kole a musím několikrát sesednout z kola. Některými částmi města raději projíždím po chodníku, i když vím, že bych neměl. Na cestě mi to ale nepřipadá bezpečné," popsal svoji zkušenost Martin Lohnický.

To, že se situace konečně změní, vítá. "Pozdě, ale přece," reagoval na plánované změny stručně.

Plán do budoucna? Pavučina cyklostezek

Dělníci už před pár týdny začali stavět cyklostezku podél třídy Tomáše Bati od Lorencovy ulice ke křižovatce s Dlouhou ulicí. Následovat bude část přímo v centru podél náměstí Míru a radnice. Pak trasa přejde přes třídu Tomáše Bati a bude lemovat kraj rekonstruovaného parku Komenského, kde se s novou cyklostezkou počítá.

Odsud je navržená trasa na náměstí Práce, přes které sice nepovede, nicméně v této části je chodník i cesta u parkoviště a místo není tak problematické.

Stezka pak z náměstí povede kolem opravovovaného podchodu přes Březnickou ulici a vedle třídy Tomáše Bati směrem na Otrokovice prozatím k právě budovanému pracovišti zlínské univerzity.

Trasa městské obslužné cyklostezky, která má brzy vzniknout v centru Zlína.

Město na tyto úseky získalo dotace nebo o ně bude žádat. Celkové náklady jsou v řádech několika desítek milionů korun. Radnice by ráda začala s většinou investic ještě letos. Plán ale počítá i s pokračováním tras směrem na Otrokovice a Vizovice.

V prvním případě po Váchovu ulici, kde sídlí detašované pracoviště radnice, ve druhém až k supermarketu nad nemocnicí poblíž Příluku. Letos by mohly být hotové plány na tyto akce včetně územních rozhodnutí.

"Postupně chceme cyklisty dostat do dalších částí města a vytvořit pavučinu cyklostezek. To už ale bude na našich nástupcích na radnici," upozornil Novák na blížící se komunální volby.

Síť cyklostezek ve Zlíně se navíc ještě letos rozroste ze 17 na téměř 22 kilometrů, protože se dokončí propojení Zlína a Otrokovic podél Dřevnice (více zde) a prodlouží trasa od zoo v Lešné do Lukova.

"Těším se, že už za pár měsíců cyklisté nebudou muset hazardovat se životem na frekventované silnici do Otrokovic, ale užijí si klidnou jízdu," podotkl primátor Miroslav Adámek.

Město letos také vymění nerovnou zámkovou dlažbu na cyklostezce z Burešova na Vršavu. Nahradí ji částečně asfalt a dlažba bez zkosených hran, která je vhodnější pro in-line bruslení.

Po Zlíně se také objeví další stojany na kola. V plánu je i vytvoření nové sekce na městském webu zlin.eu, která se bude věnovat cyklistice.

Autor:
  • Nejčtenější

Látka od nábytkářů a 3D podpatky. Inaugurační lodičky první dámy dodal student

Lodičky, které obula na slavnostní inauguraci manželka prezidenta Eva Pavlová, vytvořil mladý designér a doktorand...

Ostudná místa Zlínského kraje: bývalý soud i devadesátkové Šmoulí město

Seriál Zlínu se někdy přezdívá „město zeleně“ a je v něm možno nalézt řadu hezkých a opravených zákoutí. Zároveň ale platí, že...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Muž souzený za tragický výbuch domu přiznal, že navrtal plynové potrubí

Okresní soud v Kroměříži se začal zabývat jednou z nejtragičtějších událostí posledních let v kraji. Muž, který podle...

PONEDĚLNÍK: Co vyvádíte? Pošpiněný odkaz Olayinky, Fillův úlet. A kdo padat nemusel?

Na všech frontách napětí. Fotbalová liga míří do finiše základní části a je snad ještě napínavější a vyrovnanější než...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Inspektor měl hned jasno, řekl soudu technolog firmy obviněné z otravy Bečvy

Hned při první kontrole, na kterou po havárii na Bečvě v září roku 2020 dorazila Česká inspekce životního prostředí...

Ostudná místa Zlínského kraje: bývalý soud i devadesátkové Šmoulí město

Seriál Zlínu se někdy přezdívá „město zeleně“ a je v něm možno nalézt řadu hezkých a opravených zákoutí. Zároveň ale platí, že...

Některé provozovny mají potíže, končí kvůli drahým energiím i inflaci

Nájemníci v některých městských prostorách končí kvůli ekonomickým potížím. Radnice proto leckde snižují nájmy....

Byty ani rodinné domy nejdou na odbyt, stavební firmy mají méně zakázek

Drahé práce a nepříliš výhodné podmínky u hypoték zastavily stavbu domů a bytů ve Zlínském kraji. Bydlení v...

Sloni se přesunuli do nového, velkého pavilonu, brzy přibude samec Jack

Ve zlínské zoologické zahradě dokončili první etapu zcela nové části nazvané Karibuni. Patří slonům, kteří kromě...

Meteoroložka Honsová: Letos bude extrémní počasí, zapíše se do historie

Premium Meteoroložka Dagmar Honsová je přesvědčená, že letošní rok určitě přinese mnoho zajímavých a zřejmě i extrémních...

Hrozí ekonomický kolaps? Analytici varují před Minského momentem

Selhání bankovních institucí, otřesy na finančních trzích a pokračující nejistota zvyšuje podle mnohých odborníků...

Ukrajinská pobřežní obrana zničila plány na vylodění u Oděsy

Flotila ukrajinského námořnictva dostala na začátku ruské invaze na frak, ale její „suchozemská“ pobřežní obrana...

Herec Gene Hackman se po letech ukázal na veřejnosti

V důchodu je už skoro dvacet let. Svůj poslední film Starosti starosty natočil v roce 2004. Herec Gene Hackman (93) se...

Německé platy v nedohlednu. Známe sedm důvodů, proč Češi berou míň

Ekonomové už desítky let propočítávají, kdy české mzdy doženou ty německé. Rozdíly mezi oběma státy přetrvávají a...