Ve Vlachovicích chystají varovné esemesky, další obce mají špatný signál

  8:17aktualizováno  8:17
Jen minimum českých měst využívá systém výstražných SMS. Ty obyvatele informují o sněhových kalamitách, zhoršené kvalitě ovzduší nebo záplavách. Textové zprávy by mohly pomoct třeba v okolí muničních skladů u Vlachovic-Vrbětic na Zlínsku.
Díky SMS servisu se důležité informace dostanou i k lidem, kteří zrovna najsou doma. (Ilustrační snímek)

Díky SMS servisu se důležité informace dostanou i k lidem, kteří zrovna najsou doma. (Ilustrační snímek) | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

O výbuších muničních skladů a následných evakuacích se lidé z Vlachovic-Vbětic, Lipové a Haluzic dozvídali především z obecního rozhlasu. Minimálně v první jmenované obci by se to ale mělo už brzy změnit.

„Zvažujeme, že kvůli nedávným událostem službu zavedeme. Co nejrychleji oslovíme firmy, které systém varovných SMS nabízejí,“ potvrdil vlachovický starosta Zdeněk Hověžák.

Lidé, které v posledních týdnech už dvakrát stihla evakuace, jsou pro.

„Přes zavřená okna není vždy rozhlas slyšet. Nejen my bychom určitě o zprávy na telefon měli zájem,“ souhlasí Milan Michálek, který bydlí jen několik set metrů od vojenského areálu.

Obyvatelé Lipové a Haluzic naopak zřejmě budou mít smůlu. V obcích je totiž signál mobilních operátorů velmi špatný, na některých místech dokonce není vůbec. Varovné SMS v takovém případě ztrácejí smysl.

„Operátory o nápravu žádám už osm let. Dokonce jsme jim nabídli, aby si na kapličku umístili vysílač bezplatně, ale nemají zájem,“ krčí rameny starosta Lipové Miroslav Pala.

SMS fungují ve Zlíně nebo Otrokovicích, chystá je Kroměříž

Ve Zlínském kraji je momentálně systém výstražných SMS aktivní jen v každém desátém městě či obci, například v Otrokovicích a částečně i Zlíně, chystají jej v Kroměříži.

„Počet SMSkujících starostů na Zlínsku stoupl v roce 2014 kvůli povodním meziročně asi o 15 procent,“ informoval František Brož ze společnosti Neogenia, která je v Česku jedním z hlavních poskytovatelů služby.

Od léta 2012 si mohou na zlínském magistrátu zažádat o SMS varování před hrozbou povodní majitelé místních nemovitostí. Stoletou vodou je jich podle povodňového plánu města ohroženo hned 547.

„Zájem o zasílání varovných SMS přesto projevilo jen několik desítek lidí,“ konstatoval mluvčí magistrátu Zdeněk Dvořák. Také proto město rozšíření systému na další druhy zpráv neplánuje.

Přímo do mobilu dostanou zprávy o hrozícím nebezpečí lidé z Otrokovic. Zájem o službu jich projevilo od května 2011, kdy ji radnice spustila, přes 700.

Systém využívají i k bleskové anketě mezi lidmi

Krizové SMS rozesílají i ve Fryštáku nebo Jankovicích, kde také pomáhají informovat o akcích hasičů, fotbalistů a folklorních kroužků. Zároveň si obec pochvaluje možnost rychlého průzkumu názorů obyvatel.

„Ptáme se například, zdali jim vyhovuje uspořádání dětského dne v pátek nebo sobotu. Odpovědi máme zpátky během chvíle, je to velmi elegantní způsob,“ cení si místostarosta Jankovic Jaroslav Dvořák.

O zavedení SMS proto přemýšlí i ve Vsetíně, naopak Uherské Hradiště se k tomu nechystá.

Kroměříž letos spustí informační systém, ale zatím řeší, zda půjde pouze o varovné SMS, nebo i o zprávy z kultury či jednání zastupitelstva.

Výhody SMS servisu jsou neoddiskutovatelné. Ve srovnání s obecním rozhlasem totiž lidé významnou informaci obdrží i v případě, kdy nejsou doma.

K tomu, aby na mobilní telefon zájemců začaly SMS přicházet, stačí často pouze navštívit web města a obce a vyplnit příslušný formulář. Další možností je požádat o zařazení do databáze na úřadě osobně či telefonicky.

  • Nejčtenější

Měli jsme strach, přiznávají záchranáři, kteří byli náhodou první u požáru na D1

Nedělní nehoda s ničivým požárem cisterny a několika aut na dálnici D1 u středočeské obce Psáře mohla mít více než...

Co když Pešán všechno zase změní? obávají se kluby v kauze juniorů

Spor mezi hokejovým svazem a kluby z Havířova, Vsetína a Přerova se od podání žaloby dosud nikam nepohnul. Mládež hraje...

Poslední Zlín se rozhlíží v zahraničí. Hosták: S týmem se musí zatřást

Jeho místo je v kanceláři. V nedělním kritickém zápase v Litvínově si ale generální manažer zlínských hokejistů Martin...

Evakuace stovek lidí v Kunovicích skončila, letecká puma nebyla aktivní

Při výkopových pracích v Kunovicích našli dělníci leteckou pumu. Policie evakuovala z areálu výrobce letadel Aircraft...

Fotbalová jednadvacítka remizovala v kvalifikaci ME se Skotskem

Čeští fotbalisté do 21 let ani ve třetím utkání kvalifikace o postup na mistrovství Evropy neprohráli. Výběr trenéra...

Premium

Pokrok po švédsku: mizející pisoáry a genderově neutrální sport

Severská země přichází s revolučními nápady, kterým aplaudují pokrokoví liberálové z celého světa. Mizí pánské pisoáry,...

Premium

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson přijede s nehudební show. Získejte vstupenky zdarma

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson se předvede v poněkud netradiční roli. V rámci večera mluveného slova představí svou...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Partnerství měst umožní vyjet dětem, hudebníkům i vinařům

Partnerství mezi městy má své konkrétní výstupy. Do zahraničí se dostanou děti ze škol, sportovci, vinaři či lidé...

Kvůli novým mýtným branám žádá kraj zákaz tranzitu na místních cestách

Stát chce pro nákladní vozy zpoplatnit silnici I/50, která prochází i Zlínským krajem. Do té doby vznikne u Havřic na...

Sex s turistkou seniorovi nevyšel, teď je u soudu za použití pout a pistole

S obžalobou z pokusu o znásilnění s pistolí v ruce a z nedovoleného ozbrojování skončil před soudem osmašedesátiletý...

Sdílení lékařských dat funguje, ve Zlínském kraji je už 200 milionů snímků

Zlínský kraj byl prvním v Česku, který lékařům poskytl sdílené úložiště zdravotnických snímků. Letos systém...

Najdete na iDNES.cz