Když teď včelařce Ludmile Uherkové z Velkých Karlovic zavolá zájemce o med, rozhodně neuspěje.
„Říkám, že se měl ozvat před pár měsíci. Vždyť už máme všechno dávno prodané,“ usměje se trpce žena, která předsedá místní včelařské organizaci.
Na domácí med od včelaře na Valašsku narazíte jen těžko. Přitom například loni v tuto dobu by si člověk mohl vybírat.
„Nedávno jsme měli akci pro veřejnost, kde jsme lidem ukazovali, jak se med stáčí. Jenže když od nás chtěli koupit, neměli jsme co nabídnout,“ povzdychla si Uherková.
Problém měli včelaři, kteří na jaře vše vytočili
Ze začátku roku to ještě vypadalo na skvělou sezonu. Jarní snůška byla bohatá a velmi kvalitní.
„Lámalo se to na přelomu dubna a května, přišly mrazíky a květy promrzly,“ popsal předseda zlínské včelařské organizace Roman Slavík.
Včely najednou neměly v úlech dostatečné zásoby pro vlastní potřeby.
„To se ukázalo jako problém. Ten, kdo na jaře všechno vytočil a v úlech nic nenechal, pak měl najednou unavené a slabé včely, které ani neměly sílu létat,“ líčí jednatel kroměřížských včelařů Pavel Buřinský.
V létě, kdy včely nosívají nektar ze stromů, včelaři na nějakou větší snůšku čekali marně.
„Bylo to hodně podprůměrné, zvlášť tady v nížinách na Hané. V kopcích to bylo snad o něco lepší,“ podotkl Buřinský.
Přitom se nedá říct, že by příroda a počasí přes letní měsíce včelám nenahrávaly.
„Například lípy kvetly krásně, ale lipového medu je minimum. Někdy to tak v přírodě chodí. I když stromy kvetou, neznamená to, že mají dostatek nektaru,“ poznamenal jednatel kroměřížských včelařů.
Odborníci se navíc shodují, že taková situace nastává výjimečně a příliš se neopakuje.
Pátrání po dobrém medu
Ve Zlínském kraji teď platí, že kdo chce koupit kvalitní med, musí po něm hodně pátrat. Existují totiž malé oblasti, kterým se medová krize vyhnula.
Například Vlastimil Křižka z Lukovečku má „tekutého zlata“ dostatek.
„Dokonce bych řekl, že letos je to ještě lepší než jindy. Ale nejsem sám, tady v okolí jsou na tom všichni dobře a ani místní po medu příliš netouží,“ vysvětlil majitel včelí farmy, který těží i ze skutečnosti, že má včely přímo v lese.
Aktuálně začal nabízet med i do vzdálenějších oblastí Zlínska či Kroměřížska a začíná mít úspěch. Není divu, situace mu nahrává.
„Poptávka se zvyšuje, čekám, že to vyvrcholí před Vánocemi,“ zmínil Křižka.
Podobně jako ostatní prodejci medu cenu mírně posouvá nahoru. „Živí mě to, nejsem nejlevnější, ale ceny držím v nějakém rozumném standardu,“ konstatoval.
Med máme jeden z nejlevnějších v Evropě
Kilo květového medu prodává za 150 korun a lesní med stojí 170 korun, což je průměr, který platí skoro v celém Zlínském kraji. Před třemi lety přitom byly ceny o třicet korun nižší.
„Stále jsou včelaři, kteří vytočí jen pár kilogramů a prodávají je známým po stokoruně. Osobně ale myslím, že kvalitní med je u nás stále velmi levný,“ řekl Matěj Málek, který se věnuje distribuci medových produktů.
Včelaři poukazují na to, že například na sousedním Slovensku se může cena šplhat v přepočtu ke 250 korunám za kilogram.
„Jsme nejlevnější z celé Evropy. Známý se teď dokonce vrátil z Gruzie a i tam se prodává med za 200 korun kilo. U nás se ceny bohužel dost podrážejí,“ uvedl Buřinský.
Ceny medu pomalu šroubuje nahoru i fakt, že včelstev ubývá. Řadu z nich museli chovatelé spálit kvůli epidemii včelího moru. Řádila nejvíc před dvěma lety, kdy byl Zlínský kraj vůbec nejpostiženější oblastí v zemi a podle údajů Státní veterinární správy se nákaza v regionu vyskytuje i letos.
„Včelí nemoci se opakují v cyklech. Stále hrozí nákaza varroázou. Záleží i na tom, jak jsou včelaři disciplinovaní, jak svá včelstva ošetřují a starají se o ně,“ dodal Buřinský.